Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nacistický koncentrační tábor Ravensbrück,tábor určený především pro ženské vězeňkyně, se nacházel na severu Německa asi 90 km od Berlína poblíž vesnice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nacistický koncentrační tábor Ravensbrück,tábor určený především pro ženské vězeňkyně, se nacházel na severu Německa asi 90 km od Berlína poblíž vesnice."— Transkript prezentace:

1

2 Nacistický koncentrační tábor Ravensbrück,tábor určený především pro ženské vězeňkyně, se nacházel na severu Německa asi 90 km od Berlína poblíž vesnice Ravensbrück. Tábor byl situován v těsné blízkosti rekreačního střediska pro vysoce postavené oficíry. Budování tábora začalo v listopadu 1938 pod vedením Heinricha Himmlera. Po vypálení Lidic sem byly transportovány ženy, které tento zločin přežily. V roce 1944 začal v souvislosti s vyklizením ghett a přivážením žen z Varšavského povstání narůstat počet těhotných žen. Dle záznamů z období září 1944 - duben 1945 se v táboře narodilo celkem 560 dětí. U 266 dětí je zároveň uvedeno i datum úmrtí. Na konci války, z obav před postupující Rudou armádou, se Němci rozhodli evakuovat tábor a vypravili vězně (asi 20 000) na tzv. pochod smrti. Následně tábor obsadili Rusové a k dnešnímu dni se v Ravensbrücku dochovalo jenom několik zděných budov.

3 20.ledna 1942 proběhlo setkání nacistických pohlavárů v zámečku na břehu jezera Wannsee. Cílem konference bylo „vylepšení“ konečného řešení židovské otázky. Předsedající celé akce byl Reinhard Heydrich.

4 Berlínská zeď je nejznámějším symbolem studené války, dostavěna 19. srpna 1961. Rozdělovala Berlín na západní a východní část. Výstavba začala v roce 1949, trvalo 12 let, než byla zeď vybudována. V tomto období utekly na Západ 3 miliony lidí. Tato překážka rozdělovala město do roku 1989. Celková délka zdi činila 165 kilometrů, výška byla přibližně 3,5 metru.

5 Židovský památník je jednou z nejnovějších památek v centru Berlína. První návrh na tento památník pochází již z roku 1988. Po dlouhých a velice sporných diskusích stavba začala až roku 2003. Památník byl otevřen 10. května 2005. Památník má rozlohu 13 100 m². Velký počet kvádrů, které jsou různě vysoké v nás mohou vyvolávat pocit bezmocnosti a úzkosti, mají připomínat, jak se oběti holocaustu cítily.

6 Braniborská brána patří k nejznámějším pamětihodnostem Berlína a k jeho významným symbolům. Brána stojí v centru města na rozhraní dvou známých a velkých tříd, na východ od ní pak pokračuje historická třída Unter den Linden (Pod Lipami). Braniborská brána byla zbudována roku 1734 jako celní brána v opevnění Berlína. Potom ji pruský král Friedrich Wilhelm II. nechal přestavět v dnešním stylu raného klasicismu, práce provedl architekt Carl Gotthard Langhans. Roku 1793 dostala brána kvadrigu, zhotovenou Johannem Gottfriedem Schadowem.

7 Pergamon se nachází na Ostrově muzeí v Berlíně a je jedním z nejnavštěvovanějších muzeí umění v Německu. Exponáty jsou historické vykopávky ze starověkého Řecka a Blízkého východu. Nejcennější vystavované objekty jsou např. brána Miletus a brána bohyně Ishtar.

8 Nejznámější berlínský hraniční přechod mezi americkým a sovětským sektorem během studené války. Po pádu berlínské zdi byly všechny předměty připomínající tento přechod odvezeny a pravděpodobně zničeny. V roce 2000 byly podle dobových fotografií opět zhotoveny.

9 Berlínské Židovské muzeum patří k nejoblíbenějším ve městě. V muzeu jsme viděli exponáty z židovské historie, také jsme si mohli prohlédnout různé dochované předměty, dopisy a věci osobní potřeby z koncentračních táborů. Muzeum je vystavěno v neobvyklé architektuře architekta Daniela Libeskinda. V muzeu se např.nachází zahrada, kde jsou betonové hranoly vztyčených do šestimetrové výšky. Z vrcholu hranolů vyrůstají rozeklané olivové stromy symbolizující mír.


Stáhnout ppt "Nacistický koncentrační tábor Ravensbrück,tábor určený především pro ženské vězeňkyně, se nacházel na severu Německa asi 90 km od Berlína poblíž vesnice."

Podobné prezentace


Reklamy Google