Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Oblaka Jana Orlíčková, 2.C.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Oblaka Jana Orlíčková, 2.C."— Transkript prezentace:

1 Oblaka Jana Orlíčková, 2.C

2 Co to vlastně oblak je? Oblak je viditelný shluk nepatrných vodních kapiček či ledových krystalků v ovzduší. V některých oblacích se vyskytují kapičky a krystalky zároveň. A protože kapky vody a krystalky ledu odrážejí, rozptylují a propouštějí světlo, je oblak – na rozdíl od vodní páry – pozorovatelný.

3 Jak vznikají? Při tvorbě mraků hraje nejdůležitější roli pára. Rozhodující je okamžik, kdy dojde ke kondenzaci. Obecně platí, že teplejší vzduch pojme více vodní páry bez toho, aby ke kondenzaci docházelo. Maximální koncentrace vodní páry je 4%, to znamená 100% vlhkost vzduchu. Když tedy vzduch dosáhne 100% vlhkosti a teplota vzduchu klesne na hodnotu rosného bodu, vznikne oblak.

4 Kde je najdeme? Oblaka se mohou vyskytovat prakticky v celé troposféře, nejnižší vrstvě atmosféry. Tvoří se již u země – tento druh mraku nazýváme mlhou. Mraky dosahují výšky přibližně 10 km nad Zemí. V tropických oblastech se vrcholky mraků nachází i v 17 km naopak na pólech dosahují menších výšek, asi 8 km.

5 Jak je rozdělujeme? Podle výšky, ve které se nachází rozlišujeme mraky do 3 pater: Nízké patro oblačnosti Střední patro oblačnosti Vysoké patro oblačnosti Některé mraky se mohou nacházet ve více patrech najednou. (např. cumulonimbus)

6 Jak je rozdělujeme? Podle vzhledu rozlišujeme 3 základní typy mraků:
Cumulus = Kupa Stratus = Sloha Cirrus = Řasa Málokdy však najdeme „čisté“ mraky, většinou vidíme různé kombinace a přívlastky mraků . (např: altocumulus, cumulus congestus, cumulonimbus…)

7 Cumulus humilis – oblaka krásného počasí

8 Altocumulus lenticularis – indikátor zvýšené turbulence

9 Cumulonimbus incus – bouřkový mrak

10 Cumulonimbus mamma – existuje teorie, že z něho vzikají tornáda

11 Cirrus – kondenzační pruhy

12 Stratus - mlha

13 Zdroje: Pavel Karas, Alena Zárybnická, Taťána Míková: Skoro jasno, průvodce televizní předpovědí počasí, Česká televize 2007, ISBN


Stáhnout ppt "Oblaka Jana Orlíčková, 2.C."

Podobné prezentace


Reklamy Google