Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kultura staroorientálních států v Mezopotámii. Význam písma Písmo – podmínka pro vznik a rozvoj věd Poznatky je možné uchovat pro potomky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kultura staroorientálních států v Mezopotámii. Význam písma Písmo – podmínka pro vznik a rozvoj věd Poznatky je možné uchovat pro potomky."— Transkript prezentace:

1 Kultura staroorientálních států v Mezopotámii

2 Význam písma Písmo – podmínka pro vznik a rozvoj věd Poznatky je možné uchovat pro potomky

3 Základy věd Vznikaly hlavně takové vědy, které souvisely s každodenní prací  Astronomie Bylo třeba určit kdy nastane období záplav (zjistili, že změny ročních období souvisí s pohybem Slunce na obloze. Rozdělili rok na 12 měsíců, den a noc na 12 hodin Sestavili první kalendář

4 Základy věd Matematika  Bylo nutné vyměřit plochy polí  vznikla geometrie. Pro vyměřování bylo nutné stanovit jednotky délky.  Pro odhad velikosti úrody byly stanoveny jednotky objemu  Další užití matematiky: Stavba kanálů Příprava staveb Při výpočtech se užívalo ustálených jednotek délkové míry, které se odvozovaly z rozměrů lidské paže: palec:(1.8cm) dlaň:(4 palce) píď (rozpětí mezi palcem a ukazováčkem) loket (asi 52.3 cm) sáh:(vzdálenost obou konců rukou při rozpažení)

5 Základy věd Historické záznamy  Písmo umožnilo zaznamenávat historické události  Víme, kdy kdo vládl  Co udělal, postavil… Literatura  Lidé si uchovávali vzpomínky na minulé události a vyprávěli o nich, přikrášlovali  vznikaly pověsti, báje a výpravné básně = (eposy) Nejstarší hrdinský epos o Gilgamešovi. Zjisti o čem byl!

6 Základy věd Architektura Sochařství

7 Přehled dějin starověké Mezopotámie Příchod Sumerů do Mezopotámie Vznik MS Babylonská říše

8 Kultura staroorientálních států v Mezopotámii Význam písma  Písmo – podmínka pro vznik a rozvoj věd  Poznatky je možné uchovat pro potomky Vznikaly hlavně takové vědy, které souvisely s každodenní prací  Astronomie Bylo třeba určit kdy nastane období záplav (zjistili, že změny ročních období souvisí s pohybem Slunce na obloze. Rozdělili rok na 12 měsíců, den a noc na 12 hodin Sestavili první kalendář Matematika  Bylo nutné vyměřit plochy polí  vznikla geometrie. Pro vyměřování bylo nutné stanovit jednotky délky. palec:(1.8cm) dlaň:(4 palce) píď (rozpětí mezi palcem a ukazováčkem) loket (asi 52.3 cm) sáh:(vzdálenost obou konců rukou při rozpažení)  Pro odhad velikosti úrody byly stanoveny jednotky objemu  Další užití matematiky: Stavba kanálů Příprava stavebHistorické záznamy  Písmo umožnilo zaznamenávat historické události  Víme, kdy kdo vládl  Co udělal, postavil… Literatura  Lidé si uchovávali vzpomínky na minulé události a vyprávěli o nich, přikrášlovali  vznikaly pověsti, báje a výpravné básně = (eposy)


Stáhnout ppt "Kultura staroorientálních států v Mezopotámii. Význam písma Písmo – podmínka pro vznik a rozvoj věd Poznatky je možné uchovat pro potomky."

Podobné prezentace


Reklamy Google