Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Audio Josefína Čadská 4.A.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Audio Josefína Čadská 4.A."— Transkript prezentace:

1 Audio Josefína Čadská 4.A

2 CO JE AUDIO? Adio nebo-li zvuk je mechanické vlnění v látkovém prostředí, které je schopno vyvolat sluchový vjem. Frekvence tohoto vlnění, které je člověk schopen vnímat, jsou značně individuální a leží v intervalu přibližně 16 Hz až Hz. Mechanické vlnění mimo tento frekvenční rozsah sluchový vjem nevyvolává, přesto se někdy také označuje jako zvuk. Frekvenci nižší než 16 Hz má infrazvuk, slyší jej např. sloni. Frekvenci vyšší než 20 kHz má ultrazvuk, který mohou vnímat např. psi,delfíni či netopýři. Děje, které jsou spojeny se vznikem zvuku jeho šířením a vnímáním, se nazývají akustika a stejný název má i věda, která tyto děje zkoumá.

3

4 Vznik zvuku 1. úderem (např. hra na buben, klavír) 2. drnkáním (např. hra na harfu) 3. smýkáním (např. hra na housle) 4. rychlým pohybem (např. úder bičem) 5. prouděním vzduchu okolo ostré hrany (např. hra na flétnu) 6. prudkou změnou tlaku (např. zatřepání a otevření limonády [,,Pssst"]) Většina těchto způsobů má praktické využití u hudebních nástrojů.

5 Lidské vnímání zvuku Frekvenční rozsah - Frekvenční rozsah zvuku, který většina lidí vnímá, začíná kolem 16 Hz a dosahuje k 16 kHz. Dynamický rozsah - Dynamický rozsah lidského ucha je uprostřed slyšitelného frekvenčního pásma asi 120 dB. Rozlišování frekvence - Schopnost rozlišit frekvence tónů se u každého člověka liší a je frekvenčně závislá. Frekvenční maskování - Schopnost odlišit dva frekvenčně blízké tóny je ovlivněna frekvenčním maskováním. Časové maskování - Pokud po hlasitém tónu následuje stejný tón s menší hlasitostí, je jeho vnímání potlačeno.

6 DĚKUJI ZA POZORNOST Více na : https://cs.wikipedia.org/wiki/Zvuk


Stáhnout ppt "Audio Josefína Čadská 4.A."

Podobné prezentace


Reklamy Google