Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BOTANIKA LIŠEJNÍKY SOŠS a SOU Kadaň 2Botanika – Lišejníky Co je lišejník? Lišejník je podvojný organismus, ve kterém je vázán určitý druh houby (mykobiont)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BOTANIKA LIŠEJNÍKY SOŠS a SOU Kadaň 2Botanika – Lišejníky Co je lišejník? Lišejník je podvojný organismus, ve kterém je vázán určitý druh houby (mykobiont)"— Transkript prezentace:

1

2 BOTANIKA LIŠEJNÍKY

3 SOŠS a SOU Kadaň 2Botanika – Lišejníky Co je lišejník? Lišejník je podvojný organismus, ve kterém je vázán určitý druh houby (mykobiont) s určitým druhem řasy nebo sinice (fytobiont). Lišejník je podvojný organismus, ve kterém je vázán určitý druh houby (mykobiont) s určitým druhem řasy nebo sinice (fytobiont). Celý organismus je autotrofní. Celý organismus je autotrofní. Soužití je oboustranně výhodné pro obě složky a umožňuje osídlení i extrémních lokalit (od horkých pouští po Arktidu). Soužití je oboustranně výhodné pro obě složky a umožňuje osídlení i extrémních lokalit (od horkých pouští po Arktidu). Lichenismus – úzký způsob symbiózy houby a řasy (sinice). Lichenismus – úzký způsob symbiózy houby a řasy (sinice).

4 SOŠS a SOU Kadaň 3Botanika – Lišejníky Rozmnožování lišejníků Pohlavní - pouze mykobiont (askospory nebo bazidiospory), následně je závislý na opětovném „setkání“ se svým fotobiontem. Proto se u některých druhů vyvinuly hymeniální gonidie (buňky řas pronikají do hymenia) plodnic a šíří se spolu se sporami. Pohlavní - pouze mykobiont (askospory nebo bazidiospory), následně je závislý na opětovném „setkání“ se svým fotobiontem. Proto se u některých druhů vyvinuly hymeniální gonidie (buňky řas pronikají do hymenia) plodnic a šíří se spolu se sporami. Nepohlavní - společné šíření obou složek: Nepohlavní - společné šíření obou složek: fragmentace stélky fragmentace stélky odtržení povrchu stélky s fotobiontem aj. odtržení povrchu stélky s fotobiontem aj.

5 SOŠS a SOU Kadaň 4Botanika – Lišejníky Systém lišejníků Lišejníky - lichenizované houby - jsou ekologic- kou (ne taxonomickou) skupinou. Lišejníky - lichenizované houby - jsou ekologic- kou (ne taxonomickou) skupinou. Systematicky jsou začleňovány podle výraznějšího mykobionta do systému hub. Systematicky jsou začleňovány podle výraznějšího mykobionta do systému hub. 97 % lišejníků je tvořeno vřeckovýtrusnými houbami (oddělení Ascomycota, třída Lecanoromycetes a třída Chaetothyriomycetes). 97 % lišejníků je tvořeno vřeckovýtrusnými houbami (oddělení Ascomycota, třída Lecanoromycetes a třída Chaetothyriomycetes). 3 % lišejníků je mykobiont tvořen stopkovýtrusnou houbou (oddělení Basidiomycota, třída Agaricomycetes). 3 % lišejníků je mykobiont tvořen stopkovýtrusnou houbou (oddělení Basidiomycota, třída Agaricomycetes).

6 SOŠS a SOU Kadaň 5Botanika – Lišejníky Morfologické dělení podle stélky Korovitá stélka – celou plochou přirostlá (nebo vrostlá) na substrát, obvykle chybí spodní kůra. Korovitá stélka – celou plochou přirostlá (nebo vrostlá) na substrát, obvykle chybí spodní kůra. Lupenitá stélka – plochá, k podkladu přirůstá jen některými místy, část laločnaté stélky může od podkladu odstávat. Lupenitá stélka – plochá, k podkladu přirůstá jen některými místy, část laločnaté stélky může od podkladu odstávat. Keříčkovitá stélka – se substrátem je v kontaktu jen v bazální části, je vystoupavá nebo převislá. Keříčkovitá stélka – se substrátem je v kontaktu jen v bazální části, je vystoupavá nebo převislá.

7 SOŠS a SOU Kadaň 6Botanika – Lišejníky Korovitá stélka Mapovník zeměpisný

8 SOŠS a SOU Kadaň 7Botanika – Lišejníky Lupenitá stélka Terčovka bublinatá

9 SOŠS a SOU Kadaň 8Botanika – Lišejníky Lupenitá stélka Terčovník zední

10 SOŠS a SOU Kadaň 9Botanika – Lišejníky Lupenitá stélka Terčovka brázditá

11 SOŠS a SOU Kadaň 10Botanika – Lišejníky Keříčkovitá stélka Pukléřka islandská

12 SOŠS a SOU Kadaň 11Botanika – Lišejníky Keříčkovitá stélka Dutohlávka sobí

13 SOŠS a SOU Kadaň 12Botanika – Lišejníky Keříčkovitá stélka Dutohlávka třásnitá

14 SOŠS a SOU Kadaň 13Botanika – Lišejníky Které pojmy spolu souvisí? 1.Mykobiont 2.Fytobiont 3.Lichenismus 4.Hymenium 5.Hyfy a. Symbióza řas a hub b. Houbová vlákna c. Řasa nebo sinice ve stélce lišejníků d. Houba ve stélce lišejníků e. Výtrusorodá vrstva houby

15 SOŠS a SOU Kadaň 14Botanika – Lišejníky Vyhodnocení 1.d 2.c 3.a 4.e 5.b

16 SOŠS a SOU Kadaň 15Botanika – Lišejníky Opakování Jaké znáte další způsoby symbiózy hub s autotrofními organismy? Jaké znáte další způsoby symbiózy hub s autotrofními organismy? Proč mohou žít lišejníky i v nehostinných oblastech Země? Proč mohou žít lišejníky i v nehostinných oblastech Země? Jak dělíme lišejníky podle tvaru stélky? Jak dělíme lišejníky podle tvaru stélky? Vysvětlete pojem mykobiont a fytobiont. Vysvětlete pojem mykobiont a fytobiont.

17 SOŠS a SOU Kadaň 16Botanika – Lišejníky Použité zdroje http://botany.upol.cz/atlasy/system/14- lichenes.html http://botany.upol.cz/atlasy/system/14- lichenes.html http://botany.upol.cz/atlasy/system/14- lichenes.html http://botany.upol.cz/atlasy/system/14- lichenes.html http://www.naturfoto.cz http://www.naturfoto.cz http://www.naturfoto.cz http://www.tatry.cz http://www.tatry.cz http://www.tatry.cz Kincl, L., Kincl, M., Jarklová, J.: Biologie rostlin. Scientia, Praha, 1998 Kincl, L., Kincl, M., Jarklová, J.: Biologie rostlin. Scientia, Praha, 1998


Stáhnout ppt "BOTANIKA LIŠEJNÍKY SOŠS a SOU Kadaň 2Botanika – Lišejníky Co je lišejník? Lišejník je podvojný organismus, ve kterém je vázán určitý druh houby (mykobiont)"

Podobné prezentace


Reklamy Google