Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 vyskytuje se ve vlhkých lesích s bujným bylinným a keřovým patrem (např. lužní lesy)  také na lesních okrajích a na vlhkých loukách.  vyskytují se.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " vyskytuje se ve vlhkých lesích s bujným bylinným a keřovým patrem (např. lužní lesy)  také na lesních okrajích a na vlhkých loukách.  vyskytují se."— Transkript prezentace:

1

2  vyskytuje se ve vlhkých lesích s bujným bylinným a keřovým patrem (např. lužní lesy)  také na lesních okrajích a na vlhkých loukách.  vyskytují se i ve výškách nad 750 m n. m.

3  Klíště na svého hostitele velice trpělivě číhá  vylézá na stébla trav a vyšší vegetace, tam se drží třemi zadními páry nohou a první přední pár vztyčí a roztáhne, a jako anténu jej natáčí do různých směrů  když se zvíře nebo člověk otře o vegetaci, klíště se na něj přichytí

4  klíště vytáhněte pinzetou, kleštičkami na klíště nebo speciální kartou, kterou ho uchopíte co nejblíže kůži a kývavými pohyby pomalu vyvikláte  ranku po vytažení klíštěte ihned dezinfikujte.  odstranění se má provést co nejdříve, snižuje se tím riziko nákazy  v případě zánětlivých procesů, dlouhodobějšího svědění, rozšiřující se červené skvrny určitě vyhledejte lékaře

5  Klíšťová encefalitida  Infikované klíště začne během několika minut vypouštět slinami virus do lidského organismu. Období bez obtíží obvykle trvá 7 až 14 dnů. První fáze onemocnění připomíná lehkou chřipku. Objevují se bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odeznějí. Poté zpravidla následuje období jednoho až dvou týdnů bez příznaků. Ve druhé fázi nemoci se pacientovi přitíží – to již virus pronikl do mozku. Zpravidla nastoupí silné bolesti hlavy, které jsou provázeny horečkami a třesavkou. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, závratě, poruchy spánku a paměti, dezorientace a porucha vědomí.  Lymská borelióza (též lymeská borelióza) je bakteriální onemocnění. Typickým příznakem první fáze infekce je červená skvrna, která se objevuje v místě přisátí klíštěte a později se kruhově zvětšuje.  Očkování (vakcinace) proti lymeské borelióze zatím neexistuje, ale toto onemocnění lze léčit antibiotiky.

6  použití vhodného oblečení, jedná se zejména o dlouhé světlé kalhoty, na kterých je klíště dobře vidět  aplikace repelentů proti klíšťatům, a to především na boty a nohy  omezení pohybu v travnatých či křovinatých porostech, pohybovat po zpevněných cestách a nelehat a nesedat do vysoké trávy  po návratu domů je nutné se důkladně prohlédnout  místa nejčastějšího přisátí klíšťat: podkolenní jamka, třísla, podpaží, za ušima, na hlavě (mezi vlasy), intimní místa  důležitou ochranou jsou i repelenty. Pro správnou volbu repelentů je rozhodující obsah látky DEET, která aktivně působí na hmyz včetně klíšťat a odpuzuje ho  očkovaní proti klíšťové encefalitidě  v současné době existuje tato forma prevence pouze pro klíšťovou encefalitidu, nikoli pro lymeskou boreliozu či ehrlichiózu  V případě zájmu můžete na níže uvedeném odkazu zjistit předpověd aktivity klíšťat. Tuto aktualizovanou informaci na víkendové dny pro Vás připravuje Český hydrometeoroligický ústav | odbor klimatologie ve spolupráci se Státní zdravotní ústav za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.

7


Stáhnout ppt " vyskytuje se ve vlhkých lesích s bujným bylinným a keřovým patrem (např. lužní lesy)  také na lesních okrajích a na vlhkých loukách.  vyskytují se."

Podobné prezentace


Reklamy Google