Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Řadiče. Všechna periferní zařízení (vnější ale i vnitřní) potřebují pomocné zařízení, které bude obstarávat komunikaci mezi ním a počítačem. Takovéto.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Řadiče. Všechna periferní zařízení (vnější ale i vnitřní) potřebují pomocné zařízení, které bude obstarávat komunikaci mezi ním a počítačem. Takovéto."— Transkript prezentace:

1 Řadiče

2 Všechna periferní zařízení (vnější ale i vnitřní) potřebují pomocné zařízení, které bude obstarávat komunikaci mezi ním a počítačem. Takovéto zařízení se nazývá řadič (controller) nebo též adaptér (jako u grafických karet). Pevný disk potřebuje pro svou činnost řadič pevného disku, který zprostředkuje styk mezi ním a procesorem. Řadiče zajišťují ponejvíce následující funkce : konverzi dat tj. převádění dat z jednoho formátu do druhého přizpůsobují vzájemně zařízení pracující s různými rychlostmi

3 Převádění dat Řadiče převádějí data z formátu, se kterým pracuje procesor (na příklad úrovně TTL) do formátu, který používá pružný disk (zápisové proudy příslušného kódování). Přizpůsobování rychlosti Skoro všechna periferní zařízení pracují rychlostí o řád či více řádů pomaleji než procesor. A tak procesor dá požadavek na činnost zařízení, který přebere řadič. Mezi tím procesor vykonává další činnost a při tom očekává předání zadané práce od řadiče. Řadič informuje procesor o své připravenosti předávat data a poté přenese tato data do registrů procesoru či operační paměti.

4 Řadič disku Řadič který zprostředkovává práci mezi diskem a systémovou deskou je charakterizován následovně : kódováním (FM, MFM, RLL, PRML) rozhraním (ST506, IDE, ESDI, SCSI) samoopravným kódem rychlostí rozhraní prokládáním


Stáhnout ppt "Řadiče. Všechna periferní zařízení (vnější ale i vnitřní) potřebují pomocné zařízení, které bude obstarávat komunikaci mezi ním a počítačem. Takovéto."

Podobné prezentace


Reklamy Google