Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0433.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0433."— Transkript prezentace:

1 ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ AutorMgr. Miloslav Bubeníček Název šablonyIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuVY_32_INOVACE_DEH_0116 Stupeň a typ vzděláváníStřední odborné vzdělání v konzervatoři Vzdělávací oblastSpolečný odborný základ – Dějiny hudby Vzdělávací obor82-44-P/01 Hudba, P/01 Zpěv Tematický okruh16. Tomás Luiz de Victoria Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 16 – 19 let Anotace Výukový materiál určen k frontální prezentaci učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem. Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaVictoria, římská škola, duchovní hudba, citovost, mystika, mše, hymny, moteta, dvojsborová technika Datum – datum ověření ve výuce

2 Anotace Text s názvem „Tomás Luiz de Victoria“ je určen pro výuku předmětu dějiny hudby na konzervatoři. Pojednává o jednom z nejvýznamnějších skladatelů vrcholné polyfonie, o jeho životě, díle a významu jeho tvorby. Předpokládá se odborný výklad pedagoga, ale text lze použít i jako osnovu pro samostatné studium.

3 Tomás Luiz de Victoria

4 1. Tomás Luiz de Victoria

5 Tomás Luiz de Victoria (asi 1548 – 1611) - současník G. P. da Palestriny, je druhou nejvýznamnější osobností římské školy a nejvýraznějším španělským skladatelem období renesance. Pocházel z Avily, jeho učitelem byl pravděpodobně Bartolomé Escobedo. V roce 1565 získal od Filipa II. stipendium na studia v semináři Collegium Germanicum v Římě. Je možné, že byl žákem Palestrinovým.

6 V Římě zastával místo kapelníka a varhaníka postupně v několika kostelích, například roku 1569 v chrámu Santa Maria de Monserrato. V roce 1575 byl vysvěcen na kněze. Jako uznávaná hudební osobnost se setkával s významnými postavami té doby, například roku 1581 se svatým Filipem Neri, přátelské vztahy udržoval i s Ernestem Bavorským, arcibiskupem kolínským a dalšími.

7 Od roku 1594 až do své smrti v roce 1611 žil trvale ve Španělsku. Působil v klášteře Monastero de las Descalzas Reale, kam v té době vstoupila ovdovělá císařovna Marie i se svou dcerou Margaretou, postupně jako kněz, kapelník a varhaník.

8 Dílo Stejně jako další skladatelé římské školy, tak i Victoria psal především hudbu duchovní. Ve srovnání s palestrinovským ideálem vokální polyfonie býval někdy považován za epigona. Dnešní hodnocení naopak říká, že je jeho hudba naprosto osobitá a originální a posunuje chápání polyfonie na sám okraj barokní éry.

9 Victoriovu hudbu charakterizuje citovost, ale též subjektivismus a mystika. Jednota hudby a obsahu textu, jeho hudební ilustrace, je v tomto ohledu vrcholem ve vývoji franko-vlámských škol a jejich čtvrté generace. Melodika používá jako výrazový prostředek intervalové skoky, spolu s přesnou rytmikou dosahuje mimořádné dramatičnosti.

10 Mše Dochovalo se dvacet mší. Autor se v nich vyhýbá světským vlivům, nenapsal např. žádnou mši L´homme armé. Hymny Victoria napsal 32 čtyřhlasých hymnů pro celý církevní rok, střídá styl chorální a styl polyfonní.

11 Dvojsborová technika Ave Maria pro dva sbory s doprovodem varhan je ve zvuku na hranici baroka Motety jsou vrcholem Victoriovy tvorby: sbírka 53 motetů čtyř- až dvanáctihlasých (1583) Nejznámější jsou: O magnum mysterium O vos omnes Oquam gloriosum

12 Doporučený poslech: T. L. de Victoria: Missa O magnum mysterium

13 Otázky pro ověření znalostí: 1.Odkud pocházel T. L. de Victoria? 2.Kde působil v době svého pobytu v Římě? 3.Vrátil se Victoria do Španělska? 4.Jakou hudbu Victoria psal a kterých forem použil?

14 Literatura 1.Hrčková, Naďa: Dějiny hudby I. – Evropský středověk, Ikar Hrčková, Naďa: Dějiny hudby II. – Renesance, Ikar Smolka, Jaroslav: Dějiny hudby, TOGGA, Brno Šafařík, Jiří: Dějiny hudby, I. díl, Votobia, Praha 2002

15 Obrazová příloha 1.Tomás Luiz de Victoria


Stáhnout ppt "ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0433."

Podobné prezentace


Reklamy Google