Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mark Twain Český jazyk 6. ročník ZŠ

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mark Twain Český jazyk 6. ročník ZŠ"— Transkript prezentace:

1 Mark Twain Český jazyk 6. ročník ZŠ
Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Mark Twain Český jazyk 6. ročník ZŠ

2 Mark Twain ( – ) vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens významný americký prozaik kritického realismu žurnalista a satirik, povídkář a redaktor lokálních periodik, ale i zábavný přednašeč narodil 30. listopadu 1835 v podnikatelské rodině na Floridě a zemřel 21. dubna 1910 v Reddingu v Connecticutu

3 Mark Twain - životopis Po smrti otce v roce 1847 byl dán do učení na tiskaře v novinách svého bratra. Později pracoval jako lodivod na Mississippi Po občanské válce se přestěhoval do Virginia City. V roce 1863 se poprvé objevil pseudonym Mark Twain, když pod tímto jménem zaplatil cestovní účet.

4 Mark Twain – životopis - pokračování
V roce 1864 odešel do Kalifornie, kde pracoval v San Franciscu jako novinář. Později se vydal na cestu do Evropy. Navštívil Itálii a Francii. Jeho zážitky jsou popsány v díle Našinci na cestách (1867), kterým si získal velkou popularitu. V roce 1870 se oženil s Olivií Langdon a přestěhoval se do Hartfordu.

5 Mark Twain – životopis - pokračování
Twain pokračoval v přednáškovém turné po USA a Spojeném království. Mezi roky publikoval několik proslulých děl: Tom Sawyer (1881) Princ a chuďas (1881) Život na Mississippi (1883) Huckleberry Finn (1884) V roce 1890 ztratil většinu svého majetku po nevydařených obchodech a zkrachování soukromého nakladatelství.

6 Mark Twain – životopis - pokračování
Po bankrotu se opět vydává na přednáškové turné. Procestoval Nový Zéland, Austrálii, Indii a Jihoafrickou republiku. Během těchto cest napsal romány: Osobní vzpomínky Jany z Arku (1885) Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše (1889) cestopis Podél rovníku (1897) Během své dlouholeté spisovatelské činnosti napsal i velké množství esejů. Smrt manželky a druhé dcery na sklonku jeho života způsobila zabřednutí do pesimismu, což se projevilo i v jeho vlastní autobiografii vydané v roce 1924.

7 Dobrodružství Huckleberryho Finna
HLAVNÍ HRDINOVÉ ROMÁNU: Huckleberry Finn – kluk, rošťák a tulák, který v rozhodujících situacích ukáže, že má dobré srdce a smysl pro spravedlnost. Černoch Jim – prostý člověk, otrok toužící po svobodě. DĚJ: Huck je vychováván vdovou Douglasovou. Nemá matku a jeho otec, místní opilec, je pohřešován a povídá se, že se utopil. Jednoho dne se však jeho otec objeví a chce po Huckovi peníze, které Huck získal díky objevení pokladu s Tomem Sawyerem. Huckův podíl z pokladu bylo 6000 dolarů, které soudce uložil v bance a Huck dostával denně jeden dolar. Huck však již peníze nemá, soudce je od Hucka získal za "protihodnotu". Pak se u soudu projednává případ o opatrovnictví Hucka. Otec Hucka unese a vězní jej ve srubu. Zde je Huck otcem často bit. Huck ze srubu uteče na Jacksonův ostrov. Před útěkem vše narafičí tak, aby to vypadalo, že byl někým zabit a vhozen do řeky. Na ostrově se Huck setkává s černochem Jimem, který utekl vdově, když se dozvěděl, že ho vdova chce prodat otrokářům do Orleansu. Černoch Jim je pak podezírán, že Hucka zabil on.

8 Dobrodružství Huckleberryho Finna - pokračování
Huck se to dozvídá, když převlečen za dívku ve městě zjišťuje, jaká je situace. Rychle se vrací na ostrov a odplouvají s Jimem pryč. Chtějí se doplavit do Ohio za svobodným životem. Cestou zažijí mnoho dobrodružství a zapletou se do podvodů se dvěma lotry, kteří si říkají vévoda a král. Místní lidé nakonec krále a vévodu chytí a vypráskají, ale ještě předtím král prodá černocha Jima farmáři Phelpsovi. Huckovi se podaří uprchnout a po váhání se vydá Jima hledat. Na jedné farmě zjišťuje, že je u tety a strýce Toma Sawyera. Teta považuje Hucka za Toma Sawyera. Tom přijíždí k tetě a strýci na prázdniny, pochopí situaci, ve které se Huck nachází a vydává se za Sida. Po několika dnech chlapci zjistí, že strýček v kůlně schovává nějakého černocha. Je to Jim.

9 Dobrodružství Huckleberryho Finna - pokračování
Oba chlapci pak naplánují, jak Jima osvobodí. Jim dostane provazový žebřík, košili, pera na psaní, talíře na posílání zpráv, nože, vidličky, brusku, všelijakou havěť – krysy, hady, pavouky a další "nezbytně nutné součásti vězení". Při útěku je Sid (Tom Sawyer) postřelen, protože Jimův útěk zburcuje přes čtyřicet chlapů s puškami. Do města přijíždí Tomova tetička Polly a příběh se uzavírá. Jim zjistí, že je celou dobu svobodný, protože vdova zemřela a v poslední vůli mu dala svobodu. Huckův zlý otec zahynul při povodni a Huck je tím pádem také svobodný.

10 Dobrodružství Huckleberryho Finna - pokračování
ZÁVĚR: Je to příběh od povodí Mississippi, upravené zážitky z dětství autora. Příběh o touze po svobodě a jejím uskutečnění. Kniha také obsahuje "Slovníček výslovnosti", kde je uvedena výslovnost všech cizích jmen.

11 Dobrodružství Toma Sawyera
Příběh se odehrává ve 40. letech 19. století a zavádí čtenáře do malého městečka na břehu Mississippi, kde se setkává s hlavním hrdinou, Tomem Sawyerem. Tom je sirotek a žije u své tety Polly. Se svými kamarády zažívá mnohá typicky klučičí dobrodružství. Při jednom z půlnočních rituálů se stanou svědky vraždy na hřbitově a později pomohou odhalení pravého vraha, ten ale uprchne. Jindy Tom spolu se svými dvěma nejlepšími kamarády uteče z domu a týden si na nedalekém ostrově hrají na piráty. Později se chtějí stát hledači pokladů a najít nějaký poklad, a tak se podle pověry vydají do strašidelného domu. Zde se stanou svědky rozhovoru dvou podivných mužů (v jednom z nich poznají vraha ze hřbitova, Joea Indiána), kteří plánují nějaký zločin a v podlaze domu objeví bedničku s obrovským množstvím peněz. Chlapci je po několik dní sledují, ale bezvýsledně. Jedné noci se ale Tomův kamarád Huckleberry dočká a jejich zločinecké plány jim překazí. V téže době Tom se svou kamarádkou Becky zabloudí v jeskyni při školním výletu.

12 Dobrodružství Toma Sawyera - pokračování
Díky své odvaze a rozhodnosti zde dokáže po několik dní přežít a nakonec zachránit sebe i Becky. Objeví přitom, že se v jeskyni skrývá uprchlý Joe Indián a že tam má pravděpodobně schovanou bedničku s penězi. Několik týdnů po tomto dobrodružství společně s Huckem jeskyni prozkoumají a peníze skutečně najdou. Joe Indián mezitím v jeskyni zemře. Tom a Huck se stanou bohatými a slavnými. Román líčí život malého amerického městečka v tehdejší době. Popisuje podrobně především dobrodružství malých kluků z jejich pohledu, místy autor dosahuje velkého napětí. S dlouhými a detailními popisnými pasážemi se setkáváme i v popisu prostředí - jeden ze znaků realismu. Dokazuje také, že i úplně obyčejný chlapec může dokázat něco odvážného a výjimečného.

13 Z jaké knihy je ukázka? „Když jsme vstali, začali jsme prohrabávat věci, které tlupa ukradla z vraku, a našli jsme boty a přikrývku, šaty, spoustu všelijakých jiných věcí, hromadu knih, malý dalekohled a tři krabice cigár. Tak bohatí jsme ještě předtím jakživi nebyli, ani Jim, ani já. Cigára byla primisima. Celý den jsme se váleli v lese. Povídali jsme si, já četl v knížkách a měli jsme se po všech stránkách náramně. Vypověděl jsem Jimovi všecko, co se událo uvnitř vraku a u prámu, a řekl jsem, že takové věci jsou dobrodružství. Ale Jim řekl, že tedy už žádná dobrodružství nechce. Řekl, že když já jsem vlezl do dvorany parníku a on po všech čtyřech vycouval, aby se dostal na vor, a když viděl, že vor je pryč, málem prý umřel, protože si uvědomil, že s ním je konec, ať už to dopadne, jak to dopadne. Když nebude zachráněn, utopí se; a když bude zachráněn - kdokoliv ho z vody vytáhne, pošle ho zpátky domů, aby dostal vypsanou odměnu, a slečna Watsonová ho prodá na Jih, jakože dvě a dvě jsou čtyři. No, Jim měl pravdu; měl skoro vždycky pravdu. Měl na černocha opravdu kromobyčejně dobrou hlavu. Předčítal jsem Jimovi z knížek o králích, o vévodech, o baronech a tak podobně, jak náramně se oblékají a jak se pyšní a šňoří a že si navzájem říkají Vaše Veličenstvo a Vaše Milosti a Vaše Lordstvo a tak podobně, místo aby si říkali pane tak a tak. Jimovi lezly oči z důlků, jak ho to zajímalo. Povídá: "Já ani nevěděl, že jich je tolik. Já o žádném ještě neslyšel, leda o starém králi Šalermounovi, když nepočítám krále z karet. A na kolik si takový král přijde?" "Myslíš, kolik jako má platu?" povídám já. "Tisíc dolarů měsíčně, když chce; ale stejně si může vzít, kolik chce; králům patří všecko.“

14 Dobrodružství Huckleberryho Finna
Z jaké knihy je ukázka? Dobrodružství Huckleberryho Finna

15 Mark Twain 6. ročník ZŠ Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional Internet obrázky z internetu Autor: Mgr. Květa Jeníčková ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Mark Twain Český jazyk 6. ročník ZŠ"

Podobné prezentace


Reklamy Google