Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Strančice, okres Praha - východ AUTOR: PhDr. Milan Simon NÁZEV:VY_32_INOVACE_3.2.3.3.S 14 TEMA: Dějiny sochařství 8 – Umění.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Strančice, okres Praha - východ AUTOR: PhDr. Milan Simon NÁZEV:VY_32_INOVACE_3.2.3.3.S 14 TEMA: Dějiny sochařství 8 – Umění."— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Strančice, okres Praha - východ AUTOR: PhDr. Milan Simon NÁZEV:VY_32_INOVACE_ S 14 TEMA: Dějiny sochařství 8 – Umění evropské gotiky ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.4.00/

2 Cíl prezentace: Žáci se v tomto díle seznámí s vybranými díly období gotiky, na kterých mohou charakterizovat nový způsob zobrazení v porovnání s postupy typickými pro románské období.

3 Umění evropské gotiky S pojmy gotika a gotický se spojuje představa uměleckého stylu středověku, který převládal přibližně od 13. do 15. století. Název „gotika“ začali v 15. století razit italští renesanční teoretikové umění a původně znamenal „umění Gótů“, tzn. barbarské umění. Po těžkopádném románském slohu představuje gotika obrat k oduševnělejšímu uměleckému pojetí. S pojmy gotika a gotický se spojuje představa uměleckého stylu středověku, který převládal přibližně od 13. do 15. století. Název „gotika“ začali v 15. století razit italští renesanční teoretikové umění a původně znamenal „umění Gótů“, tzn. barbarské umění. Po těžkopádném románském slohu představuje gotika obrat k oduševnělejšímu uměleckému pojetí.

4 Madona z Kružlowé, 1410 – Korunování panny Marie

5 V období gotiky se již projevuje větší úloha měšťanstva, které se často stává objednavatelem a také mecenášem umění. V rysech obličeje Madony z Kužlowé a hlavy apoštolů na oltářích je patrné, že modelem stáli řezbářům měšťanští chlapci a dívky. Stejně tak využívají jako předlohu řezbáři a sochaři ve svých dílech soudobé oděvy.

6 Madona s dítětem, Avignon, poč.14.stol.

7 Klanění tří králů, mramorový reliéf na kazatelně baptisteria v Pise, dílo Niccola Pisana, vyznačuje znaky antické plastiky a vybočuje tak z forem typických pro 13. století. Tento příklad dokazuje, jak silná byla antická tradice v Itálii.

8 Klanění tří králů, mramor. reliéf, Pisa, 1260

9 Náhrobek infanta Alfonsa, Burgos,

10 Plastika Santi Quattro Coronati (Florencie) Nani di Banca je příkladem přechodu pozdní gotiky do období rané renesance. Figury plastiky se vyznačují znaky antického sochařství. V podstavci plastiky autor vytvořil pohled do stavitelské a sochařské dílny.

11 Santi Quattro Coronati, mramor, Flor., 1414

12 V období gotiky se součástí staveb chrámů stává větší podíl malířství a sochařství, zejména volná kamenná plastika řezbářství a zlatnictví. Objevuje se také ve větší míře ornament. Tvůrčími centry gotického umění se stávají Avignon, Paříž, Kolín nad Rýnem a Praha. Pozdní gotika nastupuje během 1. poloviny 15.stol., zatímco v Itálii již vzniká renesance.

13 Použitá literatura: Použitá literatura: STADLER, Wolfgang. Dějiny sochařství. 1.vydání. Praha: Rebo, ISBN PIJOAN, José. Dějiny umění vydání. Praha: Knižní klub a Balois, ISBN PIJOAN, José. Dějiny umění vydání. Praha: Knižní klub a Balois, ISBN BURKE, Peter. Italská renesance: Kultura a společnost v Itálii. 1. vydání. Praha: Mladá fronta, ISBN WINCKELMANN, Johan Joachim. Dějiny umění starověku: Stati. 1. vydání. Praha: Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, ISBN


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Strančice, okres Praha - východ AUTOR: PhDr. Milan Simon NÁZEV:VY_32_INOVACE_3.2.3.3.S 14 TEMA: Dějiny sochařství 8 – Umění."

Podobné prezentace


Reklamy Google