Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

52.1 Slovesa zvratná, slovesné tvary Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk Autor:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "52.1 Slovesa zvratná, slovesné tvary Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk Autor:"— Transkript prezentace:

1 52.1 Slovesa zvratná, slovesné tvary Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk Autor: Mgr. Hana Kopčanová Co dělají osoby, zvířata a věci na obrázku? Znáte některé známé postavičky?

2 52.2 Co už víš? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk Slovesa  jsou slova, která nám říkají, co osoby, zvířata nebo věci dělají nebo co se s nimi děje  slovesa jsou slova ohebná, mění svůj tvar  u sloves určujeme osobu, číslo, čas  u sloves měníme jejich tvar podle osoby a čísla, časujeme je  slovesa, u kterých nemůžeme určit osobu, číslo a čas, nazýváme infinitivem/neurčitkem /

3 52.3 Jaké si řekneme nové termíny a názvy? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk Pohádka O veliké řepě V jedné chaloupce žil děd a babka. Jednoho dne děd zasadil řepu. Po čase vyrostla a byla veliká převeliká. Snažil se ji vytáhnout. Tahal, tahal, ale nevytáhl. Přivolal si tedy na pomoc bábu. Bába se chytla dědka, dědek řepy a tahali, tahali, ale nevytáhli. Tak babka na pomoc přivolala vnučku. Vnučka se chytla babky, babka dědka, dědek řepy a táhli, táhli, ale nevytáhli. Přečtěte si úryvek z pohádky. Dovedeš pohádku dovyprávět? Prohlédněte si podtržená slovesa, co je na nich zvláštního? Pamatuj! Slovesům, která mají u sebe zájmeno si, se, říkáme slovesa zvratná. Ve větě patří se, si vždy ke slovesu. Pozor, neplést s předložkou (např. se strýcem).

4 52.4 Co si řekneme nového? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk Božena Němcová: … V jedné vesnici žila děvečka jménem Káča. Měla chaloupku, zahradu a ještě pár zlatých peněz, ale kdyby byla celá v zlatě, nebyl by si ji ani ten nejchudší chasník vzal, protože byla hubatá. K tomu všemu nebyla ani moc hezká, a tak zůstávala na ocet. Jak to ve vesnicích bývá, každou neděli odpoledne bývala muzika, bylo to i tu; jak se ozvaly u rychtářů aneb v hospodě dudy, hned byla plná sednice hochů, v síni a po náspi stála děvčata a u oken děti. Ale nejprvnější mezi všemi byla Káča; hoši a děvčata tancovali, ale Kačence se toho štěstí ani jednou nedostalo, ač by dudákovi třeba sama byla zaplatila. Jedenkráte jde také a myslí si po cestě: "Tak stará jsem již a ještě jsem s hochem netancovala, to je k zlosti! Věru dnes bych tancovala třeba s čertem." Přečtěte si úryvek z pohádky od B. Němcové. Víte, jak se jmenuje? Umíte ji dovyprávět? Prohlédněte si podtržené slovesné tvary ve větách, čím jsou tyto slovesné tvary rozdílné? Pamatuj! Slovesné tvary mohou být: jednoduché (vyjádřeny jedním slovem, popřípadě slovem se zájmenem si, se – čte, dívá se, zpívá si) složené (vyjádřeny více slovy – nebude se zlobit)

5 52.5 Procvičení a příklady Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk Roztřiďte slovesné tvary: šel jsem nebudu běhat zpívá hraje si nezlobí postavili jsme si bude kreslit nemohla bys víme učí se bude se učit slovesné tvary jednoduché slovesné tvary složené

6 52.6 Něco navíc pro šikovné Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk Přečtěte si text. Najděte slovesné tvary, určete vše, co u sloves určujeme (osobu, číslo, čas, slovesný tvar, zda jde o sloveso zvratné,…). Byl jeden král a byl tak rozumný, že i všem živočichům rozuměl, co si povídali. A poslouchejte, jak se tomu naučil. Přišla k němu jednou nějaká stará babička, přinesla mu v košíku hada a povídá, aby si ho dal ustrojit: když ho sní, že bude všemu rozumět, co které zvíře v povětří, na zemi i ve vodě mluví. Tomu králi se to líbilo, že bude umět, co nikdo neumí, dobře babičce zaplatil a hned poručil sloužícímu, aby mu tu rybu k obědu připravil. "Ale ať ji ani na jazyk nevezmeš, sic mi to svou hlavou zaplatíš!" Jiříkovi, tomu sloužícímu, bylo divné, proč mu to král tak tuze zapověděl. Jakživ jsem takovou rybu neviděl," povídá sám sobě, "vypadá zrovna tak jako had! A jaký by to byl kuchař, aby ani neokusil, co strojí?“ Když to bylo upečeno, vzal kouštíček na jazyk a ochutnával. K. J. Erben /Zlatovláska/

7 52.7 CLIL Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk Little Red Riding Hood Long, long time ago, in a little village at the edge of a forest, there lived a little girl with her mother and her father. This little girl was the sweetest, kindest child there ever was. She was always dressed in a pretty red cloak and hood that her mother had made for her, so that everyone began calling her Little Red Riding Hood. One day Little Red Riding Hood's mother called her and said: “Daughter, your grandmother is very ill. Please take her this pot of butter and some custard that I have made“. Why did I underline these words?

8 52.8 Test znalostí Správné odpovědi: 1.c 2.b 3.d 4.d Test na známku Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk

9 52.9 Zdroje: Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk http://nd04.jxs.cz/550/658/141e6ca56c_71473689_o2.jpg http://media.novinky.cz/237/302377-free1-dhfe5.jpg http://www.kampocesku.cz/gallery/2008_06/dort_23.jpg http://www.tyden.cz/obrazek/201104/4d9eebca695f4/crop-71309-a.jpg http://www.pelen-hry.cz/images/katalog/puzzle-o-velike-repe-30-dilku-img-3044_full.jpg http://www.predskolaci.cz/wp-content/uploads/2008/09/hokejista.jpg http://www.predskolaci.cz/wp-content/uploads/2008/09/fotbalista.jpg http://www.predskolaci.cz/wp-content/uploads/2008/09/tenisti-150x150.jpg http://www.predskolaci.cz/wp-content/uploads/2008/09/lyzar-150x150.jpg http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/karel-jaromir-erben/zlatovlaska-pohadky.html#ixzz1pC3PDUdw http://www.huton.cz/pohadky/images/zlatovlaska.gif http://www.abatar.cz/pohadky/cervena_karkulka.htm

10 52.10 Anotace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk AutorMgr. Hana Kopčanová Období01 – 06 /2012 Ročník4. ročník Klíčová slovaSloveso zvratné, slovesné tvary AnotacePrezentace popisující učivo o slovesných tvarech.


Stáhnout ppt "52.1 Slovesa zvratná, slovesné tvary Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk Autor:"

Podobné prezentace


Reklamy Google