Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Románské umění Jana Havlová. Úvod V 11. -12. století v západní Evropě. Zájem o starověké římské umění. Itálie, Galie, porýnská Germánie, část britského.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Románské umění Jana Havlová. Úvod V 11. -12. století v západní Evropě. Zájem o starověké římské umění. Itálie, Galie, porýnská Germánie, část britského."— Transkript prezentace:

1 Románské umění Jana Havlová

2 Úvod V 11. -12. století v západní Evropě. Zájem o starověké římské umění. Itálie, Galie, porýnská Germánie, část britského ostrova, při hispánské hranici, španělské provincie.

3 Románská architektura Mohutné zdivo. Snaha zmírnit nebezpečí požárů a zajistit stabilitu konstrukcí. Klenby – půlkruhová valená, křížová, kupole. Ochoz. Sloupy. Římsy a slepé arkády. Chrámy, baziliky, rotundy.

4 Románské římsy Románské klenby

5 Čechy a Morava Slepé arkády. Tribuna – kruchtovitá, věžní, patrová, obloukem nebo oblouky otevřená do lodi. Věž. Rotunda sv. Kříže, rotunda sv. Longina, rotunda sv. Martina, Svatojiřská bazilika, dům pánů z Kunštátu, památky v Třebíči a další.

6 Francie Hrady – měly donjon. Bazilika sv. Máří Magdalény (Vézelay), Notre dame du port (Auvergne).

7 Španělsko Ambity a zvonice. Katedrála v Zamoře.

8 Itálie Kostel S. Zeno (Verona), katedrála San Lorenzo (Janov). Pisánské stavby – dóm v Pise, šikmá věž.

9 Anglie, Německo, Skandinávie Tři porýnské dómy (ve Špýru, Mohuči a Wormsu), kostel v Bradfordu na Avoně, katedrála v Lundu, Ribe, Viborgu a Trondheimu.

10 Románské sochařství Vázáno na církevní architekturu. Sochy bez výrazu v obličeji. Sochy náboženské i světské. Notre dame de la grande (Francie), reliéf – Malostranská věž v Praze.

11 Románské malířství Propojeno s církevním životem. Biblické a legendární scény. Nástěnné malby a freskařství, ale i knižní malby. Schéma a strnulost.

12 Kodex vyšehradský, nástěnné malby v rotundě sv. Kateřiny (Znojmo) a malby v S. Angelo in Formis (Itálie).

13 Románská umělecká řemesla

14 Keramická dlažba Dlaždice z kostela sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech.

15 Pečetidla a litectví Pečeť – Praha, Staré město. (1280) Milánský svícen.

16 Románská hudba Hudba duchovní (církevní). Chrámové zpěvy – chorály. Gregoriánský chorál. Hospodine, pomiluj ny!; Svatý Václave Kněží a vesničané. Náboženský obsah. Hospodine, pomiluj ny! Jezukriste, pomiluj ny! Ty, spase všeho mira, spasiž ny i uslyšiž, Hospodine, hlasy našě! Daj nám všěm, Hospodine, žizn a mír v zemi! Krleš! Krleš! Krleš!

17 Děkuji za pozornost!

18 Použitá literatura a internetové stránky Chadraba, R. a kol., Dějiny českého výtvarného umění I/1, Praha, Academia, 1984 Pijoan, J., Dějiny umění 3, 2. vydání, Praha, Odeon, 1978 http://www.hvvezkratce.wz.cz/dobaromanska.htm; http://www.hvvezkratce.wz.cz/dobaromanska.htm http://cs.wikipedia.org/wiki/Hospodine_pomiluj_nyhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Hospodine_pomiluj_ny; http://cs.wikipedia.org/wiki/Svatov%C3%A1clavsk%C3%BD_chor%C3%A1l http://cs.wikipedia.org/wiki/Svatov%C3%A1clavsk%C3%BD_chor%C3%A1l ; http://www.imaturita.cz/referaty/dejepis/romanska-a-goticka-kultura/27/http://www.imaturita.cz/referaty/dejepis/romanska-a-goticka-kultura/27/; http://www.artmuseum.cz/smery_list.php?smer_id=96

19 Zdroje obrázků www.stredovek.com www.panoramio.com www.sacred- destinations.com www.sacred- destinations.com www.photaki.es www.123rf.com tripio.cz www.iereus.wz.cz www.ciaoadriano.com cs.wikipedia.org www.flickr.com www.bylotojinak.cz www.hradiska.sk www.archeopraha.cz www.palba.cz www.numismatika- ostrava.cz www.numismatika- ostrava.cz ff.ujep.cz


Stáhnout ppt "Románské umění Jana Havlová. Úvod V 11. -12. století v západní Evropě. Zájem o starověké římské umění. Itálie, Galie, porýnská Germánie, část britského."

Podobné prezentace


Reklamy Google