Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HARDWARE PRO 6. ROČNÍK Ing. Zdeňka Javorková Základní škola Ostrava-Stará Bělá Určeno pro 6. ročník základní školy Vytvořeno v září 2011 Vzdělávací oblast.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HARDWARE PRO 6. ROČNÍK Ing. Zdeňka Javorková Základní škola Ostrava-Stará Bělá Určeno pro 6. ročník základní školy Vytvořeno v září 2011 Vzdělávací oblast."— Transkript prezentace:

1 HARDWARE PRO 6. ROČNÍK Ing. Zdeňka Javorková Základní škola Ostrava-Stará Bělá Určeno pro 6. ročník základní školy Vytvořeno v září 2011 Vzdělávací oblast Informační a komunikační technologie Tematický okruh - Základy práce s počítačem Téma - Hardware

2 Očekávaný výstup Respektuje pravidla bezpečné práce s hardware i software a postupuje poučeně v případě jejich závady. Vysvětlí význam pojmu HARDWARE, pojmenuje a zařadí nejběžnější součásti a zařízení počítače. Metodické pokyny Prezentace vysvětluje význam pojmu hardware, uvádí základní součásti a zařízení počítače. Pracuje s pojmy vstupní zařízení, výstupní zařízení, vstupně-výstupní zařízení, základní deska, procesor. Součástí prezentace je jednoduchý test, který ověří znalosti žáků.

3 Zdroje ubmit=1 e=1&SearchSubmit=

4 Hardware Technické vybavení počítače

5 Sestavu počítače tvoří

6 Vstupní zařízení Vstupní zařízení jsou rozhraním mezi uživatelem a počítačem, slouží k ovládání počítače a vstupu dat.

7 Co patří mezi vstupní zařízení? klávesnice joistyck skener myš mikrofon

8 Výstupní zařízení Výstupní zařízení slouží k předávání informací z počítače uživateli.

9 Co patří mezi výstupní zařízení? monitor dataprojektor tiskárna reproduktory sluchátka

10 Vstupně-výstupní zařízení Slouží k oboustranné komunikaci uživatele s počítačem. Data je možno číst i ukládat.

11 Co patří mezi vstupně- výstupní zařízení? mechanika CD- RW, DVD-RW, Blue ray USB flash disk vizualizér externí pevný disk

12 Skříň počítače (case) desktop (leží na stole svou největší plochou) tower (postaven na výšku)

13 Přední část počítače Na přední části bývají umístěny základní ovládací prvky: - vypínač PC - kontrolní led diody - tlačítko reset - konektory pro připojení sluchátek a mikrofonu - USB porty - čtečka paměťových karet - CD-DVD mechanika - FDD mechanika (disketová jednotka).

14 Zadní část skříně počítače Na zadní části PC je umístěna zásuvka pro připojení síťového napětí (230 V), konektory pro připojení vstupních a výstupních zařízení.

15 Vnitřek skříně počítače Uvnitř PC se nachází - zdroj napětí - základní deska,ke které jsou připojeny základní karty PC (karta pro vstup výstup (I/O karta), karta rozhraní disků a grafická karta). Tyto karty mohou být integrovány na základní desce. Mimo tyto karty lze k základní desce připojit zvukovou kartu, síťovou kartu, TV kartu, WIFI kartu atd.

16 Na základní desce je umístěn procesor, který řídí práci počítače. Procesor

17 Paměť ROM je pevně spojena se základní deskou a je využívána při startu počítače pro otestování jeho jednotlivých součástí. Paměť RAM je umístěna ve speciálních slotech (zásuvkách) základní desky – možnost výměny a navýšení paměti. RAM paměť úzce spolupracuje s procesorem (přebírá informace z vnějších pamětí počítače, dává ke zpracování procesoru a zpětně přebírá zpracované výsledky). Velikost paměti RAM se udává v MB nebo GB (megabajt, gigabajt). Vnitřní paměti počítače S procesorem spolupracují vnitřní paměti PC, které jsou rovněž umístěny na základní desce. Jsou to elektronické součástky, které pracují pouze tehdy, když jsou připojeny k elektrickému napětí. Tyto paměti dělíme na paměti ROM a RAM.

18 Vnější paměti PC jsou veškerá záznamová media. Na ně zaznamenáváme výsledky práce procesoru, které jsou uloženy v paměti RAM. Pokud je neuložíme, o tyto výsledky při vypnutí PC přijdeme. Vnější paměti počítače Flash Disk pevný disk (hard disk-HDD ) mechanika CD, DVD, Blue ray

19 1)K čemu slouží procesor? a)Slouží k ukládání dat b)Řídí a koordinuje práci počítače c)Slouží k nastavení jasu obrazovky 2)Do paměti ROM: a)se zapisuje při každém vypnutí počítače b)se ukládají data v právě běžících programech c)nelze zapisovat, data z ROM se načítají při startu počítače 3)Co označujeme pojmem klávesnice? a)výstupní zařízení ovládající výstupní periferie b)software pro ovládání obrazovky c)vstupní zařízení umožňující zadávat do počítače data a příkazy. 4)U následujících zařízení napiš, jestli jde o vstupní, výstupní nebo vstupně-výstupní zařízení: a)tiskárna b)USB Flash Disk c)mikrofon Test

20 1)K čemu slouží procesor? a)Slouží k ukládání dat b)Řídí a koordinuje práci počítače c)Slouží k nastavení jasu obrazovky 2)V paměti ROM a)se data po vypnutí počítače vymažou b)data zůstávají i povypnutí počítače c)si procesor ukládá data, která právě zpracovává 3)Co označujeme pojmem klávesnice? a)výstupní zařízení ovládající výstupní periferie b)software pro ovládání obrazovky c)vstupní zařízení umožňující zadávat do počítače data a příkazy. 4)U následujících zařízení napiš, jestli jde o vstupní, výstupní nebo vstupně-výstupní zařízení: a)tiskárna - výstupní zařízení b)USB Flash Disk - vstupně-výstupní zařízení c)mikrofon - vstupní zařízení Test - řešení


Stáhnout ppt "HARDWARE PRO 6. ROČNÍK Ing. Zdeňka Javorková Základní škola Ostrava-Stará Bělá Určeno pro 6. ročník základní školy Vytvořeno v září 2011 Vzdělávací oblast."

Podobné prezentace


Reklamy Google