Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Středověk Úvod.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Středověk Úvod."— Transkript prezentace:

1 Středověk Úvod

2 Opáčko z loňska: Charakterizuj pravěk a starověk, zařaď do časových souvislostí Ukaž na mapě hranice římské říše v době jejího největšího rozsahu Jaké společenské vrstvy existovaly ve starém Římě? Kdy a kde vzniklo křesťanství? Čím se lišilo od římského náboženství? Proč bylo tak populární především u chudých lidí? Kdy se římská říše rozdělila na západní a východní část? Kdy došlo k zániku jedné z nich a která to byla? Co víš o našem území v době pravěku a starověku?

3 Prostor pro tebe: Co víš o středověku? Jak si středověk představuješ?
Do jakého časového úseku patří středověk – čím začíná a končí? Jaké období středověku předcházelo a co o něm víš? Jaký byl život našich předků v tomto období?

4 Co znamená „středověk“?
Název vznikl asi v 15. století, italští renesanční umělci, snaha nějak nazvat propast mezi antikou a současnou dobu (tedy renesanci) Pro ně to byla doba temna – středověk jako ztráta filozofie, umění, jazykové úrovně K zamyšlení – opravdu byl středověk doba temna? (odpovíme si na konci školního roku)

5 Co je typické pro: Starověk Středověk kultura antického Řecka a Říma
Nástup křesťanství, rozmach ostatních náboženství (islám, buddhismus) Vznik nových evropských států

6 Od kdy do kdy? Středověk zahrnuje dobu zhruba od 5. – 16. století
Počátečním momentem je pád římské říše r. 476 (pokud si nepamatuješ, mrkni do poznámek z minulého školního roku), za konec se považuje objevení Ameriky r (kým?) anebo r anebo r (co se stalo v těchto letech? zjisti…) Rozdělujeme na tři období: raný (do cca 12.st), vrcholný (do cca 15.st), pozdní (do cca 16.st)

7 Pro zájemce RANÝ STŘEDOVĚK VRCHOLNÝ STŘEDOVĚK POZDNÍ STŘEDOVĚK
Život uprostřed nekonečných lesů, prostá technika Vláda bojovnické družiny Jednoduché kamenné stavby VRCHOLNÝ STŘEDOVĚK Výstavba zemědělské krajiny Vznik šlechtických panství, měst Gotika, univerzity POZDNÍ STŘEDOVĚK Nový náhled na člověka, filozofii, návrat k antice

8 A co dál? A co kultura? Vzdělanost? Životy šlechticů i obyčejných lidí? Počkej si, o všem se dovíš. Pokud ti ale tato informace nestačí, můžeš si mezitím vyhledat, co tě zajímá, v těchto knihách: Kol. autorů: Raně středověký svět Kol. autorů: Doba hradů a rytířů Kol. autorů: Renesance a reformace Vondruška, V: Život ve středověku. Vondruška, V: Život ve staletích. 12. století. Vondruška, V: Život ve staletích. 13. století. Vondruška, V: Život ve staletích. 14. století. Breuers, D: Na hradech, v klášterech, v podhradí Anebo na internetu: Anebo v televizi: Mýta a fakta historie Jak přemýšlel středověký člověk

9 Pamatuj si : Co znamená slovo středověk V jakých stoletích se odehrává
Jaké události jsou počátkem a koncem Co je pro středověk typické (základní informace)


Stáhnout ppt "Středověk Úvod."

Podobné prezentace


Reklamy Google