Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Označení DUM 20 - 12 - Fa - DUM Autor Příjmení a jméno: Fichna Josef, Mgr. Škola: Základní škola a Mateřská škola Štěpánkovice, příspěvková organizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Označení DUM 20 - 12 - Fa - DUM Autor Příjmení a jméno: Fichna Josef, Mgr. Škola: Základní škola a Mateřská škola Štěpánkovice, příspěvková organizace."— Transkript prezentace:

1 Označení DUM 20 - 12 - Fa - DUM Autor Příjmení a jméno: Fichna Josef, Mgr. Škola: Základní škola a Mateřská škola Štěpánkovice, příspěvková organizace Adresa: Zahradní 10, Štěpánkovice, 747 28 Předmět a očekávaný výstup Ročník: 8. Datum: 8. 1. 2013 Předmět: Zeměpis Tematický celek: Evropa – Rusko Očekávaný výstup: Charakterizuje jednotlivé státy Evropy. Porovnává a hodnotí polohu, rozlohu, přírodní, kulturní, společenské, politické a hospodářské poměry, zvláštnosti a podobnosti Evropy. Anotace: Prezentace pro žáky, ve které se dozví základní informace o státech Evropy. Součástí výuky budou i vlastní prezentace žáků na jednotlivé státy Evropy. Klíčová slova: Evropa, Rusko, Moskva

2 RUSKO Obr. 1

3 KRAJINA RUSKA STÁTY: Rusko MOŘE: Baltské, Bílé, Barentsovo, Karské, Laptěvů, Východosibiřské, Čukotské, Beringovo, Ochotské, Japonské, Černé, Azovské, Severní ledový oceán OSTROVY: Kolgujev, Nová země, země Františka Josefa, Severní země, Novosibiřské, Wrangelův, Kurily, Sachalin POLOOSTROVY: Kola, Kanin, Jamal, Tajmyr, Čukotka, Kamčatka, Krym ZÁLIVY: Finský, Kandalakšský, Oněžský, Dvinský, Češský, Bajdaratský, Obský, Šelichovův PRŮLIVY: Beringův, Tatarský, Kerčský

4 POHOŘÍ: Ural, Středosibiřská vysočina, Verchojanské, Čerského, Kolymské, Čukotské, Altaj, Sajanské, Kavkaz NÍŽINY: Východoevropská, Západosibiřská, Kaspická ŘEKY: Oněga, Severní Dvina, Pečora, Ob, Jenisej, Angara, Lena, Kolyma, Amur, Emba, Ural, Volha, Don, Dněpr JEZERA: Čudské, Ladožské, Oněžské, Bajkal (nejhlubší 1 637 m), Balkaš, Aralské, Kaspické moře (největší 371 000 km 2 )

5 PODNEBÍ RUSKA PODNEBÍ – KONTINENTÁLNÍ – je na většině území (velký rozdíl teplot mezi létem, až 30˚C, a zimou – u Verchojanska -78˚C) -SUBTROPICKÉ – východní pobřeží Černého m. -OCEÁNSKÉ – Dálný východ (vliv Tichého o.) -SUBPOLÁRNÍ A POLÁRNÍ – na severním pobřeží VEGETAČNÍ PÁSY – na S jsou polární pustiny, které přecházejí v TUNDRU -lesy mírného pásu – hlavně TAJGA na Sibiři -stepi – JZ část Ruska -polopouště – u Kaspického moře

6 KRAJINA RUSKA Obr. 2

7 RUSKO VLAJKA Obr. 3 ÚZEMÍ Obr. 4

8 RUSKO FAKTA A ČÍSLA: Rozloha: 17 075 000 km 2, (evr. č. 3 956 000 km 2 ) Počet obyvatel: 148 000 000, ( evr. část 86 100 000) Hlavní město: Moskva (8 800 000) Státní zřízení: federativní republika Úřední jazyk: ruština Měna: rubl Hlavní náboženství: křesťanství, islám, judaismus HDP: 2 680 US dolarů Rusku patří již dříve zmiňované ostrovy.

9 HOSPODÁŘSTVÍ TĚŽBA: ropa, zemní plyn, černé uhlí, železná ruda, diamanty, zlato, platina, hliník, nikl, zinek, antimon, olovo, wolfram, uran PRŮMYSL: STROJÍRENSKÝ – auta (LADA, KAMAZ), letadla - HUTNICKÝ – železo, ocel, barevné kovy -ENERGETICKÝ – jaderné elektrárny -VOJENSKÝ – tanky, letadla (MIG), rakety (jaderné), lodě a ponorky, samopaly -CHEMICKÝ – petrochemie -DOPRAVA – letecká, námořní, potrubní (ropovody a plynovody), železniční (BAM – Bajkalsko-Amurská magistrála) ZEMĚDĚLSTVÍ: významná obilnice – pšenice a ječmen, cukrovka, brambory, RYBOLOV, těžba dřeva Zemědělská produkce však nestačí uspokojit poptávku – nízká produktivita.

10 OBYVATELSTVO NÁRODNOSTI: Rusové(83%), ale i četné národnostní menšiny -Nerovnoměrné rozmístění - většina obyvatel žije v evropské části, asijské oblasti jsou místy liduprázdné -Nejmenší střední délka života v Evropě VELKÁ MĚSTA: Moskva, Sankt Peterburg, Nižnyj Novgorod, Samara, Kazaň, Volgograd, Rostov na Donu, Kaliningrad, Vladivostok PAMÁTKY: Moskva – chrám Vasila Blaženého a Kreml na Rudém náměstí - Sankt Peterburg – obrazárna Ermitáž, četné paláce

11 RUSKÁ MĚSTA Obr. 5

12 OPAKOVÁNÍ Doplňte text: Hlavním městem Ruska, které je federativní ………., je ……….. Rusko je ………. státem na světě, rozkládá se v ………. části, kde je soustředěna většina obyvatelstva, ale většina území připadá na ………. část. Rusko má ………. nerostné bohatství, těží se zde především ………., ………. plyn, ………. uhlí, ………. ruda a ………. kovy. Ruský průmysl je zaměřený na ………., ………., ………. průmysl a produkci ……….. V zemědělství je významná produkce ………., ale celková produkce Ruska neuspokojuje poptávku. V Rusku jsou ………. sociální rozdíly mezi obyvatelstvem, je zde ………. střední délka života v Evropě.

13 OPAKOVÁNÍ – správné řešení Hlavním městem Ruska, které je federativní republikou, je Moskva. Rusko je největším státem na světě, rozkládá se v evropské části, kde je soustředěna většina obyvatelstva, ale většina území připadá na asijskou část. Rusko má velké nerostné bohatství, těží se zde především ropa, zemní plyn, černé uhlí, železná ruda a barevné kovy. Ruský průmysl je zaměřený na hutnictví, strojírenství, chemický průmysl a produkci zbraní. V zemědělství je významná produkce obilnin, ale celková produkce Ruska neuspokojuje poptávku. V Rusku jsou velké sociální rozdíly mezi obyvatelstvem, je zde nejnižší střední délka života v Evropě.

14 Autorizace Autorizace z použité literatury JEŘÁBEK,M., ANDĚL,J., PEŠTOVÁ,J., KASTNER,J. Zeměpis 8 učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia, Plzeň, Fraus 2006 LORENC,P. Největší světadíl na Zemi, Praha, Moby Dick 1998 BROŽKOVÁ,H., JIRASEK,J., LIBOVICKÁ,L., PONOCNÁ,M., ŘAPKOVÁ, M., ROČKOVÁ, I., Velká encyklopedie zeměpisu, Praha, Svojtka 2003 Evropa sešitový atlas pro základní školy a víceletá gymnázia, Praha, Kartografie 2006 Autorizace z CMIS Obr. 1 Použitý zdroj: [cit. 2012-12-18]http://novaonline.nvcc.edu/eli/evans/Photos/Russia/Maps/Map2000.jpg Obr. 2 Použitý zdroj: [cit. 2012-12-18]http://www.ezilon.com/maps/images/europe/Russian-physical-map.gif Obr. 3 Použitý zdroj: [cit. 2012-12-18]http://www.zemepis.com/images/Vlajky/rs-lgflag.jpg Obr. 4 Použitý zdroj: [cit. 2012-12-18]http://www.countrywatch.com/imgs/vCountry/142_map.gif Obr. 5 Použitý zdroj: [cit. 2012-12-18]http://www.lonelyplanet.com/maps/europe/russia/map_of_russia.jpg


Stáhnout ppt "Označení DUM 20 - 12 - Fa - DUM Autor Příjmení a jméno: Fichna Josef, Mgr. Škola: Základní škola a Mateřská škola Štěpánkovice, příspěvková organizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google