Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV:VY_32_INOVACE_167_Látky AUTOR: Ing. Gavlas Miroslav ROČNÍK, DATUM: 6., 12.11.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV:VY_32_INOVACE_167_Látky AUTOR: Ing. Gavlas Miroslav ROČNÍK, DATUM: 6., 12.11."— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV:VY_32_INOVACE_167_Látky AUTOR: Ing. Gavlas Miroslav ROČNÍK, DATUM: 6., 12.11. 2011 VZDĚL. OBOR, TÉMA: Fyzika, Částicové složení látek ČÍSLO PROJEKTU: OPVK 1.4

2 ANOTACE V materiálu se prezentuje částicové složení látek, rozdíl mezi látkou a tělesem, vlastnosti látek, závěrem několik kontrolních otázek s řešením. Určeno pro šestý ročník.

3 Z čeho se tělesa skládají

4 Z jakých menších těles jsou složena tato tělesa? papírové listy papírové desky dřevěné topůrko železná část klínek struny (kovové nebo nilonové) hmatník kovové pražce hlava kolíčky kobylka ozvučená deska luby (boční stěny kytary)

5 Látka Jestliže se už dalším dělením nemění složení tělesa říkáme, že těleso je z jedné látky – Ze dřeva – Z kovu – Z papíru.. – Ale také Z vody Z páry..

6 Látky Některé látky se mohou měnit v jiné látky. Dřevo se hořením mění v různé plyny a popel. O takovýchto změnách se budete učit v chemii.

7 Podrobnější zkoumání látek Dřevo pod lupou Dřevo je složená látka – skládá se z látek jednodušších: vzduch, celulóza, pryskyřice, třísloviny, bílkoviny, škroby, cukry, tuky, rostlinná barviva.

8 Látka Jak chápeme látku - je dáno lidskými smysly. Dřevo se zdálo stejnorodé, pod lupou vidíme, že tomu tak není. Přesto ho budeme považovat za látku.

9 Vlastnosti látek Stejně jako tělesa se i látky mohou lišit svými vlastnostmi: – Barvou – Tvrdostí – Hustotou – Chutí – Vůní ….. Na rozdíl od těles však LÁTKY nemají tvar ani velikost.

10 Další vlastnosti látek, které budeme zkoumat ve fyzice: Některé látky jsou ve vodě rozpustné, jiné ne – cukr x železo Některé látky vedou elektrický proud, jiné ne – kovy x papír Některé látky jsou přitahovány magnety, jiné ne – ocel x dřevo

11 Urči, co je látka, co těleso Penál Voda Lavice Sklo Okno Tabule Cukr Písek Míč Vzduch Železo Dřevo Pára Počítač Člověk Krev

12 Můžeš najít věc, která není tělesem, a přesto je tvořena látkou nebo několika látkami? Řeka (z vody, bláta, písku, masa ryb,..) Kouř z komína (částečky popela, saze, oxid uhličitý,..) Město (asfalt, beton, voda, sklo,..) Les (dřevo, hlína, maso živočichů,..)

13 Látky lze rozdělit na dvě skupiny: Organické – vznikly činností živých organismů – papír, dřevo, med, cukr, mouka, kůže, maso, uhlí, rašelina.. Neorganické – plasty, olovo, rtuť, arzén,..

14 Otázky a úkoly: Urči, zda jde o látky: – citron, benzín, pes, teploměr, porcelán, papír, asfalt, med, krabice. Vyjmenuj alespoň tři látky, které vznikly činností živých organismů.

15 Řešení: látky: – benzín, porcelán, papír, asfalt, med,……….

16 Zápis: Všechno kolem nás je tvořeno látkami. Z různých látek se skládají tělesa, ale i věci, které tělesy nejsou (např. pára z žehličky). Některé látky jsou směsí jiných, jednodušších látek (např. dřevo, žula).

17 Použité kliparty – kolekce PowerPoint 2007., www.office. microsoft.com


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV:VY_32_INOVACE_167_Látky AUTOR: Ing. Gavlas Miroslav ROČNÍK, DATUM: 6., 12.11."

Podobné prezentace


Reklamy Google