Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické."— Transkript prezentace:

1 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV. Téma:Regiony ČR Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_127 Datum: 6.3.2013 Anotace: Polabí jako turistický region – specifika, kulturní památky, využitelnost z hlediska turistického ruchu Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch

2 POLABÍ

3 Polabí je historický region, označující úrodný pruh podél řeky Labe (tzv. zlatý pruh země české), zhruba mezi městy Mělník a Kolín. Pro oblast je charakteristické mírné klima, rovinatý nebo jen mírně zvlněný reliéf a intenzivní zemědělství. V průběhu 20. století ztratila oblast na přitažlivosti z důvodu industrializace a rozvoje zástavby – dáno i blízkostí Praze. V Polabí se setkáme s pozůstatky lužních lesů a slepými rameny řeky. Řada historických měst. Z hlediska cestovního ruchu je Polabí vhodné zejména pro cyklistiku a jako cíl jednodenních výletů, příp. lázeňský ruch (Toušeň, Poděbrady). V poslední době dochází k obnově osobní lodní dopravy.

4 Mělník Královské věnné město českých královen. Město stojí na výrazném kopci nad soutokem Labe s Vltavou. Centrum českého vinařství – o pozvednutí vinařství se zasloužil Karel IV. Přivezením odrůd z Burgundska. Zámek postaven ve stylu saské renesance – dnes v majetku rodu Lobkowiczů. Na zámku jsou pozůstatky lobkowiczské galerie, s obrazy českých barokních mistrů – Brandl, Škréta, Reiner.

5 Mělník – náměstí s podloubím a gotickou radnicí. V pozadí kostel kapucínského kláštera. Studna uprostřed náměstí je 54 metrů hluboká a 4,5 m široká. Nahlédnout do ní můžeme při prohlídce mělnického podzemí.

6 Soutok Labe s Vltavou – vpravo Vraňanský kanál, vybudovaný v roce 1905. Hořín – zámek se nachází na druhém břehu řeky.

7 Mělnická vína

8 Paroplavba na Labi Z Mělníka lze plout do Prahy, nebo po proudu do Lovosic, Ústí nad Labem, Děčína a Drážďan.

9 Lužní lesy Úpor – přírodní rezervace mezi Labem a Vltavou, největší naleziště sněženek na světě. Černínovsko – jedno ze slepých ramen Labe, pozůstatek původních lužních lesů.

10 Spolana Neratovice – aneb něco pro milovníky industriální architektury

11 Brandýs nad Labem Královské město, oblíbené letní sídlo Rudolfa II. Pozůstatky renesančních zahrad.

12 Stará Boleslav Jedno z duchovních center Českého státu. Roku 929 zde byl zavražděn svatý Václav. Tradiční zářijové Svatováclavské slavnosti, spojené s adorací Václavových ostatků Palladium země České.

13 Lysá nad Labem Zámek a klášter - sídlo Františka Antonína Šporka. Velmi cenná barokni zahrada se souborem alegorických soch – alegorie ročních dob, měsíců, živlů, světadílů, svobodných umění atd.

14 Botanicus Ostrá Jakýsi skanzen, nebo co, kde se pěstují samé zdravé a voňavé věci, které se pak prodávají v síti značkových obchodů. Děti si zde mohou hrát na středověk.

15 Nymburk Královské město, založené Přemyslem Otakarem II. a postavené německými obchodníky. Skvěle zachované cihlové hradby a pás opevnění okolo celého města. Gotický kostel svatého Jiljí. Postřižinský pivovar.

16 Bohumil Hrabal Vyrůstal v Nymburce, kde byl jeho otec správcem pivovaru. Jeho život je s regionem spjat, zejména s nedalekým Kerskem, kde si pořídil chatu. Odehrává se zde řada jeho knih: Postřižiny, Slavnosti sněženek, Svatby v domě Hájenka Hrabalova chata

17 Poděbrady Lázeňské město – léčba srdečních onemocnění. Ze zámku pocházel český král Jiří z Poděbrad. Lázeňský park s květinovými hodinami. Okružní jízdy výletní lodí po Labi.

18 ZDROJE: http://www.tourism.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=113889&id_t_oblasti=113889 http://www.nase-pamatky.cz/zamky/melnik.html http://www.rezidencelibechov.cz/okoli-s48-cz http://jeskyne.unas.cz/zprj-index.htm www.ovine.cz/web/structure/recenze-vin http://www.profimedia.cz/fotografie/chemicky-prumysl-spolana-neratovice-stredocesky- kraj-ceska/0012203763/ http://www.infocentrum-brandysko.cz/cs/ http://www.hrady.cz/index.php?OID=1045&PARAM=2 http://www.katyd.cz/clanky/palladium-zeme-ceske-provazi-narod-dejinami.html http://www.czecot.cz/?id_tema=350 http://cs.wikipedia.org/wiki/Nymburk http://botany.cz/cs/lysa-nad-labem/ http://babiblog.blog.cz/1008/botanicus-ostra http://www.travelguide.cz/cz/turistika/zamky/zamek-podebrady http://cs.wikipedia.org/wiki/Pod%C4%9Bbrady


Stáhnout ppt "Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické."

Podobné prezentace


Reklamy Google