Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Základní škola Městec Králové Autor: Mgr.Jiří Macháček Název: VY_32_INOVACE_17_F9 Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2313 Téma: Elektřina v.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Základní škola Městec Králové Autor: Mgr.Jiří Macháček Název: VY_32_INOVACE_17_F9 Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2313 Téma: Elektřina v."— Transkript prezentace:

1 Název školy: Základní škola Městec Králové Autor: Mgr.Jiří Macháček Název: VY_32_INOVACE_17_F9 Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Téma: Elektřina v domě 1 Anotace: Prezentace – elektřina v domě - ochrana před nebezpečným proudem – výklad učiva, zápis do sešitů, zopakování a procvičení učiva Datum:

2 Elektřina v domě 1

3 Ochrana před nebezpečným proudem Každý obvod v domě je uzpůsoben pro určitou velikost elektrického proudu. (závislost na průměru vodičů) Neúměrné zvýšení proudu → přehřátí vodičů Následky: 1. tepelné ztráty 2. požár

4 Zvýšení proudu ve vedení 1. Přetížení obvodu - více spotřebičů v zásuvce - spotřebič s velkým příkonem Čím větší příkon, tím větší odběr proudu (problém starších domů a bytů)

5 2. Zkrat – nastane, jestliže se spojí vodiče mezi nimiž je napětí (zdířky v zásuvce, prodřená šňůra od spotřebiče, vrtání do zdi, spotřebič ve vodě,...)

6 Proti následkům navýšení proudu nás chrání 1.Tavné pojistky Bytové pojistky -tavný drátek -kovové kontakty -barevný terčík Při navýšení proudu se tavný drátek roztaví a obvod se přeruší. Nožové pojistky Přístrojová pojistka

7 2. Elektromagnetické jističe Při navýšení proudu se elektromagnet zmagnetuje, přitáhne kotvu a rozpojí se elektrický obvod. Slabý drát je jištěn na malé proudy, silný drát na velké proudy.

8 Co jsme si zapamatovali? 1.Co může způsobit neúměrné zvýšení proudu v obvodu? 2.Jaké mohou být jeho následky? 3.Které jsou příčiny neúměrného zvýšení proudu v obvodu? 4.Jak může dojít k přetížení obvodu? 5.Jak dojde ke zkratu? 6.Uveď příklady zkratu?

9 7. Co nás chrání proti následkům navýšení proudu? 8. Z kterých částí se skládá bytová pojistka? 9. Popiš funkci pojistky. 10. Popiš funkci elektromagnetického jističe. 11. Na jaké proudy jsou jištěny slabé dráty a na jaké silné dráty?

10 Zdroje:


Stáhnout ppt "Název školy: Základní škola Městec Králové Autor: Mgr.Jiří Macháček Název: VY_32_INOVACE_17_F9 Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2313 Téma: Elektřina v."

Podobné prezentace


Reklamy Google