Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy Základní škola Domažlice, Komenského 17 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1989 Název projektu „EU Peníze školám ZŠ Domažlice“ Číslo a název.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy Základní škola Domažlice, Komenského 17 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1989 Název projektu „EU Peníze školám ZŠ Domažlice“ Číslo a název."— Transkript prezentace:

1 Název školy Základní škola Domažlice, Komenského 17 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1989 Název projektu „EU Peníze školám ZŠ Domažlice“ Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Sada VY_32_INOVACE_17_01_15 Název materiálu Slavná baletní díla Jméno vyučujícího Olga Holoubková Třída 7.A Předmět Hudební výchova Datum vytvoření 19.3.2013

2  Vzdělávací oblast: Umění a kultura  Vzdělávací obor: Hudební výchova  Tematický okruh: Slavná baletní díla  Určeno pro: 7. ročník  Anotace: Tento materiál přibližuje žákům balet jako formu scénického tance. Volně navazuje na 6.ročník, kde se s ním žáci seznamují poprvé. Těžiště celého materiálu spočívá v poslechu a ve shlédnutí částí baletů jako videonahrávek.

3 SLAVNÁ BALETNÍ DÍLA

4 Dokážete pojmenovat hudební skladatele, kteří tvořili balet? Petr Iljič ČAJKOVSKIJ Sergej PROKOFJEV Igor STRAVINSKIJ Aram CHAČATURJAN Obr. 1Obr. 2Obr. 3Obr. 4

5 VIDEOUKÁZKY Montekové a Kapuleti Sergej PROKOFJEV ROMEO A JULIE Obr. 5 Smrt Romea a Julie Filmová ukázka

6 Sergej PROKOFJEV: ROMEO A JULIE Na náměstí ve Veroně dojde k bitce mezi příslušníky dvou znepřátelených rodů, Monteky a Kapulety. U Kapuletů se chystá ples. Pro mladou dceru Kapuletů, Julii, to bude její první ples. Na slavnost se podaří v maskách proniknout Romeovi (z rodu Monteků) s Merkuciem a dalšími přáteli. Romeo se poprvé setká s Julií a zamiluje se do ní. Tybalt rozpozná Romea a hrozí další konflikt. Po plese přichází Romeo pod Juliin balkon a milenci si vyznávají lásku. I. DĚJSTVÍ 1.

7 Na veronském náměstí panuje ruch. Juliina chůva přinese Romeovi dopis, ve kterém mu Julie píše, že by se s ním chtěla nechat oddat. V kapli u otce Lorenza proběhne svatba. Na náměstí se opět schyluje k boji. Tybalt provokuje Merkucia. Šťastný Romeo se snaží oba usmířit, Tybalt ho však potupí a Merkucio přítele brání. V boji je Merkucio zabit, i když si všichni nejprve myslí, že žertuje a své zranění jen předstírá. Romeo chce přítele pomstít a Tybalta zabije. Proto musí město opustit. Sergej PROKOFJEV: ROMEO A JULIE II. DĚJSTVÍ 1I.

8 Romeo stráví poslední noc ve městě s Julií, nad ránem se však oba musí rozloučit a Romeo odchází do vyhnanství. Rodiče Julie zatím plánují svatbu své dcery s Paridem. Julie se sňatku brání a poprosí o radu otce Lorenza. Ten jí dá nápoj, po jehož vypití Julie vypadá, jako by byla mrtvá. Plánovanou svatbu střídá pohřeb. I Romeo se domnívá, že Julie je mrtvá a přichází do kapuletovské hrobky, kde se střetne s Paridem a zabije ho. Poté vypije jed. Krátce na to se probudí Julie ze spánku, uvidí mrtvého Romea a zoufalá se probodne. Dochází ke smíru mezi oběma rody. Sergej PROKOFJEV: ROMEO A JULIE III. DĚJSTVÍ 1II.

9 VIDEOUKÁZKY Petr Iljič ČAJKOVSKIJ LABUTÍ JEZERO Labutí jezero Obr. 6

10 Petr Iljič ČAJKOVSKIJ: LABUTÍ JEZERO Začíná oslavou osmnáctých narozenin prince Siegfrieda. Princ dostává jako dar samostříl. Zároveň mu matka připomíná, že nadešel čas, aby se oženil. Na zámku se připravuje ples, na kterém si má princ vybrat nevěstu. Po oslavě narozenin odjíždí princ s přáteli na hon. I. DĚJSTVÍ 1.

11 Petr Iljič ČAJKOVSKIJ: LABUTÍ JEZERO Princ je na lovu na břehu jezera, když zrovna přilétají labutě. Labutě se však mění v krásné dívky. Odmítnutý čaroděj Rudovous zaklel dívku Odettu a její přítelkyně do labutí podoby, aby se pomstil její matce. Pouze věrná láska může zničit sílu zlé moci a Odettu zachránit. Princ Siegfried přísahá Odettě věčnou lásku. Avšak to nedodrží. II. DĚJSTVÍ 1I.

12 Petr Iljič ČAJKOVSKIJ: LABUTÍ JEZERO Zámecký ples je v plném proudu, když se náhle mezi hosty objeví neznámý cizinec a jeho dcera Odilie, která je k nerozeznání podobná Odettě. Podvedený princ přísahá lásku tentokrát Odilii. Nepoznaný Rudovous je spokojen. III. DĚJSTVÍ 1II.

13 Petr Iljič ČAJKOVSKIJ: LABUTÍ JEZERO Odetta je Siegfriedovým činem zdrcena. Zoufalý princ, který poznal osudovou chybu, běží za Odettou k jezeru. Nešťastná Odetta mu odpouští, přichází však Rudovous a dochází k boji. Když se Rudovous chystá po vyhraném souboji prince zabít, rozběhne se Odetta ke břehu a skáče do rozbouřené vody. Rudovous s princem přestanou bojovat a princ zoufale skáče do vody, aby Odettu zachránil. Oba však ve vodě utonou, Rudovous klesne k zemi a zemře žalem. Vychází slunce a labutě se poklidně pomalu vracejí na jezero. IV. DĚJSTVÍ 1V.

14 Petr Iljič ČAJKOVSKIJ: LABUTÍ JEZERO ALTERNATIVNÍ KONCE Petr Iljič ČAJKOVSKIJ: LABUTÍ JEZERO ALTERNATIVNÍ KONCE

15 VIDEOUKÁZKY Aram CHAČATURJAN GAJANÉ Šavlový tanec GAJANÉ Šavlový tanec Gajané - Šavlový tanec Obr. 7

16 VIDEOUKÁZKY Igor STRAVINSKIJ SVĚCENÍ JARA Svěcení jara Obr. 8

17 Zdroje:  OBR. 1  OBR. 2 < http://www.operamagazine.nl/wp-content/uploads/2010/08/Prokofiev- Gladkych.jpg>  OBR. 3  OBR. 4 <http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8f/Aram _Khachaturian,_Pic,_17.jpg/230px-Aram_Khachaturian,_Pic,_17.jpg>  OBR. 5  OBR. 6  OBR. 7  OBR. 8  CHARALAMBIDIS, Alexandros, Zbyněk CÍSAŘ, Jiří PILKA a Dalibor MATOŠKA. Hudební výchova pro 7.ročník základní školy. 1. vyd. Praha: SPN, 1998. ISBN 80-7235-048-X.  OSTATNÍ OBRÁZKY zdroj Microsoft office_2010, licence zakoupena školou v roce 2011


Stáhnout ppt "Název školy Základní škola Domažlice, Komenského 17 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1989 Název projektu „EU Peníze školám ZŠ Domažlice“ Číslo a název."

Podobné prezentace


Reklamy Google