Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Románské umění Jana Havlová. Úvod V 11. -12. století v západní Evropě. Zájem o starověké římské umění. Itálie, Galie, porýnská Germánie, část britského.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Románské umění Jana Havlová. Úvod V 11. -12. století v západní Evropě. Zájem o starověké římské umění. Itálie, Galie, porýnská Germánie, část britského."— Transkript prezentace:

1 Románské umění Jana Havlová

2 Úvod V století v západní Evropě. Zájem o starověké římské umění. Itálie, Galie, porýnská Germánie, část britského ostrova, při hispánské hranici, španělské provincie.

3 Románská architektura Mohutné zdivo. Snaha zmírnit nebezpečí požárů a zajistit stabilitu konstrukcí. Klenby – půlkruhová valená, křížová, kupole. Ochoz. Sloupy. Římsy a slepé arkády. Chrámy, baziliky, rotundy.

4 Románské římsy Románské klenby

5 Čechy a Morava Slepé arkády. Tribuna – kruchtovitá, věžní, patrová, obloukem nebo oblouky otevřená do lodi. Věž. Rotunda sv. Kříže, rotunda sv. Longina, rotunda sv. Martina, Svatojiřská bazilika, dům pánů z Kunštátu, památky v Třebíči a další.

6 Francie Hrady – měly donjon. Bazilika sv. Máří Magdalény (Vézelay), Notre dame du port (Auvergne).

7 Španělsko Ambity a zvonice. Katedrála v Zamoře.

8 Itálie Kostel S. Zeno (Verona), katedrála San Lorenzo (Janov). Pisánské stavby – dóm v Pise, šikmá věž.

9 Anglie, Německo, Skandinávie Tři porýnské dómy (ve Špýru, Mohuči a Wormsu), kostel v Bradfordu na Avoně, katedrála v Lundu, Ribe, Viborgu a Trondheimu.

10 Románské sochařství Vázáno na církevní architekturu. Sochy bez výrazu v obličeji. Sochy náboženské i světské. Notre dame de la grande (Francie), reliéf – Malostranská věž v Praze.

11 Románské malířství Propojeno s církevním životem. Biblické a legendární scény. Nástěnné malby a freskařství, ale i knižní malby. Schéma a strnulost.

12 Kodex vyšehradský, nástěnné malby v rotundě sv. Kateřiny (Znojmo) a malby v S. Angelo in Formis (Itálie).

13 Románská umělecká řemesla

14 Keramická dlažba Dlaždice z kostela sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech.

15 Pečetidla a litectví Pečeť – Praha, Staré město. (1280) Milánský svícen.

16 Románská hudba Hudba duchovní (církevní). Chrámové zpěvy – chorály. Gregoriánský chorál. Hospodine, pomiluj ny!; Svatý Václave Kněží a vesničané. Náboženský obsah. Hospodine, pomiluj ny! Jezukriste, pomiluj ny! Ty, spase všeho mira, spasiž ny i uslyšiž, Hospodine, hlasy našě! Daj nám všěm, Hospodine, žizn a mír v zemi! Krleš! Krleš! Krleš!

17 Děkuji za pozornost!

18 Použitá literatura a internetové stránky Chadraba, R. a kol., Dějiny českého výtvarného umění I/1, Praha, Academia, 1984 Pijoan, J., Dějiny umění 3, 2. vydání, Praha, Odeon, ;

19 Zdroje obrázků destinations.com destinations.com tripio.cz cs.wikipedia.org ostrava.cz ostrava.cz ff.ujep.cz


Stáhnout ppt "Románské umění Jana Havlová. Úvod V 11. -12. století v západní Evropě. Zájem o starověké římské umění. Itálie, Galie, porýnská Germánie, část britského."

Podobné prezentace


Reklamy Google