Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu OPVK Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/1.4.0 0/21.2387 Základní škola Bedřicha Hrozného, Lysá nad Labem, okres.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu OPVK Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/1.4.0 0/21.2387 Základní škola Bedřicha Hrozného, Lysá nad Labem, okres."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu OPVK Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/1.4.0 0/21.2387 Základní škola Bedřicha Hrozného, Lysá nad Labem, okres Nymburk Šablona:III/2Sada:2VY_32_INOVACE_454 Ověření ve výuce: (nutno poznamenat v TK) Třída: Počet žáků celkem: Z toho dívek:

2 Jobs Předmět:Anglický jazyk Ročník:čtvrtý Klíčová slova: jobs Anotace: Prezentace v anglickém jazyce prohlubuje slovní zásobu žáka. Obsahuje seznámení s profesí, konverzační témata a písničku. Jméno autora (vč. titulu): Petr Tesař

3 Jobs

4 Introduction teacher shop assistant mechanic farmer doctor hairdresser workplaces Match it! Old MacDonald had a farm - lyrics

5 teacher A teacher works in a school. A teacher teaches pupils. Who is your english teacher?

6 Shop assistant A shop assistant works in a shop. A shop assistant sells things. What things can a shop assistant sell?

7 mechanic A mechanic works in a garage or a factory. A mechanic makes or repairs things. Is in your town a factory?

8 farmer A farmer works on a farm. Can you sing a song „Old MacDonald had a farm“? Let´s try it! http://www.youtube.com/watch?v=hDt_MhIKpLM http://www.youtube.com/watch?v=hDt_MhIKpLM

9 doctor A doctor works in a hospital. A doctor heals patients.

10 hairdresser A hairdresser works in a barber shop. A hairdresser cuts people´s hair. Do you like going to a barber shop?

11 workplaces a shop a factory a school an office a farm

12 Match it! Match the pictures with the jobMatch the pictures with the job doctor teacher farmer

13 Old MacDonald had a farm Old MacDonald had a farm, E I E I O, And on his farm he had some chicks, E I E I O. With a chick chick here and a chick chick there, Here a chick, there a chick, ev'rywhere a chick chick. Old MacDonald had a farm, E I E I O. Old MacDonald had a farm, E I E I O, And on his farm he had a cow, E I E I O. With a moo moo here and a moo moo there, Here a moo, there a moo, ev'rywhere a moo moo. Old MacDonald had a farm, E I E I O. Old MacDonald had a farm, E I E I O, And on his farm he had a pig, E I E I O. With an oink oink here and an oink oink there, Here an oink, there an oink, ev'rywhere an oink oink. Old MacDonald had a farm, E I E I O. Old MacDonald had a farm, E I E I O, And on his farm he had some geese, E I E I O. With a honk honk here and a honk honk there, Here a honk, there a honk, ev'rywhere a honk honk. Old MacDonald had a farm, E I E I O. Old MacDonald had a farm, E I E I O, And on his farm he had a horse, E I E I O. With a neh neh here and a neh neh there, Here a neh, there a neh, ev'rywhere a neh neh. Old MacDonald had a farm, E I E I O. Old MacDonald had a farm, E I E I O, And on his farm he had a mule, E I E I O. With a hee haw here and a hee haw there, Here a hee, there a hee, ev'rywhere a hee haw. Old MacDonald had a farm, E I E I O. Old MacDonald had a farm, E I E I O, And on his farm he had a duck, E I E I O. With a quack quack here and a quack quack there, Here a quack, there a quack, ev'rywhere a quack quack. Old MacDonald had a farm, E I E I O.

14 Zdroje a citace Prezentace obsahuje vlastní obrázky autora.

15 metodika Prezentace v anglickém jazyce prohlubuje slovní zásobu žáka. Obsahuje seznámení s profesí, konverzační témata a půsničku.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu OPVK Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/1.4.0 0/21.2387 Základní škola Bedřicha Hrozného, Lysá nad Labem, okres."

Podobné prezentace


Reklamy Google