Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obchodní akademie, Náchod, Denisovo nábřeží 673 Projekt CZ.1.07/1.5.00/34.0439 - EU peníze pro Obchodní akademii Náchod Číslo-název šablony klíčové aktivityII/2–Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obchodní akademie, Náchod, Denisovo nábřeží 673 Projekt CZ.1.07/1.5.00/34.0439 - EU peníze pro Obchodní akademii Náchod Číslo-název šablony klíčové aktivityII/2–Inovace."— Transkript prezentace:

1 Obchodní akademie, Náchod, Denisovo nábřeží 673 Projekt CZ.1.07/1.5.00/34.0439 - EU peníze pro Obchodní akademii Náchod Číslo-název šablony klíčové aktivityII/2–Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních školách DUMVY_22_INOVACE_CJ_130 Tematická oblastInteraktivní tabule ve výuce němčiny TémaZájmenná příslovce AutorMgr. Věra Forejtová AnotaceVýukový materiál je určen k výkladu. Upozorňuje žáky na odlišné předložkové vazby v češtině a němčině, na způsob tvoření zájmenných příslovcí tázacích i ukazovacích. Materiál vznikl z vlastních zdrojů autorky. Druh učebního materiáluExpoziční výukový materiál Časový rozsah15 minut Úroveň podle SERRJA2 Nutné technické vybaveníInteraktivní tabule, PowerPoint

2 Zájmenná příslovce Příklady slovesných předložkových vazeb: sprechen mit mluvit s denken an myslet na brauchen für potřebovat na, pro POZOR! Předložková vazba v němčině nemusí odpovídat stejné předložkové vazbě v češtině.

3 Příklady české předložky NA v němčině: Ptám se tě na cestu. Ich frage dich nach dem Weg. Pracujeme na jednom úkolu. Wir arbeiten an einer Aufgabe. Mám na nákup málo peněz. Ich habe für den Einkauf wenig Geld. Závisí to na tobě. Es hängt von dir ab.

4 životnost X neživotnost Ich spiele mit ihm (Kind). Ich spiele damit (Ball). Ich spreche über sie (Freundin). Ich spreche darüber (Problem). Ich bin mit ihr (Frau) einverstanden. Ich bin damit (Vorschlag) einverstanden. Podst. jména životná = předložka + zájmeno Podst. jména neživotná = zájmenné příslovce

5 Zájmenná příslovce tázací a ukazovací mit - damit womit? zu - dazu wozu? bei - dabei wobei? für - dafür wofür? nach - danach wonach? POZOR: da + r + an wo + r + an an, auf, in, aus, um

6 na + to Ptám se tě na to. Ich frage dich danach. Pracujeme na tom. Wir arbeiten daran. Mám na to málo peněz. Ich habe dafür wenig Geld. Závisí to na tom. Es hängt davon ab.

7 na + co Na co se mě ptáš? Wonach fragst du mich? Na čem pracujete? Woran arbeitet ihr? Na co máš málo peněz? Wofür hast du wenig Geld? Na čem to závisí? Wovon hängt es ab?


Stáhnout ppt "Obchodní akademie, Náchod, Denisovo nábřeží 673 Projekt CZ.1.07/1.5.00/34.0439 - EU peníze pro Obchodní akademii Náchod Číslo-název šablony klíčové aktivityII/2–Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google