Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bc. Jan Hutl a Měření – opakování, příprava na praktickou dílnu venku 4. ročník Žáci se naučí zásady měření teploty, délky, hmotnosti a času SHRNUTÍ UČIVA:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bc. Jan Hutl a Měření – opakování, příprava na praktickou dílnu venku 4. ročník Žáci se naučí zásady měření teploty, délky, hmotnosti a času SHRNUTÍ UČIVA:"— Transkript prezentace:

1

2 Bc. Jan Hutl a Měření – opakování, příprava na praktickou dílnu venku 4. ročník Žáci se naučí zásady měření teploty, délky, hmotnosti a času SHRNUTÍ UČIVA: základní jednotky teploty, délky, hmotnosti, času; druhy měřidel, postup práce Vy_32_INOVACE_4B_13_Měření_shrnutí_učiva,_přípr ava_na_praktickou_dílnu

3 MĚŘENÍ - teploty - délky - hmotnosti - času

4 MĚŘENÍ TEPLOTY Základní jednotkou teploty je stupeň Celsia. Značíme °C. Teplotu měříme teploměrem: - analogový – lihový, rtuťový - digitální - pokojový, venkovní - lékařský - laboratorní - potravinářský

5 TEPLOMĚRY lékařský Pokojový, venkovní laboratornípotravinářský

6 POSTUP PRÁCE – měření teploty 1. Teploměr přiložíme nebo vložíme k předmětu či látce, kterou chceme měřit. 2. Díváme se na stupnici až se přestane měřená teplota pohybovat. 3. Odečítáme vždy s očima v úrovní dané stupnice. 4. Odečítám pečlivě, abych předešel zbytečným chybám.

7 MĚŘENÍ DÉLKY Základní jednotkou délky je metr. Zkráceně m. Menší jednotky: decimetr – dm centimetr – cm milimetr - mm Větší jednotka: kilometr - km

8 MĚŘENÍ DÉLKY Druhy měřidel: Papírové, plastové měřítko Pravítko Svinovací metr Skládací metr Posuvné měřítko Krejčovský metr Pásmo

9 POSTUP PRÁCE – měření délky 1. Měřidlo přiložíme přesně k předmětu, který chceme měřit. 2. Rysku u nuly přiložíme přesně na začátek měřeného předmětu. 3. Odečítáme vždy s očima kolmo k dané stupnici. 4. Odečítám pečlivě, abych předešel zbytečným chybám. Případně přeměřím vícekrát. (Třikrát měř, jednou řež.)

10 MĚŘENÍ HMOTNOSTI Základní jednotkou hmotnosti je kilogram. Zkráceně kg. Menší jednotky: dekagram - dkg gram - g miligram - mg Větší jednotky: metrický cent – q tuna – t Hmotnost tělesa určíš vážením.

11 MĚŘENÍ HMOTNOSTI Druhy vah: Osobní váha Kuchyňská váha Laboratorní váha Obchodní váha Mostní váha Decimálka Mincíř

12 POSTUP PRÁCE – měření hmotnosti 1. Záleží na druhu vah, kterými vážíme. 2. U dvoumiskových vah se snažíme pomocí závaží dosáhnout rovnováhy mezi miskami. Závaží pokládáme pomalu a čekáme, až se jazýčky na vahách zastaví. Poté spočítáme hmotnost závaží. 3. U digitálních vah je nutné vyčkat až se stupnice ustálí. Poté odečteme z displeje údaj o hmotnosti.

13 MĚŘENÍ ČASU Základní jednotkou času je sekunda (vteřina). Zkráceně s. Další jednotky: - minuta – min – 60 s - hodina – h – 60 min - den – d – 24 h - týden - měsíc - rok Jsou i menší jednotky – milisekunda, mikrosekunda, nanosekunda, pikosekunda.

14 MĚŘENÍ ČASU Druhy hodin: Sluneční hodiny Vodní hodiny Náramkové ručičkové, digitální mechanické, elektronické Nástěnné Věžní Stopky

15 MĚŘENÍ_ PRAKTICKÁ DÍLNA Pokyny k práci: Budete pracovat ve stanovených skupinách. Všichni ze skupiny se musí zapojit, práci si dobře rozdělte. Běžte na stanoviště, kde je právě volno. Na pořadí nezáleží, musíte však splnit všechny úkoly. Na stanovišti pracujte přesně, ale rychle. Po vás přijde na stanoviště další skupina. Při odchodu na další stanoviště ukliďte vše do původního stavu. Když splníte všechny úkoly, odevzdejte PL vyučujícímu.

16 MĚŘENÍ TEPLOTY VODY Pokyny k práci: Změřte teplotu vody ve sklenici.  Vodu nevylévejte ! Opatrně nalijte vodu z termosky do hrníčku a změřte teplotu této vody.  Vodu z hrníčku vylijte. Měřte tak dlouho, až se líh ve stupnici teploměru nebude pohybovat. Teploměr pak opatrně ukliďte tam, kde jste si ho vzali.

17 MĚŘENÍ TEPLOTY VZDUCHU Pokyny k práci: Zapište teplotu vzduchu, kterou ukazuje teploměr ve stínu a teploměr (čidlo teploměru) na sluníčku (pokud svítí ).  Teploměrů (čidla) se nedotýkejte a nemanipulujte s nimi.

18 MĚŘENÍ VZDÁLENOSTI PÁSMEM Pokyny k práci: Změřte vzdálenost mezi dvěma stromy (od značky „START“ ke značce „CÍL“).  Dejte pozor, ať se pásmo nezpřehýbá a nezašpiní.  Pásmo opatrně smotejte a vraťte zpět na místo.

19 MĚŘENÍ ROZMĚRŮ DESKY Pokyny k práci: Změřte délku, šířku a sílu (tloušťku) desky.  K měření použijte svinovací nebo skládací metr.  Pozor na jednotky (měřte v cm nebo v mm).

20 MĚŘENÍ HMOTNOSTI Pokyny k práci: Zvažte postupně 3 balíčky (předměty) a zapište jejich hmotnost.  Važte každý balíček (předmět) zvlášť.  Pozor na jednotky hmotnosti (budete nejspíš vážit v gramech).  Zkontrolujte si, zda máte stupnici na nule.

21 MĚŘENÍ ČASU Pokyny k práci: Stopněte si, za jak dlouho oběhnete vytyčenou metu a vrátíte se zpět. Běžíte po jednom a každému změříte čas zvlášť.  U měření času se postupně vystřídejte.  Kdo měří, tak také odstartuje toho, kdo poběží.  Po měření vraťte stopky opatrně zpět na místo.

22 METRY-PASMA.HEUREKA.CZ. Svinovací metr. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: HEPNAR.CZ. Analytické váhy [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. Sluneční hodiny [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: BORISLIMPOPO.COM.... suo perché [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: METEOSTANICE.E-POCASI.CZ. Potravinářský teploměr vpichový [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. minciř [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. krejčovský metr [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. pokojový teploměr [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: KUPINDO.COM. CONRAD... [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. pásmo [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: FLER.CZ. Kuchyňské váhy se závažím [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. pravítka [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: MUJDUM.CZ. osobní váhy [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: SPEEDPRO.EU. Ruční stopky [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: L.HAINZ SPOL.S R.O.. Obrázky [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NASEINFO.CZ. lékařský rtuťový teploměr [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: COMMONS.WIKIMEDIA.ORG. L-Waage3 [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: PRUMYSLOVE-VAHY-ZS.CZ. Silniční dynamická váha "RWS" [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: GASTROBAZAR.GASTROKOMPLET.CZ. mechanická váha [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: VAHY-TEP.CZ. Obchodní váhy do 3kg [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. pilotní hodinky [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: OSKOLE.SK. lab. teploměr [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: SKOLAB.CZ. Váha demonstrační dvouramenná... [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: BUNGALAGIFTS.LV. KC2669_06 [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. skládací metr [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: SOEHNLE SILVIA. kuchynske-vahy.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. šuplera [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: E-PRISTROJE.CZ. teploměr, vlhkoměr [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: CITACE:

23 Vlastní obrázky a texty.


Stáhnout ppt "Bc. Jan Hutl a Měření – opakování, příprava na praktickou dílnu venku 4. ročník Žáci se naučí zásady měření teploty, délky, hmotnosti a času SHRNUTÍ UČIVA:"

Podobné prezentace


Reklamy Google