Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Škola: Střední škola právní – Právní akademie, s.r.o.  Typ šablony: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT  Projekt: CZ.1.07/1.5.00/34.0236.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Škola: Střední škola právní – Právní akademie, s.r.o.  Typ šablony: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT  Projekt: CZ.1.07/1.5.00/34.0236."— Transkript prezentace:

1  Škola: Střední škola právní – Právní akademie, s.r.o.  Typ šablony: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT  Projekt: CZ.1.07/1.5.00/34.0236  Tematická oblast: Psychologie  Autor: PhDr. Jaroslava Pauchová  Téma: Zvláštní jevy při vnímání  Číslo materiálu: VY_32_INOVACE_PS_17_Zvláštní jevy při vnímání  Datum tvorby: 17.7. 2013  Anotace: Prezentace je určena pro žáky 1. ročníku SŠ, slouží k pochopení problematiky zvláštností nepřesného a zkresleného vnímání a jeho důsledky v psychice člověka. Součástí jsou procvičovací úkoly.  Klíčová slova: smyslový klam, iluze, halucinace Výukový materiál vytvořený v rámci projektu „EU peníze školám“

2 Zvláštní jevy při vnímání Vnímání může odpovídat skutečnosti nebo může být nepřesné, zkreslené. Patří sem smyslové klamy a iluze

3 Smyslové klamy Zkreslenost je podmíněna objektivními činiteli a dochází k nim nedokonalostí smyslových orgánů. Např. hůl ponořená do vody se nám jeví vlivem lomeného odrazu na její hladině jako částečně zlomená.

4 Iluze Vjem neodpovídá podnětu. Zkreslenost je podmíněna vnitřními činiteli a to strachem, úzkostí, ale také nadšením, radostí. Např. v šeru při chůzi parkem vnímáme iluzorně keř a domníváme se, že tam vidíme postavu (negativní emoce). Pokud máme schůzku na ulici s někým, na koho se těšíme, pak jemu podobné chodce vnímáme jako očekávanou osobu (pozitivní emoce).

5 Patologické jevy při vnímání Jedná se o chorobně vzniklé zážitky vnímání – halucinace, bludy. Mají smyslovou jasnost vjemu, ale vznikají bez adekvátního smyslového podnětu. Doprovázejí vážná psychická onemocnění. Mohou být vyvolány i drogami (LSD, marihuana, kokain).

6 Úkol č. 1 U smyslového klamu je zkreslenost podmíněna objektivními činiteli a dochází k nim díky……doplňte Nedokonalosti smyslových orgánů

7 Úkol č. 2 U Iluzí je zkreslenost je podmíněna vnitřními činiteli a ……doplňte Strachem, úzkostí, radostí, nadšením

8 Použitá literatura, zdroje: Čechová, V., Rozsypalová, M.,: Obecná psychologie, IDVPZ, Brno, 1994. ISBN 80-7013-185-3 Vágnerová, M.,: Psychopatologie, Variabilita a patologie lidské psychiky, Portál, Praha, 1999. ISBN 80-7178-678-0 Farková, M.,: Úvod do psychologie, VŠJAK, Praha, 2002.


Stáhnout ppt " Škola: Střední škola právní – Právní akademie, s.r.o.  Typ šablony: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT  Projekt: CZ.1.07/1.5.00/34.0236."

Podobné prezentace


Reklamy Google