Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Olivín Kate Matušková. Olivín  Nazván byl podle olivově zeleného zbarvení, které spojovalo slova oliva a zelený, ale jeho název byl několikrát zaměňován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Olivín Kate Matušková. Olivín  Nazván byl podle olivově zeleného zbarvení, které spojovalo slova oliva a zelený, ale jeho název byl několikrát zaměňován."— Transkript prezentace:

1 Olivín Kate Matušková

2 Olivín  Nazván byl podle olivově zeleného zbarvení, které spojovalo slova oliva a zelený, ale jeho název byl několikrát zaměňován ….  Staří Římané používali název Topazos dle ostrova, kde byl těžen

3 Vznik !  Olivín vzniká krystalizací z magmatu s nízkým obsahem křemíku jako jsou bazalty a nebo gabra.

4 Optické vlastnosti:  Barva: nejčastěji žlutozelená, olivová, dále žlutá, hnědá.  Lesk : skelný, mastný,  Průhlednost: průhledný, průsvitný, vryp bílý.

5  Olivíny nejvyšší šperkařské kvality se vyskytují převážně na dně Rudého moře

6 Výskyt  Česko-Kozákov,České středohoří  Slovensko - okolí Žiaru nad Hronom, a Fiľakova.  Norsko  Brazílie  Pakistán  Nový Zéland  Egypt  Barma – v současnosti nejkvalitnější olivíny

7 Využití  Pro vysoký bod tání na výrobu křemičitého technického skla.  Slévárenství (cihly, formy pro odlévání)  Chemický průmysl, při výrobě hnojiv a jako brusivo  Šperkařský kámen, kde se mu přisuzují ochranné vlastnosti proti zlým duchům.

8  Rozpraskané zrno zeleného olivínu v čediči.

9


Stáhnout ppt "Olivín Kate Matušková. Olivín  Nazván byl podle olivově zeleného zbarvení, které spojovalo slova oliva a zelený, ale jeho název byl několikrát zaměňován."

Podobné prezentace


Reklamy Google