Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výpočet hustoty látky Hustotu látky můžeme vypočítat, známe-li hmotnost a objem tělesa, které je z dané látky zhotoveno. Vzorec pro výpočet hustoty je:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výpočet hustoty látky Hustotu látky můžeme vypočítat, známe-li hmotnost a objem tělesa, které je z dané látky zhotoveno. Vzorec pro výpočet hustoty je:"— Transkript prezentace:

1

2 Výpočet hustoty látky Hustotu látky můžeme vypočítat, známe-li hmotnost a objem tělesa, které je z dané látky zhotoveno. Vzorec pro výpočet hustoty je: ρ = m : V hmotnost tělesa objem tělesa hustota látky

3 Jak je to při výpočtu s jednotkami? pokud chceme, aby hustota vyšla v jednotce kg/m 3, musíme hmotnost dosadit v kg a objem v m 3 pokud chceme, aby hustota vyšla v jednotce kg/m 3, musíme hmotnost dosadit v kg a objem v m 3 pokud chceme, aby hustota vyšla v jednotce g/cm 3, musíme hmotnost dosadit v g a objem v cm 3 pokud chceme, aby hustota vyšla v jednotce g/cm 3, musíme hmotnost dosadit v g a objem v cm 3 pokud máme v zadání jednotky zkombinované jinak, je třeba je nejprve převést tak, aby byl splněn jeden z předchozích bodů pokud máme v zadání jednotky zkombinované jinak, je třeba je nejprve převést tak, aby byl splněn jeden z předchozích bodů

4 Př. 1: Skleněná deska má hmotnost 4 320 g a objem 1 200 cm 3. Urči hustotu skla. a)nejprve zapiš hodnoty zadaných veličin pomo- cí jejich značek m = 4 320 g V = 1 200 cm 3 ρ = x g/cm 3 b)zapiš vztah pro výpočet hustoty ρ = m : V

5 c) dosaď hodnoty ze zadání do vzorce a vypočítej hustotu, nezapomeň uvést jednotku ρ = 4 320 : 1 200 ρ = 3,6 g/cm 3 d)napiš odpověď Hustota skla, ze kterého je vyrobena skleněná deska, je 3,6 g/cm 3.

6 Př. 2: V cisterně je kapalina o hmotnosti 15,4 t a objemu 20 m 3. O jakou kapalinu jde? m = 15,4 t = 15 400 kg V = 20 m 3 ρ = x kg/m 3 ρ = m : V ρ = 15 400 : 20 ρ = 770 kg/m 3 Kapalina v cisterně má hustotu 770 kg/m 3, v Tabulkách jsem zjistila, že jde o benzín.

7


Stáhnout ppt "Výpočet hustoty látky Hustotu látky můžeme vypočítat, známe-li hmotnost a objem tělesa, které je z dané látky zhotoveno. Vzorec pro výpočet hustoty je:"

Podobné prezentace


Reklamy Google