Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

(Španělské království)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "(Španělské království)"— Transkript prezentace:

1 (Španělské království)
Španělsko (Španělské království)

2 Hlavní město: Madrid Rozloha: 504 782 km² Počet obyvatel: 46 063 511 Hustota zalidnění: 87,8 ob. / km² Jazyk: španělština, regionálně katalánština, baskičtina, galicijština Náboženství: katolické Státní zřízení: Konstituční monarchie federativního typu Města: Madrid, Barcelona, Valencie, Toledo, Sevilla, Zaragoza… Měna: euro Členství: EU, NATO, OSN Ve Španělsku žije početná kolonie Maročanů, Latinoameričanů, Afričanů černé pleti, Číňanů, a dalších přistěhovalců, včetně několika stovek Čechů, ale největší zastoupení mají Rumuni. Přirozený demografický růst je nízký, přírůstky obyvatelstva tvoří imigranti. S ohledem na rozlohu země a další vlivy u obyvatel existují určité rozdíly fyziologické, charakterové, náboženské, jazykové i ve všeobecném vzdělání.

3 Stát ležící na Pyrenejském poloostrově
Stát ležící na Pyrenejském poloostrově. Na západě hraničí s Portugalskem, na severovýchodě s Andorou a Francií a na jihu s Gibraltarem. Ke Španělskému království patří i Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu a Baleáry ve Středozemním moři. Součástí Španělska je i katalánské město Llívia, které je zcela obklopeno územím Francie.

4 Geografie Vnitrozemí Španělska dominují vysoké náhorní plošiny (Meseta León a La Mancha)a pohoří Pyreneje, Sierra Nevada a Kantaberské pohoří. Z těchto pohoří vytékají řeky Tajo, Ebro, Duero a Guadiana. Z východu Španělsko omývá Středozemní moře, ze severu Biskajský záliv, ze západu Atlantský oceán. Nejvyšší horou je Pico de Teide (3720 m) na ostrově Tenerife, je to jedna z největších sopek světa. Na pevninském Španělsku náleží prvenství hoře Mulhacén (3478 m) u Granady. Hlavní španělské nížiny jsou Andaluská nížina na jihozápadě, pánev řeky Ebro na severovýchodě a pobřežní nížiny. Při portugalské hranici se nacházejí menší nížiny v údolích řek Tajo a Guadiana.

5 Správní rozdělení Španělské království se dělí do 17 autonomních společenství a 2 autonomní města. Ty jsou dál rozděleny do 50 provincií. Asturie Kantábrie Baskicko Galicie Navarra Katalánsko Kastilie a León La Rioja Aragonie Madrid Kastilie-La Mancha Baleáry Extremadura Valencie Murcie Andalusie Kanárské ostrovy

6 Historie Historie Španělska je nesmírně zajímavá. Již z doby kamenné se dochovaly proslulé malby v jeskyni Altamira. Ve starověku byla oblast dnešního španělského území součástí římského impéria, s nástupem středověku většinu této oblasti dobyly arabské kmeny Maurů. Křesťané se k vládě vrací po dlouhých bojích na konci 15. století, kdy bylo Španělsko sjednoceno. Vlády se chopili Habsburkové a postupně budují rozsáhlou říši se zámořskými koloniemi v oblasti jižní a střední Ameriky. Ve službách španělského loďstva se plavil na svou legendární výpravu také objevitel Ameriky Kryštof Kolumbus. Své kolonie si Španělé drželi do počátku 18. století. První i druhou světovou válku přečkává Španělsko jako neutrální stát. V letech 1936 až 1939 zuří občanská válka.V tomto roce je obnoveno demokratické zřízení a vlády se ujímá král Juan Carlos. Španělsko se rychle začlenilo do struktur evropského společenství a do NATO.

7 Kryštof Kolumbus Narodil se v Janově v Itálii roku Měl teorii, že Země je kulatá, a že indických a japonských břehů lze dosáhnout i ze západu, přeplutím Atlantiku. Aby teorii mohl dokázat, potřeboval výpravu sponzorovat. Když se mu to nepodařilo v Portugalsku, tak se přestěhoval v roce 1485 do Španělska. Jeho výpravu tak po dlouhých sedmi letech plánování a přesvědčování financovala španělská královna Isabela.

8 Kultura Tradiční španělská kultura je pevně zakořeněna v katolictví, jehož mocný vliv na tvorbu tradice dokazují například procesí o velikonočním týdnu „Semana Santa“. Vlivy cikánské kultury se odrážejí v tanci a hudbě flamenca, maurské dědictví se projevuje nejvíce v architektuře (Alhambra). Španělsko proslavili světově věhlasní umělci – El Greco (řeckého původu), Goya, Picasso, Dalí, Gaudí či Miró.

9 Zápasníci s býky Pro zápasníka s býky španělština používá výraz torero. Při býčích zápasech je přítomno šest toreros. Poslední se nazývá matador.

10 Ekonomika Zemědělství
Španělsko je největším pěstitelem oliv na světě. Významná je dále produkce vinné révy, citrusů, slunečnic, kukuřice, zeleniny, korkového dubu atd. Oblastí největší produkce zeleniny (především rajčat, paprik a okurek) v Evropě je okolí Andaluské Almeríe. Chov dobytka – skot, ovce, kozy, prasata, drůbež, osli atd.

11 Průmysl Hlavní specializací španělského průmyslu je dopravní (automobily – SEAT, lodě) a lehké strojírenství (kuchyňské elektrospotřebiče). Velký rozvoj zaznamenal chemický průmysl. Významné je i obuvnictví, oděvní průmysl (módní doplňky), potravinářství a zpracování korku. Těžba: černé uhlí, hnědé uhlí, ropa, zemní plyn, železná ruda, měď, olovo, zinek, wolfram, rtuť atd. Energetika:tepelné 57,71 %, jaderné 28,28 %, vodní 12,1 %, ostatní 1,91 % Vývoz: stroje, motorová vozidla, potraviny, spotřební zboží

12 Cestovní ruch Španělsko patří díky přírodní i kulturněhistorické atraktivitě k nejnavštěvovanějším zemím světa. Klášter San Millán de Suso Hrad Alhambra v Granadě Římské divadlo v Méridě

13 Biskajský most v Bilbau
Jeskyně Altamira v Kantábrii Katedrála v Seville

14 Promenáda ve Valencii Muzeum ve Valencii Toledo v Kastilii Valencijská katedrála


Stáhnout ppt "(Španělské království)"

Podobné prezentace


Reklamy Google