Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Poznámky pro výuku Předmět: Tělesná výchova Autor: Kováříková Lenka Škola: OA a VOŠS Brno, Kotlářská 9 Téma: Název: Josef Masopust Třída: 1. LB Plánované.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Poznámky pro výuku Předmět: Tělesná výchova Autor: Kováříková Lenka Škola: OA a VOŠS Brno, Kotlářská 9 Téma: Název: Josef Masopust Třída: 1. LB Plánované."— Transkript prezentace:

1 Poznámky pro výuku Předmět: Tělesná výchova Autor: Kováříková Lenka Škola: OA a VOŠS Brno, Kotlářská 9 Téma: Název: Josef Masopust Třída: 1. LB Plánované cíle: - Seznámit studenty s významnou osobností českého fotbalu - Tento výukový materiál byl vytvořen v rámci projektu Interaktivní tabule a alternativní zařízení. Kurz proběhl ve školícím středisku SIPVZ při OA a VOŠ obchodní, Brno, Pionýrská 23.

2 Josef Masopust Josef Masopust

3  narozen 9. února 1931 ve Střimicích u Mostu jako nejstarší z šesti dětí.  krátce po narození se stěhuje s rodinou do Mostu – Střimice musela ustoupit povrchovému dolu.  v 16.letech začíná hrát za první mužstvo Mostu

4 Dorostenecké mužstvo SK Most

5  k 1. lednu 1949 domluven jeho přestup do Teplic, kde nemohl být zaměstnán jako profesionální fotbalista (to bylo počátkem padesátých let nemyslitelné - proto mimo aktivity na zeleném trávníku, musel zvládat ještě práci svačináře).  po dvou letech se loučí s fotbalem v Teplicích – dostává povolávací rozkaz do ATK Praha (Armádní Tělovýchovný Klub).

6  z ATK se buduje kvalitní armádní klub – na Masopusta se usmívá štěstí – stává se vojákem z povolání a současně i profesionálním fotbalistou.  V roce 1953 mění ATK svůj název na ÚDA (ústřední dům armády).

7  v roce 1956 se z ÚDA stává Dukla Praha.

8  začíná velká éra Dukly Praha.  u diváků Dukla neměla ustláno na růžích, ale na mezinárodní scéně jí lidé fandí (s podobnou situací se v současné době potýká Sparta Praha).  „Vojáci" začali praktikovat herní systém(v dnešní době spíše použ.termín: rozestavení hráčů) 4-2-4, který tenkrát jakoby předběhl dobu a Dukla s ním slavila jeden úspěch za druhým.

9 Rozestavení 4-2-4, které vyznávala Dukla v 60.letech.

10  Dukla Praha se považuje za první Československý fotbalový klub, který si vydobyl jméno i v zahraničí.  na začátku roku 1959 odlétá klub na turné po zemích Střední Ameriky, které po střídavých výsledcích zakončuje překvapivou výhrou 4:3 nad slavným brazilským klubem FC Santos v čele s čerstvými mistry světa Zitem a Pelém. (Sám Masopust, který vstřelil 2 branky, považuje zápas za nejvydařenější ve své kariéře).

11  V létě roku 1959, stejně jako v roce následujícím, se Dukla probojovala do druhého kola čerstvě vzniklého PMEZ (což byla obdoba dnešní Ligy Mistrů). Poprvé byla vyřazena hvězdným Manchesterem United a v druhém případě byl nad její síly Vídeňský Sportklub.  svého dá se říci největšího úspěchu se Pražská Dukla nedočkává na evropské scéně, ale ve Spojených státech a Kanadě.  Dukla dostala roku 1961 pozvánku na druhý ročník tzv. Mezinárodní ligy, kterou založil milionář William Cox.

12  Tento „turnaj“ měl sloužit pro zpopularizování Evropské kopané na Americké půdě.  Jednalo se o několikatýdenní turnaj šestnácti družstev hraný ve dvou skupinách.  První skupinu vyhrál s přehledem pozdější mistr anglické Premier league Liverpoolský Everton – tím se stal zároveň prvním finalistou.

13  Pražská Dukla si ve druhé skupině nepočínala o nic hůře a bez jediné prohry se stala finálovým soupeřem anglického klubu.  Za Duklou se ve skupině umístily kluby jakými byly např. Espaňol Barcelona, AS Monako, CZ Bělehrad, Rapid Vídeň, nebo Shamrock Rovers (ten porazila 10:0!).

14  ve finálovém dvouzápase překvapivě anglický velkoklub na pražské fotbalisty nestačil a podlehl vysoko 7:2, 2:0

15  pořadatelé měli eminentní zájem, aby Dukla přijela i v dalších letech. Jenže turnaj v roce 1961 trval téměř měsíc a půl. Z důvodu nedostatku termínů turnaj nešel zopakovat – zvláště v roce MS 1962.  Organizátoři svolili, že Dukla může přijet obhajovat a zápasem s finalistou turnaje.

16  Dukla si tedy v následujících třech letech odskočila za oceán a nikdy se nevrátila s prázdnou. Nejprve to odnesl FC America (1:1 a 2:1), rok na to West Ham United (1:0 a 1:1) a nakonec Zaglebie Sosnowiec (3:1 a 1:1).

17  Dobytí Amerického poháru mělo patrně větší váhu za mořem než v Evropě. Tady Dukle nezbývalo, než o sobě dát vědět v PMEZ.  Evidentně se jí to povedlo až v ročníku 1961/62 a ještě ve dvou následujících, kdy se pokaždé probojovala do čtvrtfinále.  Dukle se daří - v letech 1956 – 1966 vyhrála 8x titul mistra Československé ligy.

18  Masopustova hvězda začíná naplno zářit po probojování Československé reprezentace do finále proti Brazílii na MS 1962 v Chile.  Naše mužstvo v čele s Josefem Masopustem se v základní skupině ocitlo spolu s mistry světa z Brazílie, Španělskem a nevyzpytatelnými Mexičany.  V úvodním utkání naše mužstvo šťastně porazilo brankou Štibrányiho Španělsko 1:0.

19  V následujícím utkání československá reprezentace vydřela remízu 0:0 s úřadujícími mistry z Brazílie. (překvapivému výsledku přispělo i zranění největší soupeřovy hvězdy Pelého). Tímto výsledkem si ČSR zajistila postup do dalších bojů bez ohledu na výsledek s Mexikem, kterému jsme posléze nešťastně podlehli 3:1.  V semifinále na nás čekalo v té době jedno z nejlepších evropských mužstev – Maďarsko.

20  Po skončení zápasu prohlásil střední útočník soupeřova týmu Florián Albert: „porazil nás Schrojf“ (pozn.-brankář ČSR). Výsledek zněl ČSR – Maďarsko 1:0.(branku vstřelil Scherer).  V semifinále se naší obětí stalo mužstvo Jugoslávie. Po dvou brankách Scherera a jedné Kadraby nám Jugoslávie podlehla 1:3.  V onom slavném finále svěřenci trenéra Rudolfa Vytlačila narazily stejně jako ve skupině na obhájce titulu mistra světa z Brazílie.

21  17.června před 68 000 diváky naši nezačali špatně – po Masopustově brance jsme se ujali vedení. Bohužel, ne na dlouho. Za dvě minuty vyrovnal Amarildo (ten nahradil zraněného Pelého) a dvě další branky přidali Zito a Vává.  zanedlouho po návratu z MS se dostává Masopustovi velkého ocenění uděleného časopisem France Football, jímž byl Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy

22 Přivítání fotbalistů na Ruzyňském letišti po návratu z Chile

23 Masopust se Zlatým míčem pro nejlepšího fotbalistu Evropy 1962

24  v této době vrcholí zájem o Masopustovy služby.  mluvilo se o klubech jakýmž byla např. Sampdoria Janov – avšak politická situace sportu nepřeje.  Masopust opouští Duklu v sedmatřiceti letech.  v této době přichází Masopustovo první a jediné zahraniční angažmá.

25  jedná se o post hrajícího trenéra v druholigovém belgickém týmu Royal Crossing Molebeek.  po dvou letech se vrací domů a působí jako asistent trenéra Vejvody v Dukle, kde však není příliš úspěšný.  největšího trenérského úspěchu se Masopust dočkává až na lavičce Zbrojovky Brno, se kterou získal v roce 1978 titul mistra ligy.

26 Zbrojovka Brno. Mistr ligy 1978 Zbrojovka Brno. Mistr ligy 1978

27 Úspěchy  1962: MS, Chile, 2. místo  1962: Nejlepší fotbalista Evropy, 1. místo  1963: Člen výběru světa  1964: Kapitán výběru Evropy  1966: Nejlepší fotbalista ČSSR, 1. místo  1978: Mistr republiky jako trenér (Zbrojovka Brno)  8x mistr republiky (Dukla Praha) 4x vítěz československého poháru  4x vítěz amerického poháru

28 Finále MS 1962 ČSR - Brazílie Finále MS 1962 ČSR - Brazílie

29 Josef Rógl předává Masopustovi vyznamenání mistra sportu

30 Masopust v zápase Anglie proti výběru světa. (Wembley 1963).

31 Loučení s reprezentačním dresem. (stejně na tom byli L.Novák a S. Pluskal).

32 Eusébio gratuluje Masopustovi ke Zlatému míči.

33 Už jako trenér národního mužstva. Na snímku s kapitánem Janem Fialou.

34 S Ladislavem Vízkem.

35 V reprezentačním dresu se Svatoplukem Pluskalem (vlevo) a Jánem Popluhárem.


Stáhnout ppt "Poznámky pro výuku Předmět: Tělesná výchova Autor: Kováříková Lenka Škola: OA a VOŠS Brno, Kotlářská 9 Téma: Název: Josef Masopust Třída: 1. LB Plánované."

Podobné prezentace


Reklamy Google