Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Monikou Novotnou Základní pravidla kresby portrétu

2 ZÁKLADNÍ PRAVIDLA KRESBY PORTRÉTU

3 http://kreslenie.sk/2009/02/12/najkrajsie-kresby-na-deviantarte/ Když výšku hlavy rozdělíme napůl, získáme osu, na které leží oči (jsou v polovině hlavy). Výška hlavy od osy po temeno je dalším důležitým rozměrem. Tvar hlavy Lidská hlava je souměrná podle osy, levá a pravá strana je zrcadlově stejná. Osa rozděluje hlavu na poloviny a prochází středem obličeje. Vzdálenost mezi očima se rovná šířce oka. Na ose spodní poloviny se nachází chřípí nosu (tedy v polovině vzdálenosti mezi očima a hlavou). Nos je široký stejně jako vzdělálenost mezi očima. Na ose spodní čtvrtiny je umístěn dolní ret (tedy v polovině vzdálenosti mezi nosem a bradou). Koutky úst jsou ve stejné svislici jako středy očí. Ušní boltce jsou umístěny mezi horní hranicí obočí a chřípím nosu.

4 POSTUP PŘI KRESBĚ PORTRÉTU

5 http://kreslenie.sk/2009/02/12/najkrajsie-kresby-na-deviantarte/ Nakreslete osu hlavy, která prochází středem obličeje. Na ose označte výšku hlavy – od hlavy po temeno. Rozdělte výšku hlavy napůl a nakreslete osu. Na tuto osu umístěte oči. Mezera mezi očima je rovna šířce oka. Nakreslete tvar hlavy. Vytvořte osu spodní poloviny, na které se nachází chřípí nosu. Šíři nosu získáte tak, že spustíte kolmice z koutků očí. Kořen nosu je přesně mezi očima. Nakreslete osu spodní čtvrtiny a na ní dolní ret. Spusťte kolmice z očních panenek na osu spodní čtvrtiny, ty označí šířku rtů. Do této sítě již můžete vkreslit důležité části portrétu. Podobu se snažte zachytit co nejvěrněji (všechny rysy tváře).

6 Použitá literatura, zdroj: R.Dickinsová, J.McCafferty - Kreslíme portrét, SVOJTKA&Co, 2003 ISBN 80-7237-524-5


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google