Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Cizopasní ploštěnci Vnitřní paraziti tasemnice a motolice Obrázky: www.slayeress.blog.cz a www.gymtri.trinec.org.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Cizopasní ploštěnci Vnitřní paraziti tasemnice a motolice Obrázky: www.slayeress.blog.cz a www.gymtri.trinec.org."— Transkript prezentace:

1 Cizopasní ploštěnci Vnitřní paraziti tasemnice a motolice Obrázky: www.slayeress.blog.cz a www.gymtri.trinec.org

2 Tasemnice dospělci jsou vnitřními parazity ve střevech obratlovců v důsledku jejich způsobu života zanikla cévní, dýchací a trávicí soustava, živiny jsou přijímány celým povrchem těla. Jsou to poměrně nebezpeční parazité způsobují vážná onemocnění člověka i zvířat a to tím že odebírají živiny a do organismu vylučují toxiny. Mohou způsobovat trávicí poruchy nebo poškozovat tkáně. Mají složitý vývojový cyklus, mohou se vyvíjet až přes tři hostitele.

3 Zástupci tasemnic: Tasemnice bezbranná Tasemnice dlouhočlenná Měchožil zhoubný Řemenatka ptačí Škulovec široký

4 Tasemnice dlouhočlenná Parazit v tenkém střevě člověka mezihostitel je prase domácí nebo prase divoké Stavba těla: hlavička s přísavkami a háčky (celkem 22–32 háčků) a články každý článek tvoří samostatnou reprodukční jednotku, která produkuje vajíčka Obojetník, vývin nepřímý

5 Vývojový cyklus Obrázek: www.gymtri.trinec.org

6 Motolice nepřímý vývoj zahrnující 1-3 mezihostitele jsou to parazité ryb, paryb, obojživelníků a plazů V dospělosti dosahuje délky 20-30 mm. Cizopasí v játrech krav, ovcí a koz, zřídka u člověka Mezihostitelem je bahnatka malá (plž žijící ve vodě). http://commons.wikimedia.org/w iki/User:Flukeman

7 Opakování – cizopasní ploštěnci Vysvětli, proč prochází maso na jatkách přísnou veterinární kontrolou? Proč se nemáme mazlit s domácími zvířaty a před jídlem si máme vždy umýt ruce? Jak se tito ploštěnci přizpůsobili cizopasnému způsobu života?


Stáhnout ppt "Cizopasní ploštěnci Vnitřní paraziti tasemnice a motolice Obrázky: www.slayeress.blog.cz a www.gymtri.trinec.org."

Podobné prezentace


Reklamy Google