Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Z á kladn í š kola Jakuba Jana Ryby Rožmit á l pod Třem ší nem Inovace a zkvalitněn í výuky projekt v r á mci Operačn í ho programu VZDĚL Á V Á N Í PRO.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Z á kladn í š kola Jakuba Jana Ryby Rožmit á l pod Třem ší nem Inovace a zkvalitněn í výuky projekt v r á mci Operačn í ho programu VZDĚL Á V Á N Í PRO."— Transkript prezentace:

1 Z á kladn í š kola Jakuba Jana Ryby Rožmit á l pod Třem ší nem Inovace a zkvalitněn í výuky projekt v r á mci Operačn í ho programu VZDĚL Á V Á N Í PRO KONKURENCESCHOPNOST EU Pen í ze š kol á m Manufaktury První parní stroje 5. ročník

2 N á zev : Manufaktury a první parní stroje Anotace: Výkladová prezentace pojednávající o vzniku manufaktur a objevení a využití prvních parních strojů. (J. Watt, J. Božek, J. Ressel, P. Diviš…) Vypracoval: Mgr. Iva Hořejší Vzdělávací oblast: Člověk a společnost, Vlastivěda Metodika práce s materiálem: Výkladová prezentace, lze využít i k opakování (Druh učebního materiálu: Prezentace) Ročník: 5. Datum vytvoření:

3 Vznik manufaktur V 18. století začaly být nahrazovány řemeslné dílny manufakturami. V manufakturách pracovalo více lidí, každý dělník zpracovával určitou část výrobku. (textilní manufaktura: spřádání příze, tkaní látky, barvení, čištění, stříhání šití)

4 MANUFAKTURA – velká řemeslná dílna, kde pracovalo mnoho dělníků ( hod. denně)

5 (1736 – 1819) JAMES WATT (1736 – 1819) skotský mechanik, vynálezce v roce 1769 vymyslel zdokonalený parní stroj Symbol průmyslové revoluce – PARNÍ STROJ

6

7 Parní stroj Silniční parní lokomotiva Aveling & Porter byla podle dnešních hledisek kolovým traktorem s parním motorem.

8 První nehoda automobilu v dějinách. Cugnotův parní stroj přežil náraz do zdi bez úhony

9 Nejvýznamnějším konstruktérem se ale stal George Stephenson. Konstrukcí parních lokomotiv se zabýval od roku Později sestrojil například stroj Locomotion, který dal lokomotivám jméno a především slavnou Rocket jež dosahovala rychlosti 32,5 km/h, s níž 8. září 1829 zvítězil v soutěži na trati Liverpool-Manchester.konstruktéremGeorge Stephenson1814 LocomotionRocket8. září 1829 LiverpoolManchester

10 Božkův parní automobil

11 Koněspřežná dráha České Budějovice - Linec

12 Jako první vypustili k nebi horkým vzduchem plněný balon dne 5. června 1783 ve francouzském Annonay. V září téhož roku letěla i první posádka, kohout, ovce a kachna při předvádění balonu králi Ludvíku XVI. ve Versailles. A ve stejném roce vzlétla i první lidská posádka, lékárník Pilatre do Rozier a markýz d'Arlandes ze zahrady zámku La Muette v Paříži.

13 Důsledky průmyslové revoluce růst měst, počtu obyvatel lidé jdou z venkova do měst za prací do továren = dělníci = proletariát majitelé továren = podnikatelé (kapitalisté, buržoazie) dlouhá pracovní doba (12-14 hodin) bezpečnost a hygiena na nízké úrovni nízké mzdy neexistovalo žádné sociální zabezpečení dělníků

14 zdroje neklapou_ html neklapou_ html id=w3EQfk125ft6gM:&imgrefurl=http://www.doplnek.com/content/kdo-predbehl-bratry- montgolfiery&docid=i3rImUAALn0snM&imgurl=http://www.doplnek.com/sites/default/files/images/clank y11/montgolfier_balon.jpg&w=400&h=390&ei=nd0WUI3lKofh4QTciIGwDA&zoom=1 Dv2yM:&imgrefurl=http://www.velesin.cz/cz/html/turist_zaj/konesprezka.htm&docid=BDXhZcEeVPpxtM& imgurl=http://www.velesin.cz/cz/html/turist_zaj/images/1837b.jpg&w=750&h=507&ei=_CnnUO2APMT4s gaTnICYBA&zoom=1&iact=hc&vpx=958&vpy=135&dur=585&hovh=184&hovw=273&tx=136&ty=93&sig= &page=1&tbnh=147&tbnw=236&start=0&ndsp=18&ved=1t:429,r:5,s:0,i:103

15 Téma : Manufaktury a první parní stroje, 5. ročník Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. Windows XP Professional PowerPoint Autor: Mgr. Iva Hořejší ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Z á kladn í š kola Jakuba Jana Ryby Rožmit á l pod Třem ší nem Inovace a zkvalitněn í výuky projekt v r á mci Operačn í ho programu VZDĚL Á V Á N Í PRO."

Podobné prezentace


Reklamy Google