Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809. Index stálého složení – stálý základ vychází ze základního období 1. prosince 2012VY_32_INOVACE_120209_Index_staleho_slozeni_- _staly_zaklad_vychazi_ze_zakladniho_obdobi_DUM

2 Index proměnlivého složení (I ps ) zjišťuje změnu průměrné intenzitní veličiny p, k níž došlo působením dvou vlivů – intenzitní a extenzitní veličiny. Pro statistický rozbor je důležité zjistit, zda byly oba vlivy stejně silné a jak byly silné. Proto je důležité vedle indexu proměnlivého složení vypočítat další indexy, které by zachytily působení každého vlivu zvlášť. Tento úkol plní další dva indexy:  index stálého složení  index struktury

3 Chceme-li změnit působení jen jednoho vlivu a působení druhého vlivu vyloučit, tak se musí působení nežádoucího vlivu odstranit. U veličiny, jejíž vliv vylučujeme, se použijí v celém tvaru indexu jen údaje z jednoho období – základního, nebo běžného. Pro toto období se tak předpokládá stejná, neměnná výše vylučované veličiny.

4 Jestliže se vyjde z tvaru indexu proměnlivého složení a ponechá se v něm změna intenzitní veličiny p, zatímco se použije stálá extenzitní veličina q, která se vztahuje k základnímu období, pak dostaneme tvar: Tento tvar udává, jak by se změnila průměrná intenzitní veličina, kdyby složení veličiny bylo v obou obdobích totéž jako v základním období (q 0 ) - index se nazývá index stálého složení, kdy stálý základ vychází ze základního období.

5 Po krácení lze získat tento tvar: Tvar p 1 q 0 označuje přepočet extenzitní veličiny základního období podle úrovně intenzitní veličiny období běžného.

6 Příklady: Pracovní list – index stálého složení – stálý základ vychází ze základního období ve Wordu Pracovní list – index stálého složení – stálý základ vychází ze základního období v Excelu

7 CITACE ZDROJŮ BURDA, Zdeněk. Statistika pro obchodní akademie. Vyd. 5., ve Fortuně 4., upr. Praha: Fortuna, 2006, 94 s. ISBN 80-716-8963-7. Prezentace byla vytvořena v programu MS PowerPoint 2010


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google