Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: Mgr. Tereza Mačková ZŠ a MŠ Nedašov. Anotace Prezentace slouží jako motivace k úvodní hodině vyjmenovaných slov. Prezentace seznamuje žáky s pořadím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: Mgr. Tereza Mačková ZŠ a MŠ Nedašov. Anotace Prezentace slouží jako motivace k úvodní hodině vyjmenovaných slov. Prezentace seznamuje žáky s pořadím."— Transkript prezentace:

1 autor: Mgr. Tereza Mačková ZŠ a MŠ Nedašov

2 Anotace Prezentace slouží jako motivace k úvodní hodině vyjmenovaných slov. Prezentace seznamuje žáky s pořadím vyjmenovaných slov po l a jejich základním významem. Součástí jsou i nejčastější příbuzná slova k jednotlivým vyjmenovaným slovům. Autor Datum zhotovení Tereza Mačková Prosinec 2011 Jazyk český Očekávaný výstup Umí vyjmenovat ve správném pořadí vyjmenovaná slova,chápe jejich význam, ovládá jejich pravopis Speciální vzdělávací potřeby žádné Klíčová slova Vyjmenovaná slova po L Druh učebního materiálu Prezentace, pracovní list Druh interaktivity aktivita Cílová skupina žák Stupeň a typ vzdělávání základní vzdělávání – první stupeň Typická věková skupina 3.ročník Celková velikost 10,0MB

3 Kdo má málo vlasů a hlavu skoro lysou koho bolí lýtka a jiné nemoci jsou, ten nemusí vzlykat. Když uvidí blýskání a uslyší houkání v půlnoci u mlýna, uplyne chvilinka a zjeví se Hermínka. V plyšovém kabátku, lýkových střevíčcích ti odvar z pelyňku přinese v hrníčcích. Odvarem neplýtvej! Polykej pomalu, lýtka si natírej, stříkni i na hlavu, pod nosem potírej! Vlasy ti zhoustnou, hubení ztloustnou. Choroba mine tě v zimě i v létě, ať bruslíš či lyžuješ,nebo se z plavání raduješ.

4

5 Vnímat sluchem. Slova příbuzná uslyšet, poslyš, proslýchá se, slyšitelný, neslyšící, nedoslýchavý, poslyš, vyslyšet Slova příbuzná uslyšet, poslyš, proslýchá se, slyšitelný, neslyšící, nedoslýchavý, poslyš, vyslyšet Neslyším tě. Slyší i trávu růst. Vysvětli toto rčení.

6 Budova se zařízením na rozemílání obilí. Slova příbuzná mlýnek, mlýnice, mlynářský, mlynář Slova příbuzná mlýnek, mlýnice, mlynářský, mlynář Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Mlynář celý den pracoval v mlýnici. Pamatuj! mlýn (mlýnek) mlít (obilí ve mlýně) Vysvětli toto rčení.

7 Vydávat záblesky, zářit. Slova příbuzná zablýskat, blýskání, blýskavice,blyštět, blyštivý Slova příbuzná zablýskat, blýskání, blýskavice,blyštět, blyštivý Zablýsklo se mu tajemně v očích. Pamatuj! blýská se (při bouřce) blízká ( vesnice) Blýská se na lepší časy.

8 Požívat sousta. Slova příbuzná polykání spolykat Slova příbuzná polykání spolykat Spolykal velké sousto. Při polykání mě bolí v krku.

9 Pomalu téci, proudit, ubíhat. Slova příbuzná vyplynout, vyplývat uplynout, plyn, plynárna, plytký oplývat, splývat Slova příbuzná vyplynout, vyplývat uplynout, plyn, plynárna, plytký oplývat, splývat Čas rychle plyne. Viděl jsi někdy plynout vodu v řece?

10 Zbytečně něco spotřebovávat,utrácet, mrhat. Slova příbuzná neplýtvej, vyplýtvat plýtvání, plýtvající Slova příbuzná neplýtvej, vyplýtvat plýtvání, plýtvající Potravinami nesmíš plýtvat! Neplýtvej zbytečně vodou!

11 Plakat, naříkat. Slova příbuzná vzlykání, vzlyk zalykat se provzlykat Slova příbuzná vzlykání, vzlyk zalykat se provzlykat Chlapec ztratil hračku a začal hlasitě vzlykat. Holčička lítostivě vzlykala nad rozbitou hračkou.

12 Slova příbuzná lysina, lysinka, lyska(kachna) Lysá hora Slova příbuzná lysina, lysinka, lyska(kachna) Lysá hora Holý, bez porostu (vlasů, chlupů, stromů…) Pamatuj! lysá (holá) lísá se lyska (pták) líska(keř, na kterém rostou lískové oříšky) Slovo souznačné ke slovu lysý je holý.

13 Zadní část dolní končetiny mezi kolenem a patou. Slova příbuzná lýtkový (sval) Slova příbuzná lýtkový (sval) Část dolní končetiny nazýváme lýtko. Poraněné lýtko ošetřil lékař.

14 Pletivo pod kůrou stromu. Slova příbuzná lýkožrout Slova příbuzná lýkožrout Pod kůrou stromů se nachází žluté lýko. Libuška nosí klobouk z lýka.

15 Sportovní náčiní určené k pohybu na sněhu Slova příbuzná lyžař, lyžáky, lyžařský lyžovat, zalyžovat si Slova příbuzná lyžař, lyžáky, lyžařský lyžovat, zalyžovat si Všichni známe pohádku Krakonoš a lyžníci. Pamatuj! lyže ( na lyžování) líže (zmrzlinu)

16 Léčivá bylina Slova příbuzná pelyňkový (čaj) Slova příbuzná pelyňkový (čaj) Bylina hořké chuti je pelyněk. Roste tady pelyněk a jiné byliny.

17 Tkanina s delším vlasem. Slova příbuzná plyšový (medvídek) Slova příbuzná plyšový (medvídek) K výrobě plyšových hraček slouží plyš. K narozeninám jsem dostal plyšového medvídka.

18

19

20 Metodika Prezentace je určená k seznámení s vyjmenovanými slovy. Učitel postupně seznamuje žáky s jednotlivými vyjmenovanými slovy, vysvětluje jejich význam, slova příbuzná, užití ve větách. Názvy vyjmenovaných slov si žáci procvičí ve dvou tajenkách.

21  Vyjmenovaná slova hravě-nově,Hana Mulhauserová Vyjmenovaná slova hravě-nově,Hana Mulhauserová  Škola hrou – Hana Sedláčková Škola hrou – Hana Sedláčková  http://skolakov3b.sweb.cz/vyjmenovana_slova_po_L/poradi/rada L1.htm http://skolakov3b.sweb.cz/vyjmenovana_slova_po_L/poradi/rada L1.htm  http://skolakov.webnode.cz/cesky-jazyk-3-trida/vyjmenovana- slova-po-l/ http://skolakov.webnode.cz/cesky-jazyk-3-trida/vyjmenovana- slova-po-l/


Stáhnout ppt "Autor: Mgr. Tereza Mačková ZŠ a MŠ Nedašov. Anotace Prezentace slouží jako motivace k úvodní hodině vyjmenovaných slov. Prezentace seznamuje žáky s pořadím."

Podobné prezentace


Reklamy Google