Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AIDS. Co to je? Je to Syndrom získaného selhání imunity. Je to Syndrom získaného selhání imunity. Je způsobeno HIV(z angl. Human Immunodeficiency Virus,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AIDS. Co to je? Je to Syndrom získaného selhání imunity. Je to Syndrom získaného selhání imunity. Je způsobeno HIV(z angl. Human Immunodeficiency Virus,"— Transkript prezentace:

1 AIDS

2 Co to je? Je to Syndrom získaného selhání imunity. Je to Syndrom získaného selhání imunity. Je způsobeno HIV(z angl. Human Immunodeficiency Virus, CZ:Virus lidské imunitní nedostatečnosti) Je způsobeno HIV(z angl. Human Immunodeficiency Virus, CZ:Virus lidské imunitní nedostatečnosti) Je to skupina virů mající schopnost tvořit podle své RNA řetězec. Je to skupina virů mající schopnost tvořit podle své RNA řetězec. Způsobuje nemoc AIDS. Způsobuje nemoc AIDS.

3 Jak se projevuje? 1.první fáze 3-6 týden od nakažení: 1.první fáze 3-6 týden od nakažení: Horečka, zvětšené lymfatické uzliny,nechutenství, zvracení,… Horečka, zvětšené lymfatické uzliny,nechutenství, zvracení,… 2.druhá fáze 2-10 let od nakažení: 2.druhá fáze 2-10 let od nakažení: Hubnutí, silné průjmy,bolestivá vyráška Hubnutí, silné průjmy,bolestivá vyráška 3.třetí fáze 10 let od nakažení:Imunitní systém je velmi slabý a tělo je náchylné k jakékoliv nákaze. 3.třetí fáze 10 let od nakažení:Imunitní systém je velmi slabý a tělo je náchylné k jakékoliv nákaze. 4.čtvrtá fáze:Propuknutí již nemoci AIDS. 4.čtvrtá fáze:Propuknutí již nemoci AIDS.

4 Jak se přenáší? HIV se přenáší z člověka na člověka. HIV se přenáší z člověka na člověka. Přenáší se: Krví, poševním sekretem, spermatem tzn.nechráněným pohlavním stykem, mateřským mlékem. Přenáší se: Krví, poševním sekretem, spermatem tzn.nechráněným pohlavním stykem, mateřským mlékem.

5 Jaká je prevence? Chráněný pohlavní styk Chráněný pohlavní styk Výchova vedoucí ke změnám přístupu a chování v sexuálním života Výchova vedoucí ke změnám přístupu a chování v sexuálním života NEBRAT DROGY NEBRAT DROGY Sexuální zdrženlivost Sexuální zdrženlivost Být věrný/á partnerovi Být věrný/á partnerovi Testování všech dárců krve. Testování všech dárců krve. Při porodu císařský řez, je-li těhotná HIV positivní Při porodu císařský řez, je-li těhotná HIV positivní

6 ČÍM SE NEPŘENÁŠÍ!!! Podáním ruky Podáním ruky Polibkem Polibkem Používání stejného nádobí (Hrníček, talíř) Používání stejného nádobí (Hrníček, talíř) Objetím Objetím Použití stejného WC Použití stejného WC V bazénu, sauně V bazénu, sauně Hmyzem Hmyzem

7 Počet infikovaných v ČR.

8 Úmrtnost

9 VYTVOŘILI:Eliška Dětáková VYTVOŘILI:Eliška Dětáková Jiří Krafka Jiří Krafka


Stáhnout ppt "AIDS. Co to je? Je to Syndrom získaného selhání imunity. Je to Syndrom získaného selhání imunity. Je způsobeno HIV(z angl. Human Immunodeficiency Virus,"

Podobné prezentace


Reklamy Google