Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

F INSKO Základní škola a Mateřská škola Valašské Meziříčí, Poličná 276, okres Vsetín, příspěvková organizace projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1504 Č. DUMu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "F INSKO Základní škola a Mateřská škola Valašské Meziříčí, Poličná 276, okres Vsetín, příspěvková organizace projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1504 Č. DUMu:"— Transkript prezentace:

1 F INSKO Základní škola a Mateřská škola Valašské Meziříčí, Poličná 276, okres Vsetín, příspěvková organizace projekt č. CZ.1.07/1.4.00/ Č. DUMu: VY_52_INOVACE_609 Tématický celek: Evropské státy I. Autor: Pavla Žilinská Anotace : Materiál je určen k využití pro práci s interaktivní tabulí. Slouží k probírání učiva Evropské státy formou prezentace a k doplnění učiva o Evropě. Materiál obsahuje obrázky a hypertextové internetové odkazy k větší názornosti a zpestření výuky. Materiál může být využit jako zápis do sešitu.

2 FINSKO

3 Z NAK F INSKA

4

5

6

7 Z ÁKLADNÍ INFORMACE Hlavní město- Helsinky Počet obyvatel Státní zřízení- republika Měna- euro Jazyk- finština, švédština Další velká města- Espoo, Ivalo, Joensuu, Kajaani, Lahti, Tampere, Vaasa

8 H ELSINKY Fotografie Helsinek

9 P OVRCH Finská krajina je převážně rovinatá s nízkými kopci. Nejvyšším bodem je Haltitunturi s výškou 1328 m nad mořem. Finsko je jednou z mála zemí na světě, která se stále zvětšuje. Od konce poslední doby ledové se země izostaticky zvedá každý rok až o 8 mm a zvětšuje se tak zhruba o 7 km 2.

10 V ODSTVO Hlavní řeky- Iijoki, Kemijoki Finsko je zemí tisíců jezer a ostrovů. Jezero Saimaa je čtvrté největší v Evropě. Převážná část ostrovů leží jihozápadě (souostroví Ålandy) a podél jižního pobřeží ve Finského zálivu.

11 F INSKÁ MĚNA -E URO + FINSKÁ MARKA

12 P ODNEBÍ Podnebí jižního Finska je severské mírné. V severním Finsku, obzvláště v Laponsku převažuje subarktické podnebí charakteristické studenými, někdy krutými zimami a relativně teplými léty. Počasí významně ovlivňuje jak Golfský proud, tak vnitrozemské podnebí západní Sibiře. Teploty se v zimě měn i o několik desítek °C za jeden den. V zimě je většina území Finska pod sněhem. Zamrzají i okolní moře.

13 N ÁBOŽENSTVÍ Převažující náboženství ve Finsku je křesťanství. Většina Finů (84 %) se hlásí k Finské evangelické luteránské církvi, 1% menšina potom k Finské pravoslavné církvi. Zbytek věřících tvoří poměrně malé skupiny protestantů, římští katolíci, muslimové a židé. 14 % obyvatel je pak bez vyznání. Nutno zdůraznit, že mezi aktivně věřící se řadí jen velmi malá část populace. Ve Finsku lidé platí církevní daň, pokud náleží k některé z církví.

14 H OSPODÁŘSTVÍ Těží se- železná ruda, dřevo, Pěstuje se- oves, ječmen Chová se- skot rybolov

15 C ITACE SAN, Jose:Europe countries map cs.png [online] :23:54 [cit ]. Dostupný z WWW:. cs.png Vzb83:Coat of arms of Finland.svg [online] :13:04 [cit ]. Dostupný z WWW:. d.svg LIUZZO,David: EU location FIN.png [online] :19:12 [cit ]. Dostupný z WWW:. MIRACETI:Finsko-mapa cs.png [online] :33:02 [cit ]. Dostupný z WWW:.

16 Z DROJE na


Stáhnout ppt "F INSKO Základní škola a Mateřská škola Valašské Meziříčí, Poličná 276, okres Vsetín, příspěvková organizace projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1504 Č. DUMu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google