Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AnotacePrezentace určená k opakování a procvičování učiva o kovech AutorIng. Lenka Kalinová JazykČeština Očekávaný výstupŽák se orientuje v PSP, rozpozná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AnotacePrezentace určená k opakování a procvičování učiva o kovech AutorIng. Lenka Kalinová JazykČeština Očekávaný výstupŽák se orientuje v PSP, rozpozná."— Transkript prezentace:

1 AnotacePrezentace určená k opakování a procvičování učiva o kovech AutorIng. Lenka Kalinová JazykČeština Očekávaný výstupŽák se orientuje v PSP, rozpozná vybrané kovy, porovná jejich vlastnosti Speciální vzdělávací potřebyŽádné Klíčová slovaKovy, vlastnosti, dělení Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityAktivita Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníZákladní vzdělání - 2. stupeň Typická věková skupina13 až 15 let Celková velikost602 kB EU – 7 - 29

2 Kovy Ing. Lenka Kalinová

3 Dělení kovů Dělení kovů KOVY Dělení podle hustoty Lehké kovy: sodík, hořčík, hliník Těžké kovy: železo, měď, olovo, rtuť Dělení podle Stálosti na vzduchu a ve vlhkém prostředí Ušlechtilé: platina, zlato a stříbro Neušlechtilé: hořčík, železo, zinek Dělení podle dostupnosti a ceny Drahé: platina, zlato, stříbro Ostatní: železo, hliník, zinek

4 Železo, hliník, měď, zinek, olovo, cín, stříbro, zlato  ŽELEZO (Fe) – stříbrolesklý, pevný, magnetický kov podléhající korozi (stroje, nářadí, konstrukce, do slitin)  HLINÍK (Al) – stříbrolesklý kov s malou hustotou, dobrý vodič, stálý na vzduchu (odlehčené konstrukce)  MĚĎ (Cu) – červenohnědý kov s velkou hustotou, na vzduchu stálý, výborný vodič tepla a el. proudu (vodiče, nádoby)  ZINEK (Zn) – šedobílý, snadno tavitelný kov, na vzduchu stálý (povrchová ochrana železa, výroba baterií a slitin)  OLOVO (Pb) – šedobílý, měkký, snadno tavitelný kov, jeho sloučeniny jsou jedovatý (součást akumulátorů, slitin a barev)  CÍN (Sn) – stříbrolesklý, snadno tavitelný kov, na vzduchu stálý (ochrana proti korozi, slitiny)  STŘÍBRO (Ag) – stříbrolesklý na vzduchu stálý kov, vodič el. proudu (šperky, el. Kontakty)  ZLATO (Au) – žlutý, lesklý, kujný na vzduchu stálý kov, nejlepší vodič el. Proudu (šprky, el. kontakty)

5 Hořčík, rtuť, sodík  HOŘČÍK (Mg) – šedobílý kov s malou hustotou, hořlavý, na vzduchu málo stálý (součást slitin např. duralu)  RTUŤ (Hg) – kapalný, stříbrolesklý kov s velkou hustotou, její sloučeniny jsou prudce jedovaté (teploměry, fyzikální přístroje, zubní lékařství-amalgamové plomby, v chemickém průmyslu )  SODÍK (Na) – patří mezi alkalické kovy, nestálý, uchovává se v kapalinách (zamezení přístupu vzduchu)

6 Aktivita č. 1  Kovy Pt, Mg, Cu a Fe seřaď od nejstálejšího na vzduchu k nejméně stálému.  Předveď pantomimou tato přirovnání: a) má zlaté srdce b) má železné zdraví c) má rtuť v těle d) má nohy jako z olova

7 Zdroje  Veškeré použité obrázky jsou z databáze PowerPointu


Stáhnout ppt "AnotacePrezentace určená k opakování a procvičování učiva o kovech AutorIng. Lenka Kalinová JazykČeština Očekávaný výstupŽák se orientuje v PSP, rozpozná."

Podobné prezentace


Reklamy Google