Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ivan Andrejevič Krylov

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ivan Andrejevič Krylov"— Transkript prezentace:

1 Ivan Andrejevič Krylov
Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Ivan Andrejevič Krylov Český jazyk 6. ročník ZŠ

2 Ivan Andrejevič Krylov (13. 2. 1769 - 21. 11. 1844)
Ivan Andrejevič Krylov byl ruský bajkář, dramatik a novinář.

3 Život I. A. Krylova Ivan A. Krylov prožil své dětství na Urale v nezámožné důstojnické rodině. V osmi letech mu zemřel otec a on si musel sám vydělávat na živobytí, především kancelářskými pracemi. Většinu života strávil v Petrohradě jako úředník, domácí učitel nebo chráněnec bohatých mecenášů. Téměř dvacet let působil jako knihovník petrohradské knihovny. Přes své nesoustavné vzdělávání vynikal sečtělostí a všestranným rozhledem.

4 O díle Ivana Andrejeviče Krylova:
Ivan A. Krylov zahájil svou literární činnost satirickými články. Na přelomu osmdesátých let vydával vlastní satirické časopisy - Počta duchov, Zritěl, Sankt - Petěrburgskij Merkurij. Ty však byly brzy policejně zakázány.

5 Dílo Ivana Andrejeviče Krylova:
Komické opery: Hadačka , tuto komickou operu napsal v necelých patnácti letech. V ní a dalších komických operách odsuzuje nešvary tehdejší feudální společnosti: Komické opery z let : Blrodina Autor v předsíni Šibalové Trumf aneb Podščipa , "bláznivá tragédie" je kritikou vlády cara Petra I. Módní obchod Ponaučení dcerkám obě komedie jsou kritikou bezduchého napodobování francouzského způsobu života ruskou šlechtou.

6 Krylovy bajky: Krylov se věnoval i lyrice, ale světovou proslulost mu přinesly jeho bajky. Jejich charakteristickým rysem je ruský národní ráz, postihuje konkrétní nešvary lidí a institucí své doby. Forma bajek vychází z lidových postav, z hovorové řeči, užívá lidová pořekadla a přísloví. Verše jsou psány jambem o různých stopách. Řada veršů zlidověla a je živá dodnes. Celoživotní soubor veršovaných bajek je soustředěn do devíti knih, obsahuje téměř 200 titulů. První sbírka byla vydána v roce 1809.

7 Námětově lze bajky dělit na:
sociální - Vlk a beránek politické - Vlk v psinci, Výchova lva filozofické - Zahradník a filozof mravoučné - Svině pod dubem, Osel a slavík Bajky řadí Ivana Andrejeviče Krylova mezi nejpřednější bajkaře všech dob.

8 Zápis! Ivan Andrejevič Krylov – nejznámější ruský bajkař
Autor satirických divadelních her Dílo: Bajky (napsal jich asi 200)

9 Ivan Andrejevič Krylov 6. ročník ZŠ
Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional internet Autor: Mgr. Květa Jeníčková ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (


Stáhnout ppt "Ivan Andrejevič Krylov"

Podobné prezentace


Reklamy Google