Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OBSAH Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí – ČTK Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OBSAH Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí – ČTK Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí."— Transkript prezentace:

1

2 OBSAH Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí – ČTK Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí - České noviny Premiér: Oslavy 700. výročí narození Karla IV. budou evropskou událostí V Senátu odstartovaly přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV. - Parlamentní listy V Senátu odstartovaly přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV. - Senát Premiér Sobotka: Evropanství Karla IV. je pro nás dosud velkou a trvalou inspirací Začínají se plánovat oslavy 700. výročí narození Karla IV., uvažuje se o natočení filmu Česko už plánuje, jak za dva roky oslaví 700. výročí narození Karla IV. – Radiožurnál Česko už plánuje, jak za dva roky oslaví 700. výročí narození Karla IV. – ČRo Regina Přípravy na oslavy 700 let od narození panovníka Karla IV. Královsky pojaté výročí Karla IV. 700 let Karla IV. Karel IV. 700letý: Oslavy mají být "nejlepší", přitom levné – ČT 24 Karel IV. 700letý: Oslavy mají být „nejlepší“, přitom levné - Přehledné zprávy Pozvánka k odpolední ČT24 TK k přípravám oslav 700. výročí narození Karla IV.

3 OBSAH Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. evropskou událostí V Senátu odstartovaly přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV. Kardinál Duka položil květiny ke hrobu Karla IV. Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí B. Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí ČR plánuje oslavy 700 let od narození Karla IV.

4 Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že se oslavy 700. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků Karla IV. stanou v roce 2016 evropskou událostí. Řekl to dnes na tiskové konferenci národní komise, která se poprvé sešla k přípravám oslav. Měly by být podobně důstojné jako loňské výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Kromě státu se k oslavám připojí i církve, Akademie věd ČR a Univerzita Karlova. "Karel IV. přinesl českému království mír, stabilitu a prosperitu. Myslím si, že Karel IV. je inspirativní osobností i pro dnešek. Jeho důraz na vzdělání, veřejné investice, diplomacii a na to, aby země prosperovala, může inspirovat nepochybně i současnou českou vládu a další vlády," uvedl Sobotka. Předsedou národní komise, jejímž úkolem je především koordinace oslav, se dnes stal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Komise se sešla v předvečer výročí narození významného krále (14. května listopadu 1378). Zasedají v ní také například pražský arcibiskup Dominik Duka, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima i předseda AV ČR Jiří Drahoš. Komise se má sejít letos ještě dvakrát, před začátkem prázdnin by se už mohl začít tvořit konkrétní program a detaily akcí. Jejich financování bude podle Sobotky vícezdrojové. Budou na ně přispívat veřejné i soukromé instituce v rámci svých možností. "Výročí je pro celou českou společnost tak důležité, že by to měla být jedna z výdajových priorit," řekl ČTK Sobotka. Podle svých rozpočtových možností by mělo podle něj v roce 2016 přispět také ministerstvo kultury a školství. Univerzita Karlova například chystá setkání představitelů evropských univerzit a metropolí a ve spolupráci s AV ČR vědeckou konferenci nazvanou Odkaz Karla IV. a s Národní galerií tematickou výstavu. Spolek Otec vlasti Karel IV., který byl iniciátorem oslav, by chtěl představit Karla IV. jako mecenáše i diplomata a zapojit co nejširší řadu spolků a institucí. Oslavy narození Karla IV. mají podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) vyslat signál do Evropy, že Česká republika má hluboké evropské kořeny. "Máme na co navazovat a věřím, že této šance využijeme," řekl Štěch. Připomněl, že odkaz Karla IV. se týká všech oblastí lidského života a je potřeba je takto i pojmout.

5 Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí
, České noviny Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že se oslavy 700. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků Karla IV. stanou v roce 2016 evropskou událostí. Řekl to dnes na tiskové konferenci národní komise, která se poprvé sešla k přípravám oslav. Měly by být podobně důstojné jako loňské výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Kromě státu se k oslavám připojí i církve, Akademie věd ČR a Univerzita Karlova. "Karel IV. přinesl českému království mír, stabilitu a prosperitu. Myslím si, že Karel IV. je inspirativní osobností i pro dnešek. Jeho důraz na vzdělání, veřejné investice, diplomacii a na to, aby země prosperovala, může inspirovat nepochybně i současnou českou vládu a další vlády," uvedl Sobotka. Předsedou národní komise, jejímž úkolem je především koordinace oslav, se dnes stal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Komise se sešla v předvečer výročí narození významného krále (14. května listopadu 1378). Zasedají v ní také například pražský arcibiskup Dominik Duka, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima i předseda AV ČR Jiří Drahoš. Komise se má sejít letos ještě dvakrát, před začátkem prázdnin by se už mohl začít tvořit konkrétní program a detaily akcí. Jejich financování bude podle Sobotky vícezdrojové. Budou na ně přispívat veřejné i soukromé instituce v rámci svých možností. "Výročí je pro celou českou společnost tak důležité, že by to měla být jedna z výdajových priorit," řekl ČTK Sobotka. Podle svých rozpočtových možností by mělo podle něj v roce 2016 přispět také ministerstvo kultury a školství. Univerzita Karlova například chystá setkání představitelů evropských univerzit a metropolí a ve spolupráci s AV ČR vědeckou konferenci nazvanou Odkaz Karla IV. a s Národní galerií tematickou výstavu. Spolek Otec vlasti Karel IV., který byl iniciátorem oslav, by chtěl představit Karla IV. jako mecenáše i diplomata a zapojit co nejširší řadu spolků a institucí. Oslavy narození Karla IV. mají podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) vyslat signál do Evropy, že Česká republika má hluboké evropské kořeny. "Máme na co navazovat a věřím, že této šance využijeme," řekl Štěch. Připomněl, že odkaz Karla IV. se týká všech oblastí lidského života a je potřeba je takto i pojmout.

6 , denik.cz Premiér: Oslavy 700. výročí narození Karla IV. budou evropskou událostí Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že se oslavy 700. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků Karla IV. stanou v roce 2016 evropskou událostí. Řekl to dnes na tiskové konferenci národní komise, která se poprvé sešla k přípravám oslav. "Měly by být podobně důstojné jako loňské výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Kromě státu se k oslavám připojí i církve, Akademie věd ČR a Univerzita Karlova. "Karel IV. přinesl českému království mír, stabilitu a prosperitu. Myslím si, že Karel IV. je inspirativní osobností i pro dnešek. Jeho důraz na vzdělání, veřejné investice, diplomacii a na to, aby země prosperovala, může inspirovat nepochybně i současnou českou vládu a další vlády," uvedl Sobotka. Koordinace oslav Předsedou národní komise, jejímž úkolem je především koordinace oslav, se dnes stal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Komise se sešla v předvečer výročí narození významného krále (14. května 1316 – 29. listopadu 1378). Zasedají v ní také například pražský arcibiskup Dominik Duka, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima i předseda AV ČR Jiří Drahoš. Komise se má sejít letos ještě dvakrát, před začátkem prázdnin by se už mohl začít tvořit konkrétní program a detaily akcí. Jejich financování bude podle Sobotky vícezdrojové. Budou na ně přispívat veřejné i soukromé instituce v rámci svých možností. "Výročí je pro celou českou společnost tak důležité, že by to měla být jedna z výdajových priorit," řekl Sobotka. Podle svých rozpočtových možností by mělo podle něj v roce 2016 přispět také ministerstvo kultury a školství. Evropské kořeny Univerzita Karlova například chystá setkání představitelů evropských univerzit a metropolí a ve spolupráci s AV ČR vědeckou konferenci nazvanou Odkaz Karla IV. a s Národní galerií tematickou výstavu. Spolek Otec vlasti Karel IV., který byl iniciátorem oslav, by chtěl představit Karla IV. jako mecenáše i diplomata a zapojit co nejširší řadu spolků a institucí. Oslavy narození Karla IV. mají podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) vyslat signál do Evropy, že Česká republika má hluboké evropské kořeny. "Máme na co navazovat a věřím, že této šance využijeme," řekl Štěch. Připomněl, že odkaz Karla IV. se týká všech oblastí lidského života a je potřeba je takto i pojmout.„

7 , parlamentnilisty.cz V Senátu odstartovaly přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV. – 1/2 Deklarací vůle spolupracovat na realizaci oslav 700 let od narození českého panovníka Karla IV. dnes zástupci z řad politiků a významných institucí veřejného života zahájili oficiální přípravy na národní výročí v roce 2016.  V Senátu proběhlo Slavnostní přípravné setkání Národní komise, která bude koordinovat oslavy na celostátní úrovni. Důstojné oslavy si výročí zaslouží podle 84 % českých občanů. Ve Valdštejnském paláci symbolicky v předvečer 698. narozenin Karla IV. proběhlo přípravné setkání tzv. Národní komise, která bude připravovat, koordinovat a realizovat oslavy tohoto výročí na celorepublikové úrovni. Na dnešní akci členové komise slavnostně deklarovali svou podporu a vůli spolupracovat. Členy Národní komise jsou mimo jiné předsedové obou komor Parlamentu ČR, předseda vlády, zástupci Akademie věd ČR, rektor Univerzity Karlovy, církevní představitelé a další přední osobnosti českého veřejného života.  Předsedou Národní komise byl jmenován předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, který vyzdvihl především morální základy a principy politiky Karla IV. "Kdyby mnohá rozhodnutí Karlova nebyla nadčasová, přesahující rámec lidské pomíjivosti či krátkodobého politického profitu, asi by se dnešní shromáždění připravující oslavy 700. výročí jeho narození nekonalo," uvedl Hamáček.  "Karel IV. byl osobností evropského formátu. České země miloval, tady byl základ jeho říše, odtud pocházel rod jeho matky. Karel IV. myslel evropsky, jednal evropsky a měl také evropskou odpovědnost a evropský význam. I proto věřím, že oslavy 700. výročí Karlova narození musí být koncipovány tak, aby je současná Evropa zaznamenala," zdůraznil předseda Senátu Milan Štěch. "Myslím, že jsou určitá významná jubilea, která si stát a přední veřejné instituce musí vzít za své," dodal.  Premiér Bohuslav Sobotka ocenil nadčasové hodnoty Karla IV., z nichž můžeme čerpat dodnes: podpora vzdělanosti, silná diplomacie a rozumná správa země. Odborným garantem oslav 700. výročí z hlediska historické přesnosti je Akademie věd ČR. Její předseda Jiří Drahoš uvedl, že nejdůležitějším rysem mezinárodní mírové politiky Karla IV. byla diplomacie a kultivace osobního jednání.  Zastřešující organizací pro koordinaci národních aktivit v rámci oslav je spolek Otec vlasti Karel IV. Jeho předseda Ondřej Chrást dnes v Senátu představil výsledky celorepublikového průzkumu zaměřeného na vnímání osobnosti Karla IV. českou veřejností. "Podle průzkumu si důstojné oslavy 700. výročí narození přeje téměř 84 % obyvatel České republiky. Není to tedy výstřelek nějaké úzké skupinky lidí, ale celospolečenská poptávka. Téměř tři čtvrtiny lidí si rovněž myslí, že by vláda měla oslavy aktivně podpořit. Jsem proto rád, že na dnešním setkání projektu vyjádřili podporu mnozí političtí představitelé." Podle Chrásta je cílem oslav zapojit širokou veřejnost nejen jako pasivní účastníky připravených akcí, ale podnítit skupinky i jednotlivce k vlastní aktivitě. "Propagací stále platných názorů, morálních hodnot a myšlenek Karla IV. chceme přispět ke kultivaci veřejného života v České republice a obrátit pozornost k odpovědnosti a toleranci," dodává Chrást.

8 , parlamentnilisty.cz V Senátu odstartovaly přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV. – 2/2 V rámci národního výročí proběhne několik stovek akcí na různých úrovních (celostátní, krajské, regionální i individuální). Na národní úrovni se připravuje např. celovečerní film, televizní i rozhlasový seriál, on-line encyklopedie, slavnostní koncert ve Svatovítské katedrále, či historické rytířské turnaje v Jelením příkopu Pražského hradu. Hlavními mediálními partnery projektu národního výročí jsou Česká televize a Český rozhlas. Některé další projekty proběhnou v rámci mezinárodní spolupráce. Podporu myšlence národních oslav vyjádřila řada organizací, namátkou třeba Prezidentská kancelář, Hlavní město Praha, Národní památkový ústav, Správa Pražského hradu, ministerstva kultury, školství, zahraničních věcí a místního rozvoje, Česká filharmonie a další.

9 , senat.cz V Senátu odstartovaly přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV. – 1/2 Deklarací vůle spolupracovat na realizaci oslav 700 let od narození českého panovníka Karla IV. dnes zástupci z řad politiků a významných institucí veřejného života zahájili oficiální přípravy na národní výročí v roce Zároveň v Senátu proběhlo Slavnostní přípravné setkání Národní komise, která bude koordinovat oslavy na celostátní úrovni. Důstojné oslavy si výročí zaslouží podle 84 % českých občanů. členové Národní komise k přípravám oslav výročí 700 let od narození Karla IV. V roce 2016 uplyne 700 let od narození výjimečného českého panovníka celoevropského významu Karla IV. Ve Valdštejnském paláci dnes, symbolicky v předvečer 698. narozenin Karla IV., proběhlo přípravné setkání tzv. Národní komise, která bude připravovat, koordinovat a realizovat oslavy tohoto výročí na celorepublikové úrovni. Na dnešní akci členové komise slavnostně deklarovali svou podporu a vůli spolupracovat. Členy Národní komise jsou mimo jiné předsedové obou komor Parlamentu ČR, předseda vlády, zástupci Akademie věd ČR, rektor Univerzity Karlovy, církevní představitelé a další přední osobnosti českého veřejného života. Předsedou Národní komise byl jmenován předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, který vyzdvihl především morální základy a principy politiky Karla IV. „Kdyby mnohá rozhodnutí Karlova nebyla nadčasová, přesahující rámec lidské pomíjivosti či krátkodobého politického profitu, asi by se dnešní shromáždění připravující oslavy 700. výročí jeho narození nekonalo,“ uvedl Hamáček. „Karel IV. byl osobností evropského formátu. České země miloval, tady byl základ jeho říše, odtud pocházel rod jeho matky. Karel IV. myslel evropsky, jednal evropsky a měl také evropskou odpovědnost a evropský význam. I proto věřím, že oslavy 700. výročí Karlova narození musí být koncipovány tak, aby je současná Evropa zaznamenala,“ zdůraznil předseda Senátu Milan Štěch. „Myslím, že jsou určitá významná jubilea, která si stát a přední veřejné instituce musí vzít za své,“ dodal. Premiér Bohuslav Sobotka ocenil nadčasové hodnoty Karla IV., z nichž můžeme čerpat dodnes: podpora vzdělanosti, silná diplomacie a rozumná správa země. Odborným garantem oslav 700. výročí z hlediska historické přesnosti je Akademie věd ČR. Její předseda Jiří Drahoš uvedl, že nejdůležitějším rysem mezinárodní mírové politiky Karla IV. byla diplomacie a kultivace osobního jednání. Zastřešující organizací pro koordinaci národních aktivit v rámci oslav je spolek Otec vlasti Karel IV. Jeho předseda Ondřej Chrást dnes v Senátu představil výsledky celorepublikového průzkumu zaměřeného na vnímání osobnosti Karla IV. českou veřejností. „Podle průzkumu si důstojné oslavy 700. výročí narození přeje téměř 84 % obyvatel České republiky. Není to tedy výstřelek nějaké úzké skupinky lidí, ale celospolečenská poptávka. Téměř tři čtvrtiny lidí si rovněž myslí, že by vláda měla oslavy aktivně podpořit. Jsem proto rád, že na dnešním setkání projektu vyjádřili podporu mnozí političtí představitelé.“ Podle Chrásta je cílem oslav zapojit širokou veřejnost nejen jako pasivní účastníky

10 , senat.cz V Senátu odstartovaly přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV. – 2/2 připravených akcí, ale podnítit skupinky i jednotlivce k vlastní aktivitě. „Propagací stále platných názorů, morálních hodnot a myšlenek Karla IV. chceme přispět ke kultivaci veřejného života v České republice a obrátit pozornost k odpovědnosti a toleranci,“ dodává Chrást. V rámci národního výročí proběhne několik stovek akcí na různých úrovních (celostátní, krajské, regionální i individuální). Na národní úrovni se připravuje např. celovečerní film, televizní i rozhlasový seriál, on-line encyklopedie, slavnostní koncert ve Svatovítské katedrále, či historické rytířské turnaje v Jelením příkopu Pražského hradu. Hlavními mediálními partnery projektu národního výročí jsou Česká televize a Český rozhlas. Některé další projekty proběhnou v rámci mezinárodní spolupráce. Podporu myšlence národních oslav vyjádřila řada organizací, namátkou třeba Prezidentská kancelář, Hlavní město Praha, Národní památkový ústav, Správa Pražského hradu, ministerstva kultury, školství, zahraničních věcí a místního rozvoje, Česká filharmonie a další. zpravodajstvi/ zprava.php?id=1757

11 , parlamentnilisty.cz Premiér Sobotka: Evropanství Karla IV. je pro nás dosud velkou a trvalou inspirací – 1/2 Projev předsedy vlády na Slavnostním přípravném setkání Národní komise k oslavám 700. výročí narození Karla IV. Vážený pane předsedo Senátu, vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážené dámy, vážení pánové, dovolte mi, abych na úvod poděkoval předsedovi Senátu za to, že inicioval toto dnešní setkání při příležitosti zahájení příprav na oslavu tohoto významného sedmistého výročí. My Češi jsme mistry improvizace. Řadu věcí, témat, úkolů řešíme doslova na poslední chvíli a já si myslím, že je šťastným nápadem začít přípravu na toto důležité výročí včas, v dostatečném časovém předstihu, tak abychom se mohli dobře připravit a zkoordinovat všechny důležité iniciativy. To je tedy mé druhé poděkovaní za to, že jsme si začali toto důležité téma připomínat v potřebném a dostatečném časovém předstihu. Výročí narození Karla IV. si připomeneme za dva roky. Karel IV. se stal otcem vlasti, v pojetí našeho národa. Je s ním spojen velký politický, hospodářský a kulturní rozvoj naší země. Jako panovník přitom Karel nepřebíral zemi v dobrém stavu. Když začínal nejdříve se svým otcem Janem Lucemburským spoluvládnout a poté samostatně vládnout, byla autorita královské vlády v naší zemi otřesena. Panovnické hrady v té době byly vesměs zastaveny a král byl výrazným způsobem zadlužen. Pražský hrad, tradiční sídlo českých králů, byl v té době neobyvatelný. Na ekonomickém provozu země se nešťastně podepisovaly opakované morové rány. Poměry ve Svaté říši římské, jejímž králem a později také císařem se Karel stal, byly mocensky a právně neuspořádané. Pro nástup Karla jako českého krále snad nemohly být horší podmínky. Karlova velikost spočívala právě v tom, že se této krizové situace nezalekl a dokázal z ní království vyvést. Vnesl řád do mocenských i právních poměrů vydáním Zlaté buly v roce 1356, přinesl německé říši de facto první ústavu, která navíc garantovala českým zemím výsadní postavení. Obnovil autoritu královské moci a především svým diplomatickým úsilím, nikoliv válkami, rozšířil území Koruny české, jak se právě od jeho doby začalo nazývat území, na němž se dnes také nachází Česká republika. Nová státní instituce Koruny české byla nadřazena českému králi i stavovské obci. Jeho vládu bychom tak dnes, aktuální terminologií, mohli označit za vládu práva. Posílením centrální vlády a vládou práva zajistil Karel IV. své zemi mír a bezpečnost. Zintenzivnil těžbu stříbra, důležitého zdroje příjmů. Jeho rozsáhlá stavební činnost znamenala také velkou investiční aktivitu a přivedla do naší země nejpřednější stavitele a umělce z celé tehdejší Evropy. Založením Karlovy univerzity se z naší země stalo jedno z významných center vzdělanosti ve střední Evropě.

12 , parlamentnilisty.cz Premiér Sobotka: Evropanství Karla IV. je pro nás dosud velkou a trvalou inspirací – 2/2 Jak už zde dnes bylo připomenuto, Karel IV. zvítězil v celonárodní anketě o Největšího Čecha, kterou v roce 2005 uspořádala veřejnoprávní Česká televize. Rád bych k tomu dodal, že největším Čechem se stal také největší český Evropan. Největší Čech Karel IV. byl po otci napůl Lucemburčan a napůl Vlám, po matce napůl Čech a napůl Rakušan. Úspěch jeho vlády musíme hledat vedle jeho mimořádného talentu a vedle jeho mimořádně pevné vůle také v evropské inspiraci a v evropském rozhledu. Díky výchově na francouzském dvoře navázal mladý Karel osobní kontakty s mocnými muži Evropy, poznal funkčnost centralizované správy země. Díky pobytu v Itálii byl v kontaktu s progresivními vývoji tehdejšího umění. Karlovo politické úsilí začlenilo české země do okruhu nejvyspělejších zemí a učinilo z něj významné kulturní a duchovní centrum Evropy. Praha se stala tehdy respektovaným hlavním městem mocné říše a díky Karlově zakladatelské a stavební činnosti třetím největším městem tehdejší Evropy. Jsem přesvědčen o tom, že právě Karlovo evropanství, jeho důraz na vzdělanost, jeho schopnost dobře vládnout, jsou pro nás i dnes velkou a trvalou inspirací. Oslavy sedmistého výročí narození Karla IV. mohou našim občanům připomenout, jak jeho velikost a evropský rozhled, tak i dluh, který k tomuto rozhledu stále ještě jako Česká republika máme. Tento dluh budeme podle mého názoru nejlépe splácet tím, že podobně jako Karel IV. vsadíme na vzdělanost, vsadíme na dobrou diplomacii a vsadíme na rozumnou správu naší země.

13 , zpravy.rozhlas.cz Začínají se plánovat oslavy 700. výročí narození Karla IV., uvažuje se o natočení filmu Česko se už teď připravuje na sedmisté výročí narození Karla IV, které přesně připadá na 14. května Poprvé se kvůli tomu dnes v Senátu sejde národní komise k oslavám. V té by měl být například premiér, předsedové obou komor parlamentu, pražský arcibiskup Dominik Duka, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD se o penězích na oslavy bude rozhodovat ve sněmovně: "Nebudou to velká čísla. Budeme chtít udělat důstojné oslavy za co nejméně peněz. O číslech zatím neuvažuji. Domnívám se, že to bude spíše záležitostí jednotlivých organizací, které se na tom budou podílet, aby také našly svoje vlastní rezervy. Samozřejmě některé akce si budou vyžadovat uvolnit nějaké zdroje přes státní rozpočet. "Karel IV., syn českého krále Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, český král a římský císař, zakladatel pražské univerzity, budovatel mnoha světských a sakrálních staveb se narodil v Praze a zemřel Dva konkrétní návrhy už předseda Senátu má. "Uvažuje se o nějakém důstojném připomenutí, například formou filmového snímku, jako to bylo v případě výročí příchodu Cyrila a Metoděje. Předpokládám, že budou nějaké centrální oslavy. Ty by měly být v nejvhodnějším místě – na Pražském hradě," dodává Štěch. Do oslav se zapojí také katolická církev. "Z církevních akcí předpokládáme bohoslužbu, která bude v den narození, které by se také měly zúčastnit rody spřízněné s Lucemburky, lépe řečeno se samotným Karlem IV.," vysvětlil arcibiskup Dominik Duka. Mezi jeho příbuzné patří také současný vládce Lucemburska, velkovévoda Jindřich I. Lucemburský. Připomínat výročí narození Karla IV. budou v roce 2016 také všechny stanice Českého rozhlasu. "Celý projekt odstartujeme už příští rok. V dubnu roku 2015 uplyne 660 let od císařské korunovační cesty Karla IV. do Říma. Chceme už avizovat, že následující rok bude 700 let od narození Karla IV.," uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan."Budeme pracovat s archivem, protože máme některé skvělé ukázky," dodal Duhan. Prezident Gauck v Karolinu připomněl milníky česko-německého soužití. Máte rádi staré sklo? V šanghajském muzeu vystavují kousky z doby Římanů nebo Karla IV. Po hradech Karla IV. provede turisty nový projekt. Ukáže méně známé památky Posázaví

14 , Radiožurnál Česko už plánuje, jak za dva roky oslaví 700. výročí narození Karla IV. Jana UTTENDORFSKÁ, moderátorka: Česko už plánuje, jak za dva roky oslaví 700. výročí narození Karla IV. Poprvé se v Senátu kvůli tomu sešla národní komise. Jsou v ní mimo jiné premiér Sobotka, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo také arcibiskup pražský Dominik Duka. Ten řekl, jak se do oslav zapojí katolická církev. Dominik DUKA, pražský arcibiskup: Těch církevních akcí předpokládáme bohoslužbu, která bude v den narození, které by se měli také zúčastnit rody spřízněné s Lucemburky, lépe řečeno se samotným Karlem IV. Rovněž tak mým úmyslem je vydat životopis svatého Václava, který napsal Karel IV.

15 , ČRo - Regina Česko už plánuje, jak za dva roky oslaví 700. výročí narození Karla IV. Václav MÜLLER, moderátor:  Česko už plánuje, jak za dva roky oslaví 700. výročí narození Karla IV.. Poprvé se v Senátu kvůli tomu sejde národní komise. V té by měl být například premiér, předsedové obou komor parlamentu, pražský arcibiskup Dominik Duka a rektor univerzity Karlovy Tomáš Zima, nebo předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD už několik konkrétních návrhů má.  Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:  Samozřejmě se uvažuje o nějakém důstojném připomenutí třeba formou filmového snímku, jako to bylo v případě 1150 příchodu Cyrila a Metoděje a také předpokládám, že budou nějaké centrální oslavy a ty by si myslím měly být v tom nejvhodnějším místě, to je na Pražském hradě. 

16 Přípravy na oslavy 700 let od narození panovníka Karla IV.
, Radiožurnál Přípravy na oslavy 700 let od narození panovníka Karla IV. Pavel PROUZA, moderátor: 700 let od narození panovníka Karla IV. připomenou v Česku velkolepé oslavy. Organizovat je bude komise, kterou dnes představí šéf Senátu Milan Štěch z ČSSD. Na přípravě akcí má tým čas dva roky. Přesné datum výročí je 14. května Do oslav se podle Štěcha zapojí mimo jiné Karlova univerzita nebo katolická církev. Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/: Je navrhováno, aby v té komisi bylo prakticky vedení státu, vyjma pana prezidenta, který asi teda pověří někoho ze svých nejbližších spolupracovníků. Tu komisi budu navrhovat, aby vedl pan Hamáček. No, a v té komisi by měl být i pan kardinál Duka, měli by tam být lidé z akademického prostředí.

17 Královsky pojaté výročí Karla IV. – 1/2
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:  Připravit a sladit všechny oslavy 700. výročí narození Karla IV. O to se postará Národní komise, jejíž přípravný výbor se poprvé sešel v Senátu. Hlavní část akcí proběhne za dva roky. Král a císař přišel na svět 14. května 1316.  Ivan LUKÁŠ, redaktor:  Nejspíš první český král, který uměl číst a psát. První český král, který byl císařem Svaté říše římské. Král, který v Čechách zanechal nesmazatelné stopy. Stopy po vládnutí Karla IV. obdivují návštěvníci i obyvatelé Prahy ještě dnes. Památky ale nejsou tím nejdůležitějším, co po nejvýznamnějším českém panovníkovi zůstalo.  Petr SOMMER, historik:  To, co sděluje lidem 14. století, to k nám velice povědomě zaznívá. Je třeba žít tak, aby stát a národ vzkvétaly.  Bohuslav SOBOTKA, předseda vlády /ČSSD/:  Důraz na vzdělanost, jeho schopnost dobře vládnout, jsou pro nás i dnes velkou a trvalou inspirací.  Ivan LUKÁŠ, redaktor:  A právě v tomto duchu by měly proběhnout i oslavy 700 let od jeho narození. K významným výročím se dřív postavil pomník. Oslavy 700. výročí narození Karla IV. mají mít ale s pomníkem společné jen to, že mají být stejně důstojné.  Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:  Důstojný samozřejmě neznamená nutně honosný.  Ivan LUKÁŠ, redaktor:  I přesto se chystají stovky velkých i menších akcí. Od koncertů a výstav přes rytířské turnaje po geocachingovou hru. 

18 Královsky pojaté výročí Karla IV. – 2/2
Viktor KRIŠTOF, předseda organizačního výboru oslav: Rozcestníkem je internetový portál, který návštěvníkům pomůže se zorientovat v těch připravovaných akcích. Ivan LUKÁŠ, redaktor: Zapojí se města, kraje, Akademie věd, Univerzita Karlova, církev i média. Dominik DUKA, arcibiskup pražský: Mým úmyslem je vydat životopis svatého Václava, který napsal Karel IV. Petr DVOŘÁK, generální ředitel České televize: Budeme chtít toto výročí pojmout programově jak z hlediska třeba dokumentárních filmů, tak z hlediska zpravodajství. Dokonce přemýšlíme i o natočení dramatického filmu. Ivan LUKÁŠ, redaktor: Vybrat by si měl každý a účastí na oslavách tak dodržet i jednu z rad Karla IV. Zdržujte se hříšné nečinnosti, aby vás nestáhla tíží svou do hlubokosti pekelné. Ivan Lukáš, Česká televize.

19 700 let Karla IV. – 1/5 13.05.2014, ČT 24 – Události, komentáře
Daniel TAKÁČ, moderátor:  Připravit a sladit všechny oslavy 700.výročí narození Karla IV. O to se postará národní komise, jejíž přípravný výbor se poprvé sešel v Senátu. Hlavní část akcí bude za 2 roky. Král a císař přišel na svět 14. května 1316.  Ivan LUKÁŠ, redaktor:  Nejspíš první český král, který uměl číst a psát. První český král, který byl císařem Svaté říše římské. Král, který v Čechách zanechal nesmazatelné stopy. Stopy po vládnutí Karla IV. obdivují návštěvníci i obyvatelé Prahy ještě dnes. Památky ale nejsou tím nejdůležitějším, co po nejvýznamnějším českém panovníkovi zůstalo.  Petr SOMMER, historik:  To, co sděluje lidem 14. století, to k nám velice povědomě zaznívá. Je třeba žít tak, aby stát a národ vzkvétaly.  Bohuslav SOBOTKA, předseda vlády /ČSSD/:  Důraz na vzdělanost, jeho schopnost dobře vládnout, jsou pro nás i dnes velkou a trvalou inspirací.  Ivan LUKÁŠ, redaktor:  A právě v tomto duchu by měly proběhnout i oslavy 700 let od jeho narození. K významným výročím se dřív postavil pomník. Oslavy 700. výročí narození Karla IV. mají mít ale s pomníkem společné jen to, že mají být stejně důstojné.  Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:  Důstojný samozřejmě neznamená nutně honosný.  Ivan LUKÁŠ, redaktor:  I přesto se chystají stovky velkých i menších akcí, od koncertů a výstav přes rytířské turnaje po geokešingovu hru. 

20 , ČT 24 700 let Karla IV. – 2/5 Viktor KRIŠTOF, předseda organizačního výboru oslav:  Rozcestníkem je internetový portál, který návštěvníkům pomůže se zorientovat v těch připravovaných akcích.  Ivan LUKÁŠ, redaktor:  Zapojí se města, kraje, Akademie věd, Univerzita Karlova, církev i média.  Dominik DUKA, arcibiskup pražský:  Mým úmyslem je vydat životopis svatého Václava, který napsal Karel IV.  Petr DVOŘÁK, generální ředitel České televize:  Budeme chtít toto výročí pojmout programově jak z hlediska třeba dokumentárních filmů, tak z hlediska zpravodajství. Dokonce přemýšlíme i o natočení dramatického filmu.  Ivan LUKÁŠ, redaktor:  Vybrat by si měl každý. A účastní na oslavách tak dodržet i jednu z rad Karla IV. - zdržujete se hříšné nečinnosti, aby vás nestáhla tíží svou do hlubokosti pekelné. Ivan Lukáš, Česká televize.  Daniel TAKÁČ, moderátor:  Historička Eva Doležalová. Dobrý večer, vítejte u nás.  Eva DOLEŽALOVÁ, historička, Centrum medievistických studií AV ČR:  Dobrý večer.  Daniel TAKÁČ, moderátor:  Mír, stabilita, prosperita, moře, Karlova univerzita. S tím bývá nejčastěji Karel IV. spojován. To jsou, řekněme, ta pozitiva. Měl i nějaké chyby? 

21 , ČT 24 700 let Karla IV. - 3/5 Eva DOLEŽALOVÁ, historička, Centrum medievistických studií AV ČR:  Jistěže, Karel IV. byl člověk ...  Daniel TAKÁČ, moderátor:  A jaké?  Eva DOLEŽALOVÁ, historička, Centrum medievistických studií AV ČR:  ... jako každý jiný. Měl, řekněme, řadu slabostí, některé politické tahy se mu tak úplně nepovedly, jak si, řekněme, předpokládal, nebo jak zamýšlel. Někdy sám poznal, že ten jeho tah nebyl tak prozíravý nebo nepřišel v pravou dobu a včas ustoupil, jako to bylo například se zemským zákoníkem v 50. letech 14. století.  Daniel TAKÁČ, moderátor:  Jaká ta politika středověká vlastně byla? Něco podobného, co vidíme dnes, anebo to bylo něco úplně jiného?  Eva DOLEŽALOVÁ, historička, Centrum medievistických studií AV ČR:  Víte, my medievisti nemáme ty paralely rádi, protože je velmi komplikované vysvětlovat, co to byla národnost ve středověku, co to znamenal jazyk ve středověku, a přenášet termíny stát, národ ze 14., 15. století do století 19. a 20. je velmi ošidné a možná pro politiky i velmi nebezpečné, protože se s tím dá velmi obratně manipulovat.  Daniel TAKÁČ, moderátor:  Karel IV. byl člověkem kompromisu nebo byl spíše takový razantní, autoritářský, až nedemokratický, dalo by se říci? Už zase chci srovnání určité pro vás z dnešního parametru.  Eva DOLEŽALOVÁ, historička, Centrum medievistických studií AV ČR:  Já vím, ale já vám, já vám vyjdu vstříc. Karel IV., pokud ho budeme hodnotit dnešními kritérii, byl především pragmatický politik. Díval se na politické události tak, aby on z nich vyšel buď jako vítěz nebo alespoň co nejméně poškozený. Tak ho můžeme hodnotit. 

22 , ČT 24 700 let Karla IV. - 4/5 Daniel TAKÁČ, moderátor:  Prosperita zemí Koruny české, to byla díky Karlovi, anebo Karel svým způsobem dobře vládnul, protože byl v dobrém období, kdy prosperita vlastně byla a tudíž všechno jde jednodušeji?  Eva DOLEŽALOVÁ, historička, Centrum medievistických studií AV ČR:  Zase trošku ošidná otázka, protože my se na ni díváme už u vědomí toho, že víme, co potom následovalo. Už ta doba 14. století, poloviny 14. století pomalu spěje k revoluci a k událostech husitského hnutí. Ale dá se říci, že Karel byl pragmatik i v ekonomických záležitostech a skutečně přispěl ke stabilizaci českého středověkého státu.  Daniel TAKÁČ, moderátor:  Měl plány, které se mu nepodařilo zrealizovat?  Eva DOLEŽALOVÁ, historička, Centrum medievistických studií AV ČR:  Jednoznačně se mu nepodařilo udržet svého prvorozeného syna na římském trůně, protože víme, že roku 1400 byl sesazen. Nepodařilo se mu, jak už jsem zmínila, prosadit zemský zákoník, protože česká šlechta vyvolala takovou opozici, že sám nakonec raději prohlásil zákoník za zničený. On dokonce sdělil, že nešťastnou náhodou shořel. Takže i to můžeme označit za jistý pragmatický přístup k takovým záležitostem.  Daniel TAKÁČ, moderátor:  Je to asi 9 let, co Karel IV. byl vybrán největších Čechem. Skutečně je to největší Čech, když si uvědomíme, kolika jazyky mluvil, vládl půlce Evropy. Před chvílí jste říkala, že s těmi národy je to přece jenom trochu ošidné, tak je to fér? Třeba Němcům se to moc nelíbí, alespoň některým.  Eva DOLEŽALOVÁ, historička, Centrum medievistických studií AV ČR:  Němcům se to určitě nelíbí, ale my Češi máme přeci jenom takovou tendenci vnímat věk Karla IV. jako zlatou éru českých národních dějin. Ale já bych nebyla možná tak příkrá, přestože o té národnosti Karla IV. jako o Čechovi je asi nesprávné mluvit. Ale on sám by o sobě mluvil jako o českém králi, a to je pro nás asi to nejvýznamnější. 

23 , ČT 24 700 let Karla IV. - 5/5 Daniel TAKÁČ, moderátor: Vedl spokojený osobní život? Eva DOLEŽALOVÁ, historička, Centrum medievistických studií AV ČR: To je také poměrně taková frapantní otázka. Víme, že se všemi 4 manželkami vycházel minimálně uspokojivě, a pokud už si můžu dovolit trochu středověkých klepů, tak alespoň o jeho první manželce se mluví tak, že k ní choval láskyplný vztah. Daniel TAKÁČ, moderátor: První připomínka Karla IV. na začátku připomínání si 700. výročí narození, které bude až za 2 roky. Eva Doležalová v Událostech, komentářích. Děkuju, na shledanou. Eva DOLEŽALOVÁ, historička, Centrum medievistických studií AV ČR: Děkuji vám za pozvání.

24 Karel IV. 700letý: Oslavy mají být "nejlepší", přitom levné – 1/2
, CT24.cz Karel IV. 700letý: Oslavy mají být "nejlepší", přitom levné – 1/2 Karel IV. proslul jako významný středověký středoevropský politik, mocný šlechtic a panovník a dnes představuje symbol největšího rozmachu české moci. Před devíti lety získal v anketě České televize titul Největší Čech a nyní začínají přípravy na 700. výročí jeho narození. Pozdější král Karel opustil lůno královny Elišky 14. května Během dvou let chtějí organizátoři připravit akce, které panovníka, jenž byl již na svém pohřbu poprvé označen za Otce vlasti, představí z mnoha pohledů – jako českého a evropského státníka, myslitele, cestovatele, zakladatele univerzit a měst i zbožného panovníka. Organizátoři oslav zatím spustili internetový portál, který se má stát jejich ústředím.  Z českých králů patřil Karel IV. k těm, kteří ovládali největší území – byť rozhodně nebyl nejmocnější. Na to si mohou dělat nárok spíše někteří absolutističtí Habsburkové. Avšak na rozdíl od Ferdinanda I. či Karla VI. je Karel IV. považován za "našeho" – sice měl podobně "ředěný" přemyslovský původ jako pozdější vládci, ale na rozdíl od nich se považoval za českého šlechtice a sídlem své moci učinil Prahu, ze které se po vzniku Nového Města stalo třetí největší město Evropy. Jako takový je dodnes uznáván a přetrvává v povědomí jako největší z českých králů.  Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) letos inicioval přípravu oslav 700 let od narození prince Václava, který později přijal jméno Karel a číslo IV používal jako čtvrtý římský král toho jména. Na přípravné setkání pozval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), svůj protějšek z Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), arcibiskupa pražského Dominika Duku, rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu či předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. "Oslavy 700. výročí Karlova narození musí být koncipovány tak, aby je současná Evropa zaznamenala. Nejsme jistě jediní, kdo si chce narození Karla IV. připomenout. Tím důstojnější charakter by naše oslavy měly mít. Měly by být prostě nejlepší," představil Milan Štěch rozsah plánovaných oslav. Na druhé straně mají být "nejlepší" oslavy levné. "Nebudou to velká čísla. Budeme chtít udělat důstojné oslavy za co nejméně peněz," řekl dnes Štěch Českému rozhlasu.  Vzpomínka na 700 let od narození prvního muže, který byl současně králem českých zemí a Svaté říše římské, by podle Štěcha měla připomenout plný rozsah jeho života a mít tím pádem celoevropský rozměr. "Karel IV. byl osobností evropského formátu. České země miloval, tady byl základ jeho říše, odtud pocházel rod jeho matky, ale přivlastňovat si Karla jen pro sebe nemůžeme – my ani kdokoli jiný. Myslel evropsky, jednal evropsky a měl také evropskou odpovědnost a evropský význam," poznamenal předseda Senátu. Předseda sdružení Otec vlasti, které přípravy oslav koordinuje, Ondřej Chrást dodal, že jubilejní akce mají představit Karla IV. "jako stavitele, jako mecenáše, jako diplomata. Cíle výročí jsou zapojit co největší počet spolků, veřejných institucí i individuí." 

25 Karel IV. 700letý: Oslavy mají být "nejlepší", přitom levné – 2/2
, CT24.cz Karel IV. 700letý: Oslavy mají být "nejlepší", přitom levné – 2/2 Do oslav se zapojí i Česká televize, která je spolu s Českým rozhlasem hlavním mediálním partnerem. "Budeme chtít výročí pojmout programově jak z hlediska dokumentárních filmů, tak z hlediska zpravodajství. Dokonce přemýšlíme i o natočení dramatického filmu," přiblížil generální ředitel ČT Petr Dvořák. Přípravy budou směřovat ke 14. květnu 2016 – okamžiku, kdy uplyne 700 let od narození dědice české koruny. Pozdější Karel IV. vděčil za své úspěchy svým výjimečným státnickým a diplomatickým schopnostem, ale i dědictví svých předků – spojil linie Přemyslovců a Lucemburků, kteří se počátkem 14. století stali významnými hybateli evropské politiky. Na rozdíl od otce Jana, který svoji evropskou politiku financoval i zastavováním českého královského majetku, však považoval české země za svůj domov a Prahu za sídelní město. Spolu s otcem prosadil povýšení pražského biskupství na arcibiskupství a položil základní kámen nové katedrály. Sám potom nechal postavit Nové Město pražské a založil v Praze univerzitu. Současný rektor univerzity Tomáš Zima připomněl, že právě ona je spolu s arcibiskupstvím jedinou institucí, jejíž vznik král Karel inicioval, která dodnes existuje. "Ale to, co kolem sebe dennodenně vidíme, je trvalá hodnota," doplnil Ondřej Chrást. Českým zemím vládl Karel od smrti svého otce v anglicko-francouzské bitvě u Kresčaku, téhož roku se stal římským králem. V roce 1355 potom získal i prestižní císařský titul. Karel IV. zažil i řadu neúspěchů, nepodařilo se mu na generálním sněmu prosadit český zákoník, v evropském kontextu se mu v závěru života nepodařilo zabránit papežskému schizmatu. KarelIV. zemřel 29. listopadu 1378 a krátce poté se Evropa propadla do sporů a nakonec i náboženských válek, které semlely jak Karlovy syny Václava a Zikmunda, tak podstatnou část jeho někdejší říše.

26 Karel IV. 700letý: Oslavy mají být "nejlepší", přitom levné
, Přehledné zprávy Karel IV. 700letý: Oslavy mají být "nejlepší", přitom levné Karel IV. proslul jako významný středověký středoevropský politik, mocný šlechtic a panovník a dnes představuje symbol největšího rozmachu české moci. Před devíti lety získal v anketě České televize titul Největší Čech a nyní začínají přípravy na 700. výročí jeho narození. Pozdější král Karel opustil lůno královny Elišky 14. května Během dvou let chtějí organizátoři připravit akce, které panovníka, jenž byl již na svém pohřbu poprvé označen za Otce vlasti, představí z mnoha pohledů – jako českého a evropského státníka, zakladatele univerzit a měst i zbožného panovníka.

27 Pozvánka k odpolední ČT24
Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka: A na ČT24 dále sledujeme situaci na Ukrajině. Premiér země Arsenij Jaceňuk jedná v Bruselu. Po třetí hodině nabídneme jeho společný brífink s předsedou Evropské komise Jose Barrosem. Ve dvě hodiny odvysíláme případné setkání k oslavám 700. výročí narození Karla IV. ze Senátu. Zúčastní se premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch anebo pražský arcibiskup Dominik Duka. Z poledních zpráv je to vše. Přeju krásné odpoledne.

28 TK k přípravám oslav 700. výročí narození Karla IV.
, Youtube TK k přípravám oslav 700. výročí narození Karla IV.

29 Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí
, Právo Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že oslavy 700. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků Karla IV. se stanou v roce 2016 evropskou událostí.  Řekl to v úterý na tiskové konferenci národní komise, která se poprvé sešla v Praze k přípravám oslav 700. výročí Karlova narození. Kromě státu se k akcím připojí i církve, Akademie věd ČR a Univerzita Karlova.  Předsedou národní komise, jejímž úkolem je koordinace oslav, se stal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Financování bude podle Sobotky vícezdrojové. Budou na ně přispívat veřejné i soukromé instituce.  "Výročí je pro celou českou společnost tak důležité, že by to měla být jedna z výdajových priorit," řekl Sobotka. Podle svých rozpočtových možností by mělo podle něho v roce 2016 přispět také ministerstvo kultury a školství. 

30 , Cas.cz V Senátu odstartovaly přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV. - 1/2 Deklarací vůle spolupracovat na realizaci oslav 700 let od narození českého panovníka Karla IV. dnes zástupci z řad politiků a významných institucí veřejného života zahájili oficiální přípravy na národní výročí v roce Zároveň v Senátu proběhlo Slavnostní přípravné setkání Národní komise, která bude koordinovat oslavy na celostátní úrovni. Důstojné oslavy si výročí zaslouží podle 84 % českých občanů. Členy Národní komise jsou mimo jiné předsedové obou komor Parlamentu ČR, předseda vlády, zástupci Akademie věd ČR, rektor Univerzity Karlovy, církevní představitelé a další přední osobnosti českého veřejného života. V roce 2016 uplyne 700 let od narození výjimečného českého panovníka celoevropského významu Karla IV. Ve Valdštejnském paláci dnes, symbolicky v předvečer 698. narozenin Karla IV., proběhlo přípravné setkání tzv. Národní komise, která bude připravovat, koordinovat a realizovat oslavy tohoto výročí na celorepublikové úrovni. Na dnešní akci členové komise slavnostně deklarovali svou podporu a vůli spolupracovat. Předsedou Národní komise byl jmenován předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, který vyzdvihl především morální základy a principy politiky Karla IV. „Kdyby mnohá rozhodnutí Karlova nebyla nadčasová, přesahující rámec lidské pomíjivosti či krátkodobého politického profitu, asi by se dnešní shromáždění připravující oslavy 700. výročí jeho narození nekonalo,“ uvedl Hamáček. „Karel IV. byl osobností evropského formátu. České země miloval, tady byl základ jeho říše, odtud pocházel rod jeho matky. Karel IV. myslel evropsky, jednal evropsky a měl také evropskou odpovědnost a evropský význam. I proto věřím, že oslavy 700. výročí Karlova narození musí být koncipovány tak, aby je současná Evropa zaznamenala,“ zdůraznil předseda Senátu Milan Štěch. „ Myslím, že jsou určitá významná jubilea, která si stát a přední veřejné instituce musí vzít za své,“ dodal. Premiér Bohuslav Sobotka ocenil nadčasové hodnoty Karla IV., z nichž můžeme čerpat dodnes: podpora vzdělanosti, silná diplomacie a rozumná správa země. Odborným garantem oslav 700. výročí z hlediska historické přesnosti je Akademie věd ČR. Její předseda prof. Jiří Drahoš uvedl, že nejdůležitějším rysem mezinárodní mírové politiky Karla IV. byla diplomacie a kultivace osobního jednání.

31 , Cas.cz V Senátu odstartovaly přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV. – 2/2 Zastřešující organizací pro koordinaci národních aktivit v rámci oslav je spolek Otec vlasti Karel IV. Jeho předseda Ondřej Chrást dnes v Senátu představil výsledky celorepublikového průzkumu zaměřeného na vnímání osobnosti Karla IV. českou veřejností. „Podle průzkumu si důstojné oslavy 700. výročí narození přeje téměř 84 % obyvatel České republiky. Není to tedy výstřelek nějaké úzké skupinky lidí, ale celospolečenská poptávka. Téměř tři čtvrtiny lidí si rovněž myslí, že by vláda měla oslavy aktivně podpořit. Jsem proto rád, že na dnešním setkání projektu vyjádřili podporu mnozí političtí představitelé.“ Podle Chrásta je cílem oslav zapojit širokou veřejnost nejen jako pasivní účastníky připravených akcí, ale podnítit skupinky i jednotlivce k vlastní aktivitě. „ Propagací stále platných názorů, morálních hodnot a myšlenek Karla IV. chceme přispět ke kultivaci veřejného života v České republice a obrátit pozornost k odpovědnosti a toleranci,“ dodává Chrást. V rámci národního výročí proběhne několik stovek akcí na různých úrovních (celostátní, krajské, regionální i individuální). Na národní úrovni se připravuje např. celovečerní film, televizní i rozhlasový seriál, on-line encyklopedie, slavnostní koncert ve svatovítské katedrále či historické rytířské turnaje v Jelením příkopu Pražského hradu. Hlavními mediálními partnery projektu národního výročí jsou Česká televize a Český rozhlas. Některé další projekty proběhnou v rámci mezinárodní spolupráce. Podporu myšlence národních oslav vyjádřila řada organizací, namátkou třeba prezidentská kancelář, hlavní město Praha, Národní památkový ústav, Správa Pražského hradu, ministerstva kultury, školství, zahraničních věcí a místního rozvoje, Česká filharmonie a další.

32 Kardinál Duka položil květiny ke hrobu Karla IV.
, TVnoe.cz Kardinál Duka položil květiny ke hrobu Karla IV. U příležitosti výročí narození Karla IV. položil 14. května 2014 pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP spolu s rektorem Univerzity Karlovy prof. Tomášem Zimou květiny hrobu v kryptě katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Den před tím pronesl v Senátu úvodní slovo k přípravě oslav. Během dvou let chtějí organizátoři připravit akce, které panovníka představí z mnoha pohledů – jako českého a evropského státníka, myslitele, cestovatele, zakladatele univerzit a měst i zbožného panovníka. K oslavám se kvůli tomu sešla v Senátu národní komise. Jejím členem je vedle předsedy vlády, předsedů obou komor parlamentu, rektora Univerzity Karlovy či předsedy Akademie věd také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. „Z církevních akcí předpokládáme bohoslužbu, která bude v den narození, které by se také měly zúčastnit rody spřízněné s Lucemburky, lépe řečeno se samotným Karlem IV., “vysvětlil kardinál Duka. Ten by také rád vydal „Život svatého Václava“, jehož autorem je právě Karel IV. „Oslavy 700. výročí Karlova narození musí být koncipovány tak, aby je současná Evropa zaznamenala. Nejsme jistě jediní, kdo si chce narození Karla IV. připomenout. Tím důstojnější charakter by naše oslavy měly mít. Měly by být prostě nejlepší," představil rozsah plánovaných oslav Milan Štěch, který setkání v Senátu inicioval.

33 Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí
, Epravo.cz Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že se oslavy 700. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků Karla IV. stanou v roce 2016 evropskou událostí. Řekl to dnes na tiskové konferenci národní komise, která se poprvé sešla k přípravám oslav. Měly by být podobně důstojné jako loňské výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Kromě státu se k oslavám připojí i církve, Akademie věd ČR a Univerzita Karlova. "Karel IV. přinesl českému království mír, stabilitu a prosperitu. Myslím si, že Karel IV. je inspirativní osobností i pro dnešek. Jeho důraz na vzdělání, veřejné investice, diplomacii a na to, aby země prosperovala, může inspirovat nepochybně i současnou českou vládu a další vlády," uvedl Sobotka. Předsedou národní komise, jejímž úkolem je především koordinace oslav, se dnes stal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Komise se sešla v předvečer výročí narození významného krále (14. května listopadu 1378). Zasedají v ní také například pražský arcibiskup Dominik Duka, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima i předseda AV ČR Jiří Drahoš. Komise se má sejít letos ještě dvakrát, před začátkem prázdnin by se už mohl začít tvořit konkrétní program a detaily akcí. Jejich financování bude podle Sobotky vícezdrojové. Budou na ně přispívat veřejné i soukromé instituce v rámci svých možností. "Výročí je pro celou českou společnost tak důležité, že by to měla být jedna z výdajových priorit," řekl ČTK Sobotka. Podle svých rozpočtových možností by mělo podle něj v roce 2016 přispět také ministerstvo kultury a školství. Univerzita Karlova například chystá setkání představitelů evropských univerzit a metropolí a ve spolupráci s AV ČR vědeckou konferenci nazvanou Odkaz Karla IV. a s Národní galerií tematickou výstavu. Spolek Otec vlasti Karel IV., který byl iniciátorem oslav, by chtěl představit Karla IV. jako mecenáše i diplomata a zapojit co nejširší řadu spolků a institucí. Oslavy narození Karla IV. mají podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) vyslat signál do Evropy, že Česká republika má hluboké evropské kořeny. "Máme na co navazovat a věřím, že této šance využijeme," řekl Štěch. Připomněl, že odkaz Karla IV. se týká všech oblastí lidského života a je potřeba je takto i pojmout.

34 B. Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí
, ČSSD.cz B. Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že se oslavy 700. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků Karla IV. stanou v roce 2016 evropskou událostí. Řekl to dnes na tiskové konferenci národní komise, která se poprvé sešla k přípravám oslav. Měly by být podobně důstojné jako loňské výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Kromě státu se k oslavám připojí i církve, Akademie věd ČR a Univerzita Karlova. "Karel IV. přinesl českému království mír, stabilitu a prosperitu. Myslím si, že Karel IV. je inspirativní osobností i pro dnešek. Jeho důraz na vzdělání, veřejné investice, diplomacii a na to, aby země prosperovala, může inspirovat nepochybně i současnou českou vládu a další vlády," uvedl Sobotka. Předsedou národní komise, jejímž úkolem je především koordinace oslav, se dnes stal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Komise se sešla v předvečer výročí narození významného krále (14. května listopadu 1378). Zasedají v ní také například pražský arcibiskup Dominik Duka, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima i předseda AV ČR Jiří Drahoš. Komise se má sejít letos ještě dvakrát, před začátkem prázdnin by se už mohl začít tvořit konkrétní program a detaily akcí. Jejich financování bude podle Sobotky vícezdrojové. Budou na ně přispívat veřejné i soukromé instituce v rámci svých možností. "Výročí je pro celou českou společnost tak důležité, že by to měla být jedna z výdajových priorit," řekl ČTK Sobotka. Podle svých rozpočtových možností by mělo podle něj v roce 2016 přispět také ministerstvo kultury a školství. Univerzita Karlova například chystá setkání představitelů evropských univerzit a metropolí a ve spolupráci s AV ČR vědeckou konferenci nazvanou Odkaz Karla IV. a s Národní galerií tematickou výstavu. Spolek Otec vlasti Karel IV., který byl iniciátorem oslav, by chtěl představit Karla IV. jako mecenáše i diplomata a zapojit co nejširší řadu spolků a institucí. Oslavy narození Karla IV. mají podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) vyslat signál do Evropy, že Česká republika má hluboké evropské kořeny. "Máme na co navazovat a věřím, že této šance využijeme," řekl Štěch. Připomněl, že odkaz Karla IV. se týká všech oblastí lidského života a je potřeba je takto i pojmout.

35 ČR plánuje oslavy 700 let od narození Karla IV.
, Pražský deník ČR plánuje oslavy 700 let od narození Karla IV. Foto: OTEC VLASTI. Jak budou vypadat oslavy sedmistého výročí narození Karla IV., začala včera v Senátu plánovat národní komise, v níž zasedá i premiér Bohuslav Sobotka, kardinál Dominik Duka či šéf Akademie věd Jiří Drahoš. O Otci vlasti by mohl vzniknout i film. Předsedou národní komise byl jmenován předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, který vyzdvihl především morální základy a principy politiky Karla IV. "Kdyby mnohá rozhodnutí Karlova nebyla nadčasová, přesahující rámec lidské pomíjivosti či krátkodobého politického profitu, asi by se dnešní shromáždění připravující oslavy 700. výročí jeho narození nekonalo," uvedl Hamáček. Na snímku busta Karla IV. z triforia chrámu sv. Víta, která vznikla zřejmě v letech 1375 až Vyšlo také v: Českobudějovický deník; Jindřichohradecký deník; Písecký deník; Českokrumlovský deník; Prachatický deník; Strakonický deník; Táborský deník; Benešovský deník; Nymburský deník; Boleslavský deník; Mělnický deník; Kutnohorský deník; Kolínský deník; Rakovnický deník; Berounský deník; Kladenský deník; Příbramský deník; Hradecký deník; Chrudimský deník; Jičínský deník; Náchodský deník; Orlický deník; Pardubický deník; Rychnovský deník; Svitavský deník; Krkonošský deník; Brněnský deník; Blanenský deník; Břeclavský deník; Hodonínský deník; Vyškovský deník; Znojemský deník; Plzeňský deník; Plzeňský deník jih; Chebský deník; Domažlický deník; Klatovský deník; Rokycanský deník; Sokolovský deník; Tachovský deník; Karlovarský deník; Českolipský deník; Děčínský deník; Chomutovský deník; Liberecký deník; Jablonecký deník; Litoměřický deník; Mostecký deník; Teplický deník; Ústecký deník; Žatecký a lounský deník; Bruntálský a Krnovský deník; Frýdecko-Místecký a Třinecký deník; Havířovský deník; Karvinský deník; Opavský a Hlučínský deník; Novojičínský deník; Moravskoslezský deník; Havlíčkobrodský deník; Jihlavský deník; Pelhřimovský deník; Třebíčský deník; Žďárský deník; Kroměřížský deník; Šumperský a Jesenický deník; Prostějovský deník; Slovácký deník; Přerovský a Hranický deník; Valašský deník; Olomoucký deník; Zlínský deník


Stáhnout ppt "OBSAH Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí – ČTK Sobotka: Oslavy 700. výročí Karla IV. budou evropskou událostí."

Podobné prezentace


Reklamy Google