Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lichtenštejnsko (Lichtenštejnské knížectví). Základní údaje Rozloha: 160 km² Rozloha: 160 km² Počet obyvatel: 31 000 Počet obyvatel: 31 000 Státní zřízení:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lichtenštejnsko (Lichtenštejnské knížectví). Základní údaje Rozloha: 160 km² Rozloha: 160 km² Počet obyvatel: 31 000 Počet obyvatel: 31 000 Státní zřízení:"— Transkript prezentace:

1 Lichtenštejnsko (Lichtenštejnské knížectví)

2 Základní údaje Rozloha: 160 km² Rozloha: 160 km² Počet obyvatel: 31 000 Počet obyvatel: 31 000 Státní zřízení: konstituční monarchie s jednokomorovým parlamentem Státní zřízení: konstituční monarchie s jednokomorovým parlamentem Úřední jazyk: němčina Úřední jazyk: němčina Národnostní složení: Lichtenštejnci 62,5%, Švýcaři 15,6%, Rakušané 7,6%, Němci 3,7%, ostatní 10,6% Národnostní složení: Lichtenštejnci 62,5%, Švýcaři 15,6%, Rakušané 7,6%, Němci 3,7%, ostatní 10,6% Náboženství: římští katolíci 86,5%, protestanté 8%, ostatní 5,5% Náboženství: římští katolíci 86,5%, protestanté 8%, ostatní 5,5% Měna: 1 švýcarský frank (Sw F)= 100 centimů Měna: 1 švýcarský frank (Sw F)= 100 centimů HDP na obyvatele: 36 700 dolarů HDP na obyvatele: 36 700 dolarů Největší města: Schaan (5050), Vaduz (5000), Balzers (3550), Triesen (3225) Největší města: Schaan (5050), Vaduz (5000), Balzers (3550), Triesen (3225)

3 Přírodní poměry Lichtenštejnsko se rozkládá na pravém břehu horního toku Rýna, obklopené Švýcarskem a Rakouskem. Lichtenštejnsko se rozkládá na pravém břehu horního toku Rýna, obklopené Švýcarskem a Rakouskem. Jihovýchodní polovinu země tvoří hory, v pohoří Ratikon přesahují až 2500 m. Jihovýchodní polovinu země tvoří hory, v pohoří Ratikon přesahují až 2500 m. Druhou polovinu Lichtenštejnska tvoří údolí Rýna obklopeného horami. Druhou polovinu Lichtenštejnska tvoří údolí Rýna obklopeného horami. Podnebí je mírné s četnými srážkami. Podnebí je mírné s četnými srážkami. Údolí občas trpí mrazivou inverzí. Údolí občas trpí mrazivou inverzí. Klimatické podmínky umožňují bohatý rozvoj rostlinstva (buk, javor, jasan, jilm, alpinské louky…) Klimatické podmínky umožňují bohatý rozvoj rostlinstva (buk, javor, jasan, jilm, alpinské louky…) Přísně chráněné lesy tvoří 35% plochy země Přísně chráněné lesy tvoří 35% plochy země

4 Hospodářství 1/2 Má nejvyšší hrubý národní produkt na hlavu na světě, proto je tato země také pokládaná jako za nejbohatší zemi na světě (nejvyšší úroveň života). Má nejvyšší hrubý národní produkt na hlavu na světě, proto je tato země také pokládaná jako za nejbohatší zemi na světě (nejvyšší úroveň života). Rozhodující příjem plyne do země z poplatků od více než 25 000 zahraničních firem a také z cestovního ruchu. Rozhodující příjem plyne do země z poplatků od více než 25 000 zahraničních firem a také z cestovního ruchu. V zemědělství jen 2,5% obyvatelstva. V zemědělství jen 2,5% obyvatelstva. Převládá chov skotu na mléko, pěstuje se kukuřice, brambory a vinná réva. Převládá chov skotu na mléko, pěstuje se kukuřice, brambory a vinná réva. Těží se zde mramor a kaolín, ostatní suroviny a paliva se musí dovážet. Těží se zde mramor a kaolín, ostatní suroviny a paliva se musí dovážet. Průmysl: Vyrábí se elektronické mikroskopy, vakuová a výpočetní technika, měřící a optické stroje, léky, zubní protézy, keramika a stavební materiály. Průmysl: Vyrábí se elektronické mikroskopy, vakuová a výpočetní technika, měřící a optické stroje, léky, zubní protézy, keramika a stavební materiály. Země je proslavená vydáváním pěkných poštovních známek, které jsou také důležitým zdrojem příjmů. Země je proslavená vydáváním pěkných poštovních známek, které jsou také důležitým zdrojem příjmů.

5 Hospodářství 2/2 Územím prochází důležitá železniční trať Paříž-Vídeň a evropská transitní dálnice. Územím prochází důležitá železniční trať Paříž-Vídeň a evropská transitní dálnice. Zdravotní péče je zde vynikající, vláda přispívá i švýcarským zdravotnickým zařízením a proto je obyvatelé knížectví mohou také využívat. Zdravotní péče je zde vynikající, vláda přispívá i švýcarským zdravotnickým zařízením a proto je obyvatelé knížectví mohou také využívat. Je zde relativně nízká naděje dožití obyvatel při narození ( nejnižší v Evropě). Je zde relativně nízká naděje dožití obyvatel při narození ( nejnižší v Evropě). V zemi existuje povinná a bezplatná 11-tiletá školní docházka. V zemi existuje povinná a bezplatná 11-tiletá školní docházka. Struktura zaměstnanosti: zemědělství a lesnictví 2,3%, těžba a průmysl 34%, stavebnictví 8,2%, služby 55,5%. Struktura zaměstnanosti: zemědělství a lesnictví 2,3%, těžba a průmysl 34%, stavebnictví 8,2%, služby 55,5%.

6 Lidé a dějiny Území zprvu osídleno Germánskými alemany (obyvatelé Lichtenštejnska dodnes mluví alemanským dialektem němčiny) Území zprvu osídleno Germánskými alemany (obyvatelé Lichtenštejnska dodnes mluví alemanským dialektem němčiny) V roce 1719 se hrabství Vaduz a hrabství Schellenbergů spojila a vytvořila Lichtenštejnské knížectví V roce 1719 se hrabství Vaduz a hrabství Schellenbergů spojila a vytvořila Lichtenštejnské knížectví Od roku 1923 je v celní unii se Švýcarskem Od roku 1923 je v celní unii se Švýcarskem Lichtenštejnsko je konstituční monarchií s jednokomorovým parlamentem Lichtenštejnsko je konstituční monarchií s jednokomorovým parlamentem Země má 11 obecních úřadů, které jsou kontrolovány starostou a radou Země má 11 obecních úřadů, které jsou kontrolovány starostou a radou Ženy se mohou zúčastnit jen národních voleb Ženy se mohou zúčastnit jen národních voleb Méně než 2/3 obyvatel jsou rodilí občané, ostatní jsou cizinci Méně než 2/3 obyvatel jsou rodilí občané, ostatní jsou cizinci Úředním jazykem je němčina a většina lidí jsou římští katolíci Úředním jazykem je němčina a většina lidí jsou římští katolíci


Stáhnout ppt "Lichtenštejnsko (Lichtenštejnské knížectví). Základní údaje Rozloha: 160 km² Rozloha: 160 km² Počet obyvatel: 31 000 Počet obyvatel: 31 000 Státní zřízení:"

Podobné prezentace


Reklamy Google