Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1914 - 1997.  Narodil se v Brně – Židenicích svobodné matce, která pracovala jako pomocná účetní v pivovaře, kde se seznámila a později i provdala za.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1914 - 1997.  Narodil se v Brně – Židenicích svobodné matce, která pracovala jako pomocná účetní v pivovaře, kde se seznámila a později i provdala za."— Transkript prezentace:

1

2  Narodil se v Brně – Židenicích svobodné matce, která pracovala jako pomocná účetní v pivovaře, kde se seznámila a později i provdala za hlavního účetního Františka Hrabala.

3  Po maturitě studoval na právnické fakultě UK v Praze a navštěvoval přednášky z dějin literatury, umění a filozofie. Vinou uzavření vysokých škol za okupace studia dokončil až v roce 1946.

4  Během 2. světové války pracoval jako železniční dělník a výpravčí, později jako pojišťovací agent, obchodní cestující, do svého úrazu pak v kladenských ocelárnách a pak jako kulisák. Spisovatelem z povolání byl od roku 1963.

5  Prvotiny neprošly cenzurou. První oficiální knihou připravenou do tisku se stala kniha povídek Skřivánek na niti. Z jejího vydání nakonec sešlo. Skutečnou prvotinou se stala až kniha povídek Perlička na dně.

6  Po úspěchu u čtenářů i u kritiky následovaly další knihy: Pábitelé, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Ostře sledované vlaky, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Morytáty a legendy.

7  V tomto románu očima maminky popsal dění a atmosféru v nymburském pivovaře dvacátých let 20.st. Stálý vzruch v rodině Francina-správce pivovaru-přináší jeho bratr Pepin.

8  Tento román vznikl během 18-i letních dnů v r Hlavní postavou je bývalý pikolík Jan Dítě, jehož životním snem je stát se milionářem. Tento sen se mu díky „válečné kořisti“ splní, ale vzápětí je mu zabaven, hrdina je uvězněn a po propuštění se z něj stává osamělý cestář, který vypráví svůj životní příběh.

9  Městečko, kde se zastavil čas – historky, které se přihodily dvěma bratrům – Francinovi a Pepinovi.  Něžný barbar – vzpomínka na 50-á léta a výtvarníka a literáta Vladimíra Boudníka a Egona Bondyho, s nimiž pořádal pouliční výtvarné a literární seance.

10  V 70-ých letech pak napsal Příliš hlučnou samotu (monolog baliče papíru Haňti), Krasosmutnění, v 80-ých letech Harlekýnovy milióny, Městečko u vody, Domácí úkoly z pilnosti, Život bez smokingu.

11  V 90 –ých letech pak vyšla životopisná trilogie Svatby v domě (Dívčí románek, Vita nuova, Proluky), Růžový kavalír, Aurora na mělčině, Večerníčky pro Cassia.

12  Některé z Hrabalových románů a povídek byly i zfilmovány, např. Příliš hlučná samota, Obsluhoval jsem anglického krále, Ostře sledované vlaky, Postřižiny, Slavnosti sněženek aj.

13  Velkou část svého života strávil na chatě v Kersku, které je dějištěm některých jeho románů.

14

15

16

17

18 Bohumil Hrabal Odstranit rámec p://www.mestskadivadlaprazska.cz/data/mdp_repertoar/68-433/bohumil-hrabal-postriziny-5.jpg knihy.abz.cz/imgs…/img_228746_main.jpg knihy.abz.cz/imgs…/img_230671_main.jpg blog.wuwej.n…/prilis_hlucna_samota.jpg bohemica.free.fr/image…/H

19 Prezentace byla vytvořena v rámci projektu CZ.1.07/1.1.08/ Podpora realizace počítačového zaměření ŠVP ZŠ Valašská Bystřice. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. I N V E S T I C E D O R O Z V OJ E V Z D Ě L Á V Á N Í


Stáhnout ppt "1914 - 1997.  Narodil se v Brně – Židenicích svobodné matce, která pracovala jako pomocná účetní v pivovaře, kde se seznámila a později i provdala za."

Podobné prezentace


Reklamy Google