Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pojmy internetu - test Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín Tematická oblastInternetové technologie, programování Datum vytvoření2013.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pojmy internetu - test Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín Tematická oblastInternetové technologie, programování Datum vytvoření2013."— Transkript prezentace:

1 Pojmy internetu - test Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín Tematická oblastInternetové technologie, programování Datum vytvoření2013 Ročník2 Stručný obsahNěkteré základní pojmy Internetu a počítačových sítí Způsob využitíStudenti si formou testu zopakují některé základní pojmy související s internetem a počítačovými sítěmi. AutorMgr. Michal Mikláš KódVY_32_INOVACE_35_IMIK10

2 OTÁZKY (POJMY INTERNETU) Stručně charakterizujte následující pojmy: A B 1.Vysvětlete pojem Internet. 2.Co je to WWW (World Wide Web)? 3.Charakterizujte pojem HTML. 4.Co je to IP adresa? 5.Popište možnosti připojení k Internetu z domova. Uvažujte všechny možnosti. 6.Co je to CSS? 1.Co je rozumíme pojmem Server v Internetu? 2.Co rozumíme zkratkou ISP? 3.Vysvětlete pojem Cloud computing. 4.Vyjmenujte a charakterizujte služby internetu (alespoň 5 příkladů). 5.Co rozumíme pojmem „doména“ na Internetu? K čemu slouží, jak ji mohu získat? Uveďte příklad domény. 6.Uveďte alespoň 3 HTML značky.

3 INTERNET Celosvětová počítačová síť (mezinárodní soustava propojených počítačů).

4 SERVER Server (to serve - sloužit) je zpravidla označení počítače, který poskytuje nějakou službu (service). Může to být ale i program (služba). Mezi servery patří například počítače, které poskytují: – webové stránky (server www.google.cz)www.google.cz – místo pro uložení souborů uživatelů (fileserver) – aplikace (uživatelé v síti mohou používat díky serveru nějaký program – například informační systém organizace – ve škole je to například program Bakaláři)

5 WWW WWW je služba internetu, kterou vytvořil Tim Berners-Lee ve společnosti CERN. Jedná se soubor hypertextových dokumentů. Dnes se často označuje slovem „web“ neboli „pavučina“ – mnoho dokumentů propojených hypertextovými odkazy – tedy mnoho internetových stránek, které se často odkazují jedna na druhou a jsou tak propojeny stejně jako části pavučiny.

6 ISP ISP je často užívaná zkratka pro poskytovatele internetového připojení (Internet Service Provider – poskytovatel internetových služeb). Jedná se zpravidla o společnost, díky které máte připojen počítač (domácí nebo firemní) k internetu a které platíte poplatky za zprostředkování takového připojení.

7 HTML Značkovací jazyk, který se používá k tvorbě www stránek. POZOR: nejedná se o programovací jazyk. V podstatě se jedná o množinu značek, kterými se vyznačují části textového dokumentu (www stránky). Zkuste si zobrazit v prohlížeči HTML kód nějaké www stránky a rozpoznat v něm jednotlivé její části.

8 CLOUD COMPUTING Jedná se o termín, který popisuje model užívání počítačových technologií. Jeho specifikem je fakt, že pracuje na bázi poskytování služeb prostřednictvím serverů na internetu. Příkladem může být Google Drive (ukládání souborů), Google Kalendář, Microsoft Skydrive apod.

9 IP adresa Jedinečné „identifikační“ číslo, které má počítač v počítačové síti přiděleno. Je ve tvaru a.b.c.d, kde a, b, c, d jsou čísla z intervalu 0..255 Například 10.10.11.253

10 SLUŽBY INTERNETU WWW – hypertextové dokumenty – Internetové bankovnictví – Zpravodajské portály – E-shopy – nakupování – Obecně obsáhlý zdroj informací (pozor na neověřená fakta nalezená na internetu!) E-mail – komunikace prostřednictvím elektronických zpráv Aplikace – Google docs, office online, … SKYPE – telefonování ICQ – chat A mnoho dalších…

11 MOŽNOSTI PŘIPOJENÍ K INTERNETU PEVNÉ PŘIPOJENÍ KABELEM – k dispozici zásuvka připojená k Internetu (obvykle nějaký poskytovatel, který má k dispozici rozvodnou síť – například kabelová televize) PŘIPOJENÍ PŘES PEVNOU TEL. LINKU – k dispozici zásuvka připojená do tel. sítě a ADSL modem WI-FI SÍŤ – počítač je v dosahu bezdrátové Wi-Fi sítě prostřednictvím které je možné počítač připojit k internetu ANTÉNA A VYSÍLAČ V DOSAHU – v místě máme k dispozici anténu, pomocí které je možné se bezdrátově připojit k vysilači nějakého poskytovatele v dosahu MOBILNÍ SÍŤ – počítač je v dosahu bezdrátové sítě některého mobilního operátora a má hardware a smlouvu k tomu, aby mohl počítač do sítě připojit – zpravidla datové limity a nižší rychlost

12 DOMÉNA Internetová doména je jméno (textový řetězec) počítače (resp. sítě počítačů), který jej jednoznačně identifikuje v Internetu. Ověřím dostupnost na Internetu ve whois databázi nebo u správců domén (pro doménu.cz www.nic.cz) a mohu si ji zaregistrovat (zaplatit právo na její použití – zpravidla na 1 rok).www.nic.cz Příklad domény může být například www.google.cz.www.google.cz

13 CSS Sada pravidel (stylů), která definují vzhled jednotlivých částí HTML stránky.

14 UVEĎTE ALESPOŇ 3 HTML ZNAČKY - odstavec - obrázek - zvýrazněný text (tučný)


Stáhnout ppt "Pojmy internetu - test Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín Tematická oblastInternetové technologie, programování Datum vytvoření2013."

Podobné prezentace


Reklamy Google