Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Opakování učiva pro 8. ročník

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Opakování učiva pro 8. ročník"— Transkript prezentace:

1 Opakování učiva pro 8. ročník
Informatika Opakování učiva pro 8. ročník

2 Co znamenají pojmy software, hardware, Internet?
Software jsou počítačové programy (Word, Excel, Gimp) a počítačová data (texty, obrázky, videa, zvuky). Programy vždy zpracovávají datové soubory, ne naopak! Hardware je technické vybavení počítače (klávesnice, monitor, tiskárna, grafická karta i samotný počítač). Internet je celosvětová počítačová síť. Není to program! Program na prohlížení internetových stránek je například Internet Explorer.

3 Vyjmenuj alespoň 12 součástí počítače
Počítačová skříň, základní deska, napájecí zdroj. Procesor, chladič procesoru, operační paměť. Grafická karta, zvuková karta, síťová karta, TV karta. Harddisk, DVD mechanika, čtečka paměťových karet. Ventilátory.

4 Co je to harddisk a co je na něm uložené?
Harddisk je zařízení, které slouží k trvalému ukládání dat. Je na něm uložený operační systém, všechny programy a počítačová data (obrázky, filmy, texty, audio soubory).

5 Jak dělíme soubory? Soubory dělíme na:
Programy a spustitelné soubory – slouží pro zpracování datových souborů. Například Word, Skype, Internet Explorer, Windows Media Player. Datové soubory (data) – patří sem textové soubory, obrázky, zvuky (audio) a filmy (video).

6 Vyjmenuj přípony souborů
Programy a spustitelné s. - Textové soubory - Obrázky - Video (filmy) - Audio (zvuky) - exe, bat, vbs, cmd txt, doc, xls, ppt, pdf, html png, jpg, gif, bmp avi, mov, mpeg, flv, mp4, wmv mp3, wma, ogg, wav

7 Popiš programové licence: komerční software, OEM software, shareware, freeware, open source
Komerční software – vždy placený, kvalitní, plně funkční a neomezený program. Na více počítačů je potřeaba koupit tzv. multilicenci. OEM software – stejné jako komerční, ale mohu jej koupit pouze s novým počítačem za výrazně levnější cenu. Není přenosný na další počítač. Shareware – komerční program, který mohu vyzkoušet po určitou zkušební dobu. Po jejím uplynutí se program zablokuje a musím jej koupit. Freeware – je zdarma vždy pro domácnosti, firmy jej někdy musí platit. Program je plně funkční a časově neomezený. Nesmí se měnit a prodávat. Open source – je vždy zdarma pro domácnosti i firmy. Je plně funkční a časově neomezený. Programátoři jej mohou měnit a vylepšovat. Nikdy se nesmí prodávat. Patří sem například OpenOffice a Gimp.

8 Konec prezentace Děkujeme za pozornost.


Stáhnout ppt "Opakování učiva pro 8. ročník"

Podobné prezentace


Reklamy Google