Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální učební materiál

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální učební materiál"— Transkript prezentace:

1 Digitální učební materiál
Autor: Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast: Matematika Tematická oblast: Výpočet povrchů a objemů těles Téma: Jehlan - procvičování Ročník: 3. Datum vytvoření: Leden 2014 Název: VY_32_INOVACE_ MAT Anotace: Žáci si na názorných příkladech vyzkouší použití vzorců pro výpočet povrchu a objemu jehlanu. Digitální učební materiál je určen pro žáky učebních oborů. Inovativní je zejména bohatým autorským obrazovým materiálem, který výrazně zvyšuje jeho názornost a usnadňuje porozumění tématu i u slabších žáků a žáků se SPU. Využívání animačních efektů ze sady Office 2010 udržuje pozornost žáků a ilustrační příklady zvyšují jejich aktivitu. Pro zvýšení interaktivity je vhodné použít interaktivní tabuli. Metodický pokyn: Prezentace je primárně určena pro procvičování v hodině, ale díky své názornosti může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule.

2 Jehlan Procvičování

3 Zopakujme si vzorce Konkrétní vzorec pro výpočet se odvíjí od typu podstavy jehlanu.

4 Na pokrytí střechy se spotřebuje přibližně 72,6 m2 plechu.
Střecha věže má tvar pravidelného čtyřbokého jehlanu s podstavnou hranou délky 4 m a výškou 8 m. Kolik m2 plechu je třeba na její pokrytí? Připočítejte 10 % na spoje a odpad. - budeme počítat pouze obsah pláště (plášť je tvořen 4 shodnými rovnoramennými trojúhelníky) va a = 4 m  a/2 = 2 m v v = 8 m va  Pythagorova věta a/2 Na pokrytí střechy se spotřebuje přibližně 72,6 m2 plechu.

5 Hmotnost těžítka je přibližně 155 g.
Těžítko tvaru pravidelného čtyřbokého jehlanu je vyrobené ze skla (hustota skla je 2600 kg.m-3 ). Podstavná hrana měří 5 cm, boční hrana 8 cm. Určete hmotnost těžítka. h = 8 cm v dopočítáme a = 5 cm a = 5 cm Hmotnost těžítka je přibližně 155 g.

6 Pravidelný trojboký jehlan má podstavnou hranu 7 dm a boční hranu 6 dm
Pravidelný trojboký jehlan má podstavnou hranu 7 dm a boční hranu 6 dm. Vypočítejte povrch jehlanu. Podstavou je rovnostranný trojúhelník, pláštěm jsou 3 shodné rovnoramenné trojúhelníky. podstava plášť a = 7 dm a = 7 dm b = 6 dm b = 6 dm a = 7 dm a = 7 dm Povrch trojbokého jehlanu je 72,36 dm2.

7 Vypočítejte objem pravidelného šestibokého jehlanu, jehož výška je 2,5 cm a podstavná hrana má délku 5 cm. v = 2,5 cm a = 5 cm Objem šestibokého jehlanu je 54,13 cm3.

8 Zdroje: CALDA, Emil. Matematika pro dvouleté a tříleté učební obory SOU. 1. vyd. Praha: Prometheus, 2003, 201 s. Učebnice pro střední školy (Prometheus). ISBN Autorem obrázků, pokud není uvedeno jinak, je autorka výukového materiálu.


Stáhnout ppt "Digitální učební materiál"

Podobné prezentace


Reklamy Google