">

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Datum a čas Pro práci s datem a časem se používají dvě hlavní funkce. Pro práci s datem a časem se používají dvě hlavní funkce. Funkce time() Funkce time()

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Datum a čas Pro práci s datem a časem se používají dvě hlavní funkce. Pro práci s datem a časem se používají dvě hlavní funkce. Funkce time() Funkce time()"— Transkript prezentace:

1 Datum a čas Pro práci s datem a časem se používají dvě hlavní funkce. Pro práci s datem a časem se používají dvě hlavní funkce. Funkce time() Funkce time() Funkce date() Funkce date() Pro svou činnost tyto funkce používají počet sekund, které uplynuly od 1. ledna 1970. Pro svou činnost tyto funkce používají počet sekund, které uplynuly od 1. ledna 1970.

2 UNIXová časová známka Číslu obsahující počet vteřin od 1. ledna 1970 se říká Unixová časová známka. Číslu obsahující počet vteřin od 1. ledna 1970 se říká Unixová časová známka. Tato známka je používána jako formát pro práci s časem. Tato známka je používána jako formát pro práci s časem. Pro převod datumu a času na časovou známku, můžeme použít funkci mktime(). Pro převod datumu a času na časovou známku, můžeme použít funkci mktime(). mktime (hodiny, minuty, sekundy, měsíc, den, rok)

3 Funkce time Transformace data a času

4 Parametry funkce strftime ParametrPopis (možná hodnota) %dčíslo dne (1-31) %mčíslo měsíce (1-12) %Yčíslo roku (2003) %azkratka jména dne %Ajméno dne %bzkratka jména měsíce %Bjméno měsíce

5 Parametry funkce strftime ParametrPopis (možná hodnota) %cdatum a čas %HHodina (00-23) %IHodina (01-12) %jčíslo dne v roce (0-366) %mčíslo měsíce (01-12) %Mčíslo minuty %pdopoledne/odpoledne %SSekunda %Učíslo týdne v roce (01-51) %wčíslo dne v týdnu %Wčíslo týdne v roce (01-51) %xDatum podle mezinárodních zvyklostí %Xčas podle mezinárodních zvyklostí %yRok jako dvojčíslí (01) %YRok jako čtyřčíslí (2001) %z, %Zčasová zóna nebo její zkratka

6 strftime x čeština Pro české pojmenování lze použít následující funkci: Pro české pojmenování lze použít následující funkci: SetLocale(LC_ALL, "Czech"): SetLocale(LC_ALL, "Czech"):

7 Funkce date date("parametr", time()) - funkce k získání a naformátování data a času. Pokud nezadáte funkci time, dosadí se aktuální datum a čas. Všechny parametry převádí na evropské standardy. Všechny parametry převádí na evropské standardy.

8 Parametry funkce date ParametrPopis (možná hodnota) YRok - čtyřčíslí yRok jako dvojčíslí Mzkratka jména měsíce mčíslo měsíce (01-12) Fjméno měsíce Dzkratka dne v týdnu ljméno dne v týdnu wčíslo dne v týdnu (1-7) dčíslo dne v měsíci (01-31) jčíslo dne v měsíci (1-31) zčíslo dne v roce (001-365)

9 Parametry funkce date ParametrPopis (možná hodnota) Hhodina (00-23) hhodina (01-12) iminuta (00-59) ssekunda (00-59) Upočet sekund od 1.1.1970 S anglická koncovka pořadového čísla dne v měsíci Adopoledne/odpoledne (AM/PM) adopoledne/odpoledne (am/pm)

10 Příklad Vytvořte program, který ze zadaného data narození vypočte věk. Vytvořte program, který ze zadaného data narození vypočte věk. Výsledek uveďte v letech. Výsledek uveďte v letech.

11 Řešení

12 Otázky k opakování 1. 1. Jaké dvě hlavní funkce se používají pro práci s datem a časem? 2. 2. Co je to Unixová časová známka? 3. 3. K jakým účelům se používá příkaz "mktime"? 4. 4. Jakým způsobem se vypíše aktuální datum?

13 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. str. 407 BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. str. 407 Použité obrázky: Vlastní


Stáhnout ppt "Datum a čas Pro práci s datem a časem se používají dvě hlavní funkce. Pro práci s datem a časem se používají dvě hlavní funkce. Funkce time() Funkce time()"

Podobné prezentace


Reklamy Google