Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BOTANIKA ROSTLINY DVOUDĚLOŽNÉ SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny2 Systém rostlin Říše: rostliny Říše: rostliny –Podříše: Vyšší rostliny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BOTANIKA ROSTLINY DVOUDĚLOŽNÉ SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny2 Systém rostlin Říše: rostliny Říše: rostliny –Podříše: Vyšší rostliny."— Transkript prezentace:

1

2 BOTANIKA ROSTLINY DVOUDĚLOŽNÉ

3 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny2 Systém rostlin Říše: rostliny Říše: rostliny –Podříše: Vyšší rostliny Oddělení: Krytosemenné Oddělení: Krytosemenné –Třída: Dvouděložné Čeleď: Pryskyřníkovité aj. Čeleď: Pryskyřníkovité aj.

4 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny3 Krytosemenné rostliny: vznik semene a oplození

5 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny4 Dvouděložné rostliny Dvouděložné rostliny jsou dřeviny až byliny, vesměs druhotně tloustnoucí. Dvouděložné rostliny jsou dřeviny až byliny, vesměs druhotně tloustnoucí. Cévní svazky mají kruhovité uspořádání. Cévní svazky mají kruhovité uspořádání. Základ kořene embrya se během dalšího vývinu mění na mohutný a vytrvávající hlavní kořen, z něhož vyrůstají kořeny postranní. Základ kořene embrya se během dalšího vývinu mění na mohutný a vytrvávající hlavní kořen, z něhož vyrůstají kořeny postranní. Žilnatina listů je nejčastěji dlanitá nebo zpeřená. Žilnatina listů je nejčastěji dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají často pětičetné nebo čtyřčetné, jsou ale možné i jiné varianty, např. sedmičetné. Květy bývají často pětičetné nebo čtyřčetné, jsou ale možné i jiné varianty, např. sedmičetné.

6 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny5 Významné čeledi dvouděložných rostlin Leknínovité Leknínovité Leknínovité Pryskyřníkovité Pryskyřníkovité Pryskyřníkovité Makovité Makovité Makovité Konopovité Konopovité Konopovité Brukvovité Brukvovité Brukvovité Lipovité Lipovité Lipovité Bukovité Bukovité Bukovité Břízovité Břízovité Břízovité Vikvovité Vikvovité Vikvovité Růžovité Růžovité Růžovité Hluchavkovité Hluchavkovité Hluchavkovité Lilkovité Lilkovité Lilkovité Krtičníkovité Krtičníkovité Krtičníkovité Brutnákovité Brutnákovité Brutnákovité Třezalkovité Třezalkovité Třezalkovité Miříkovité Miříkovité Miříkovité Hvězdnicovité Hvězdnicovité Hvězdnicovité

7 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny6 Čeleď: Leknínovité Vodní a bahenní rostliny. Vodní a bahenní rostliny. Listy řapíkaté vyrůstající přímo z oddenku. Listy řapíkaté vyrůstající přímo z oddenku. Květy mají velký počet tyčinek a pestíků. Květy mají velký počet tyčinek a pestíků.

8 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny7 Čeleď: Leknínovité Stulík žlutý

9 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny8 Čeleď: Leknínovité Victoria amazonica – průměr listu 2 m, zátěž 15 kg

10 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny9 Čeleď: Pryskyřníkovité Početná a různorodá čeleď. Početná a různorodá čeleď. Byliny vzácně i dřeviny. Byliny vzácně i dřeviny. Listy bývají jednoduché, hluboko vykrajované, střídavé a bezpalisté. Listy bývají jednoduché, hluboko vykrajované, střídavé a bezpalisté. Květy jednotlivé nebo v hroznovitém květenství, někdy okvětí. Květy jednotlivé nebo v hroznovitém květenství, někdy okvětí. Velké množství tyčinek a pestíků. Velké množství tyčinek a pestíků. Plodem je měchýřek, nažka nebo bobule. Plodem je měchýřek, nažka nebo bobule. Často obsahují jedovaté alkaloidy. Často obsahují jedovaté alkaloidy.

11 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny10 Čeleď: Pryskyřníkovité Květní diagram Květní diagram Pryskyřník prudkýOrlíček hajní

12 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny11 Čeleď: Pryskyřníkovité Květní vzorec Květy jednotlivé nebo v hroznovitém květenství, někdy okvětí. Květy jednotlivé nebo v hroznovitém květenství, někdy okvětí. Velké množství tyčinek a pestíků. Velké množství tyčinek a pestíků. Oboupohlavný květ, +,/  /,K5, C5, A , G , /1/

13 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny12 Čeleď: Pryskyřníkovité Hlaváček jarní Koniklec slovenský

14 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny13 Čeleď: Pryskyřníkovité Hlaváček letní

15 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny14 Čeleď: Pryskyřníkovité Sasanka hajní

16 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny15 Čeleď: Pryskyřníkovité Pryskyřník žlutý

17 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny16 Čeleď: Pryskyřníkovité Jaterník podléška

18 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny17 Čeleď: Makovité Květní diagram makovitých rostlin

19 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny18 Čeleď: Makovité Mák setý a Vlaštovičník většíZemědým lékařský

20 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny19 Mák – opium – heroin První požití heroinu může vyvolat pocity na zvracení, zvracení samotné a bolesti hlavy. Droga začíná působit pár minut po její nitrožilní aplikaci či po vykouření. První požití heroinu může vyvolat pocity na zvracení, zvracení samotné a bolesti hlavy. Droga začíná působit pár minut po její nitrožilní aplikaci či po vykouření. Intravenózní cesta přináší rychlejší a intenzivnější působení, ale sdílené jehly zvyšují riziko infekce. Konzumenti zažívají pocity spokojenosti, cítí se dobře a jsou oproštěni od každodenních starostí Intravenózní cesta přináší rychlejší a intenzivnější působení, ale sdílené jehly zvyšují riziko infekce. Konzumenti zažívají pocity spokojenosti, cítí se dobře a jsou oproštěni od každodenních starostí Odolnost vybudovaná užíváním drogy způsobuje, že její množství se musí zvyšovat. Toto může vést k závislosti. Také to s sebou přináší riziko předávkování. Odolnost vybudovaná užíváním drogy způsobuje, že její množství se musí zvyšovat. Toto může vést k závislosti. Také to s sebou přináší riziko předávkování.

21 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny20 Opium Získávání surového opia z nezralých zelených makovic

22 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny21 Kuřáci opia Morfin je nejdů- ležitějším a také nejúčinnějším alkaloidem opia. Morfin je nejdů- ležitějším a také nejúčinnějším alkaloidem opia. Díky morfinu má opium svůj charakteristický účinek, kvůli němu je užíváno v lékařství a také zneužíváno jako droga. Díky morfinu má opium svůj charakteristický účinek, kvůli němu je užíváno v lékařství a také zneužíváno jako droga.

23 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny22 Heroin

24 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny23 Čeleď: Makovité Mák vlčíDymnivka dutá

25 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny24 Čeleď: Konopovité Jsou to drsně chlupaté byliny, často popínavé, rozšířené v mírném pásu severní polokoule. Jsou to drsně chlupaté byliny, často popínavé, rozšířené v mírném pásu severní polokoule. Listy jsou střídavé (konopí) nebo vstřícné (chmel). Květy jsou dvoudomé, sestavené do vrcholičnatého květenství. Listy jsou střídavé (konopí) nebo vstřícné (chmel). Květy jsou dvoudomé, sestavené do vrcholičnatého květenství. Zahrnují pouze dva rody (konopí a chmel) a čtyři druhy. Zahrnují pouze dva rody (konopí a chmel) a čtyři druhy.

26 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny25 Čeleď: Konopovité Konopí seté – Canabis sativa

27 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny26 Čeleď: Konopovité Chmel otáčivý

28 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny27 Čeleď: Brukvovité Tato početná čeleď zahrnuje jednoleté až vytrvalé byliny. Listy jsou nejčastěji střídavé, jednoduché, celistvé nebo členěné až složené, bezpalisté. Květy oboupohlavné, pravidelné, se 4 okvětními plátky, nejčastěji bílé nebo žluté, také růžové až fialové. Kalich má rovněž čtyři lístky. Tato početná čeleď zahrnuje jednoleté až vytrvalé byliny. Listy jsou nejčastěji střídavé, jednoduché, celistvé nebo členěné až složené, bezpalisté. Květy oboupohlavné, pravidelné, se 4 okvětními plátky, nejčastěji bílé nebo žluté, také růžové až fialové. Kalich má rovněž čtyři lístky. Plod je suchý, nejčastěji pukavý (šešule, šešulka) Plod je suchý, nejčastěji pukavý (šešule, šešulka) Charakteristicky páchne. Charakteristicky páchne. Brukvovité mají významné zastoupení v naší stravě. Květák, zelí, kapusta, kedlubny, ředkve, řeřicha, křen - všechny tyto zeleniny patří mezi brukvovité. Brukvovité mají významné zastoupení v naší stravě. Květák, zelí, kapusta, kedlubny, ředkve, řeřicha, křen - všechny tyto zeleniny patří mezi brukvovité.

29 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny28 Čeleď: Brukvovité Brukev řepka olejkaČesnáček lékařský

30 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny29 Čeleď: Brukvovité Řeřišnice hořkáŘeřišnice luční

31 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny30 Čeleď: Brukvovité Hořčice rolní

32 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny31 Čeleď: Lípovité Hmyzosnubné dřeviny. Hmyzosnubné dřeviny. Plod: nažka. Plod: nažka. Květy: oboupohlavné, pravidelné, K5,C5,A 10 - nekonečno,G (2-5). Květy: oboupohlavné, pravidelné, K5,C5,A 10 - nekonečno,G (2-5). Léčivka – lipový květ. Léčivka – lipový květ. Lípa srdčitá – rezavé chloupky na spodu listu. Lípa srdčitá – rezavé chloupky na spodu listu. Lípa velkolistá - bílé chloupky na spodu listu. Lípa velkolistá - bílé chloupky na spodu listu.

33 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny32 Čeleď: Lípovité Lípa srdčitá

34 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny33 Čeleď: Bukovité Opadavé větrosnubné dřeviny. Opadavé větrosnubné dřeviny. Květenství: jehnědy, strboul. Květenství: jehnědy, strboul. Jednopohlavné květy – jednodomé rostliny. Jednopohlavné květy – jednodomé rostliny. Plod – nažka – trojboká (bukvice), žalud. Plod – nažka – trojboká (bukvice), žalud. –Buk lesní –Dub letní –Dub zimní –Dub červený –Kaštanovník jedlý

35 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny34 Čeleď: Bukovité Buk lesní

36 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny35 Čeleď: Bukovité Dub letní

37 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny36 Čeleď: Bukovité Dub zimní

38 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny37 Čeleď: Bukovité Kaštanovník setý

39 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny38 Čeleď: Břízovité Větrosnubné, jednodomé, jednopohlavné květy Větrosnubné, jednodomé, jednopohlavné květy Květ: Jehnědy – samčí Květ: Jehnědy – samčí Plod: nažka Plod: nažka Bříza bělokorá Bříza bělokorá Olše lepkavá Olše lepkavá Olše šedá Olše šedá

40 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny39 Čeleď: Břízovité Bříza bělokorá

41 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny40 Čeleď: Břízovité Olše lepkavá

42 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny41 Čeleď: Hluchavkovité Byliny, polokeře, vzácně i keře nebo stromy. Byliny, polokeře, vzácně i keře nebo stromy. Lodyha nejčastěji 4hranná, listy vstřícné, většinou křížmostojné. Lodyha nejčastěji 4hranná, listy vstřícné, většinou křížmostojné. Květy většinou souměrné, oboupohlavné, kalich 5četný, koruna srostlolupenná, původně z 5 lístků, dvoupyská, horní pysk celokrajný, dolní pysk obvykle 3laločný s největším lalokem středním. Květy většinou souměrné, oboupohlavné, kalich 5četný, koruna srostlolupenná, původně z 5 lístků, dvoupyská, horní pysk celokrajný, dolní pysk obvykle 3laločný s největším lalokem středním. Plodem je tvrdka, výjimečně peckovice nebo tobolka. Plodem je tvrdka, výjimečně peckovice nebo tobolka. Čeleď zahrnuje asi 220 rodů s více než 4 000 druhy rozšířenými po celém světě. Čeleď zahrnuje asi 220 rodů s více než 4 000 druhy rozšířenými po celém světě.

43 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny42 Čeleď: Hluchavkovité Dobromysl obecná Bukvice lékařská

44 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny43 Hluchavka bíláHluchavka nachová Hluchavka žlutá Čeleď: Hluchavkovité

45 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny44 Čeleď: Vikvovité Plody - lusky s velkými semeny, jejichž dělohy jsou bohaté na zásobní látky, někdy struk. Plody - lusky s velkými semeny, jejichž dělohy jsou bohaté na zásobní látky, někdy struk. Obsahové látky - semena obsahují kromě tuků a bílkovin i polysacharidy, u některých rostlin i toxické bílkoviny (trnovník), alkaloidy (kručinka, vlčí bob, štědřenec), saponiny (lékořice). Obsahové látky - semena obsahují kromě tuků a bílkovin i polysacharidy, u některých rostlin i toxické bílkoviny (trnovník), alkaloidy (kručinka, vlčí bob, štědřenec), saponiny (lékořice). Význam - bobovité patří mezi nejkvalitnější pícniny, luskoviny, olejniny, rostliny medonosné i léčivé, jsou také pěstovány jako okrasné rostliny. Význam - bobovité patří mezi nejkvalitnější pícniny, luskoviny, olejniny, rostliny medonosné i léčivé, jsou také pěstovány jako okrasné rostliny.

46 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny45 Čeleď: Vikvovité Kořeny - jsou mohutné a hluboké, na kořenech symbiotické hlízkové bakterie poutající vzdušný dusík – rod Rhizobium. Kořeny - jsou mohutné a hluboké, na kořenech symbiotické hlízkové bakterie poutající vzdušný dusík – rod Rhizobium.

47 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny46 Čeleď: Vikvovité Stonek a listy - stonky u bylin jsou chabé, často potřebují oporu, listy jsou střídavé a složené - trojčetné zpeřené, dlanitě složené, výjimečně jednoduché, někdy mají úponky a téměř vždycky vytrvalé palisty. Stonek a listy - stonky u bylin jsou chabé, často potřebují oporu, listy jsou střídavé a složené - trojčetné zpeřené, dlanitě složené, výjimečně jednoduché, někdy mají úponky a téměř vždycky vytrvalé palisty. Koruna se rozlišuje na pavézu, křídla a člunek, květy jsou v hroznovitých květenstvích - hroznech, strboulech (hlávkách), okolících. Koruna se rozlišuje na pavézu, křídla a člunek, květy jsou v hroznovitých květenstvích - hroznech, strboulech (hlávkách), okolících.

48 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny47 Čeleď: Vikvovité Stavba květu K (5) C 5 A (9) + 1 n. (10) G 1 K (5) C 5 A (9) + 1 n. (10) G 1

49 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny48 Čeleď: Vikvovité Hrachor lučníČičorka pestrá

50 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny49 Čeleď: Vikvovité Jetel podhorníJetel luční

51 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny50 Čeleď: Vikvovité Jetel plazivý

52 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny51 Čeleď: Vikvovité Tolice VojtěškaVikev tenkolistá

53 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny52 Čeleď: Vikvovité Komonice žlutá a bílá

54 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny53 Čeleď: Vikvovité - luštěniny Fazol obecný Čočka jedlá Sója luštinatá

55 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny54 Čeleď: Vikvovité - dřeviny Trnovník akát - dřeviny Štědřenec odvislý Janovec metlatý

56 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny55 Čeleď: Brutnákovité Drsně chlupaté, jednoleté až vytrvalé byliny. Lodyhy přímé, listy v přízemní růžici i na lodyze. Drsně chlupaté, jednoleté až vytrvalé byliny. Lodyhy přímé, listy v přízemní růžici i na lodyze. Květy ve vijanech, oboupohlavné, pravidelné, 5-četné. V ústí koruny je pakorunka. Květy ve vijanech, oboupohlavné, pravidelné, 5-četné. V ústí koruny je pakorunka. Plodem jsou čtyři jednosemenné tvrdky. Plodem jsou čtyři jednosemenné tvrdky.

57 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny56 Hadinec obecnýPomněnka hajní Čeleď: Brutnákovité

58 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny57 Čeleď: Brutnákovité Kostival lékařskýPlicník lékařský

59 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny58 Čeleď: Třezalkovité Květy pravidelné, 5-četné, oboupohlavné, ve vrcholičnatých květenstvích i jednotlivě. Kalich rovněž pětičetný. Květy pravidelné, 5-četné, oboupohlavné, ve vrcholičnatých květenstvích i jednotlivě. Kalich rovněž pětičetný. Plodem je tobolka. Plodem je tobolka. Třezalky se využívají jako léčivé byliny a dekorativní rostliny. Třezalky se využívají jako léčivé byliny a dekorativní rostliny.

60 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny59 Čeleď: Třezalkovité Třezalka tečkovaná

61 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny60 Čeleď: Krtičníkovité Čeleď krtičníkovitých zahrnuje byliny, případně keře nebo stromy. Čeleď krtičníkovitých zahrnuje byliny, případně keře nebo stromy. Rostliny jsou většinou autotrofní, zelené, řidčeji nezelené, parazitické. Rostliny jsou většinou autotrofní, zelené, řidčeji nezelené, parazitické. Listy jednoduché, celistvé, bez palistů, zároveň se stonkem chlupaté nebo žláznaté. Listy jednoduché, celistvé, bez palistů, zároveň se stonkem chlupaté nebo žláznaté.

62 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny61 Čeleď: Krtičníkovité Rozrazil rezekvítekSvětlík lékařský

63 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny62 Čeleď: Krtičníkovité Lnice květel

64 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny63 Čeleď: Miříkovité Květy uspořádány v okolících, častěji však složených okolících. Pod květenstvím je z podpůrných listenů vytvořen obal, pod okolíčky obalíček. Květy uspořádány v okolících, častěji však složených okolících. Pod květenstvím je z podpůrných listenů vytvořen obal, pod okolíčky obalíček. Kořenová zelenina jako mrkev, petržel a celer, dále fenykl, pastinák, kopr. Kořenová zelenina jako mrkev, petržel a celer, dále fenykl, pastinák, kopr. Koření kmín, libeček, fenykl, anýz, koriandr sem také patří. Koření kmín, libeček, fenykl, anýz, koriandr sem také patří. Jedovaté druhy - bolehlav a bolševník. Jedovaté druhy - bolehlav a bolševník. Většina miříkovitých má zvláštní názvy jako např. tetlucha kozí pysk, bršlice kozí noha, tromín prorostlý, rozpuk jízlivý, sevlák, sesel… Většina miříkovitých má zvláštní názvy jako např. tetlucha kozí pysk, bršlice kozí noha, tromín prorostlý, rozpuk jízlivý, sevlák, sesel…

65 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny64 Čeleď: Miříkovité Květenství - okolík Květenství – složený okolík s obaly a obalíčky

66 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny65 Čeleď: Miříkovité Mrkev obecnáAnýz vonný

67 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny66 Čeleď: Miříkovité Bršlice kozí nohaKerblík lesní

68 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny67 Čeleď: Miříkovité Šťáva z lodyh a listů této rostliny obsahuje furanokumariny, které spolu s následným ozářením slunečním zářením způsobují poškození kůže - v místech nejvíce zasažených se objevují červenofialové skvrny a následně puchýře vyplněné žlutavou tekutinou. Šťáva z lodyh a listů této rostliny obsahuje furanokumariny, které spolu s následným ozářením slunečním zářením způsobují poškození kůže - v místech nejvíce zasažených se objevují červenofialové skvrny a následně puchýře vyplněné žlutavou tekutinou. Likvidace se provádí chemic- kým postřikem za použití přípravku Roundup-Biaktiv. Likvidace se provádí chemic- kým postřikem za použití přípravku Roundup-Biaktiv. Bolševník velkolepý

69 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny68 Čeleď: Miříkovité Invazivní rostlina – bolševník velkolepý

70 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny69 Čeleď: Lilkovité Jednoleté, dvouleté nebo vytrvalé byliny, polokeře nebo keře. Jednoleté, dvouleté nebo vytrvalé byliny, polokeře nebo keře. Plod je tobolka nebo bobule. Plod je tobolka nebo bobule. Rostliny mírně až prudce jedovaté. Rostliny mírně až prudce jedovaté. Zelenina - brambory, rajčata, papriky Zelenina - brambory, rajčata, papriky ve farmacii a lékařství (rulík, blín, durman, pablen...). ve farmacii a lékařství (rulík, blín, durman, pablen...). Pro kuřáky rod tabák, který je základní surovinou pro výrobu velkého množství tabákových výrobků. Pro kuřáky rod tabák, který je základní surovinou pro výrobu velkého množství tabákových výrobků. Okrasné - petúnie, tabák, durman, lilek. Okrasné - petúnie, tabák, durman, lilek.

71 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny70 Čeleď: Lilkovité Lilek potměchuť

72 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny71 Čeleď: Lilkovité Rulík zlomocný

73 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny72 Čeleď: Lilkovité Durman obecnýLilek brambor

74 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny73 Čeleď: Hvězdnicovité Hvězdnicovité jsou jednou z nejpočetnějších čeledí vyšších rostlin, obsahují přes 1 300 rodů a více než 20 000 druhů. Hvězdnicovité jsou jednou z nejpočetnějších čeledí vyšších rostlin, obsahují přes 1 300 rodů a více než 20 000 druhů. Patří sem jak jednoleté, dvouleté a vytrvalé byliny, keře, polokeře. Patří sem jak jednoleté, dvouleté a vytrvalé byliny, keře, polokeře. Listy střídavé nebo vstřícné, celokrajné nebo rozmanitě v úkrojky členěné, méně často složené, vždy však bez palistů. Listy střídavé nebo vstřícné, celokrajné nebo rozmanitě v úkrojky členěné, méně často složené, vždy však bez palistů. Vlastní květy jsou drobné a jsou uspořádané v mnohokvětém útvaru nazývaném úbor. Vlastní květy jsou drobné a jsou uspořádané v mnohokvětém útvaru nazývaném úbor.

75 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny74 Čeleď: Hvězdnicovité Hvězdnice alpská Květenství úbor, jazykovité květy na okraji, trubkovité květy uvnitř

76 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny75 Čeleď: Hvězdnicovité SlunečnicePelyněk pravý

77 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny76 Čeleď: Hvězdnicovité Heřmánek pravýHeřmánek terčovitý

78 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny77 Čeleď: Hvězdnicovité Sedmikráska obecnáKopretina bílá

79 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny78 Čeleď: Růžovité Vytrvalé byliny až keře, jen zřídka letničky. Vytrvalé byliny až keře, jen zřídka letničky. Listy většinou střídavé, palistnaté, složené. Listy většinou střídavé, palistnaté, složené. Květenství hroznovitá, vrcholičnatá nebo jednotlivé květy, které jsou obvykle oboupohlavné, 4 až 8četné. Květenství hroznovitá, vrcholičnatá nebo jednotlivé květy, které jsou obvykle oboupohlavné, 4 až 8četné. Čeleď zahrnuje asi 62 rodů s přibližně 2 200 druhy, které rostou na obou polokoulích, v tropech jen na horách. Čeleď zahrnuje asi 62 rodů s přibližně 2 200 druhy, které rostou na obou polokoulích, v tropech jen na horách.

80 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny79 Čeleď: Růžovité - dřeviny Jeřáb mukJeřáb ptačí

81 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny80 Čeleď: Růžovité – byliny Kuklík městskýKontryhel obecný

82 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny81 Čeleď: Růžovité - keře Růže šípkováTrnka obecná

83 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny82 Čeleď: Růžovité - byliny Mochna husí a jarní

84 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny83 Čeleď: Růžovité - byliny Řepík lékařskýTavolník vrbolistý

85 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny84 Ktoré pojmy spolu souvisí? 1. 1.Gyneceum 2. 2.Andraceum 3. 3.Kalyx 4. 4.Corona a) a) Korunní lístky b) b) Kališní lístky c) c) Pestíky d) d) Tyčinky

86 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny85 Vyhodnocení 1.c 2.d 3.b 4.a

87 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny86 Které pojmy spolu souvisí? 1. 1.Mochna husí 2. 2.Jaterník podléška 3. 3.Bršlice kozí noha 4. 4.Durman obecný 5. 5.Rozrazil rezekvítek 6. 6.Plicník lékařský 7. 7.Jetel plazivý a) a) Pryskyřníkovité b) b) Růžovité c) c) Miříkovité d) d) Krtičníkovité e) e) Brutnákovité f) f) Lilkovité g) g) Vikvovité

88 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny87 Vyhodnocení 1.b 2.a 3.c 4.f 5.d 6.e 7.g

89 SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny88 Použité zdroje Bumerl, J.: Biologie I. pro SZEŠ. SPN Praha, 1985 Bumerl, J.: Biologie I. pro SZEŠ. SPN Praha, 1985 http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org http://botanika.wendys.cz http://botanika.wendys.cz http://botanika.wendys.cz http://rostliny.nikde.cz http://rostliny.nikde.cz http://rostliny.nikde.cz http://www.priroda.cz http://www.priroda.cz http://www.priroda.cz


Stáhnout ppt "BOTANIKA ROSTLINY DVOUDĚLOŽNÉ SOŠS a SOU KadaňBotanika - Dvouděložné rostliny2 Systém rostlin Říše: rostliny Říše: rostliny –Podříše: Vyšší rostliny."

Podobné prezentace


Reklamy Google