Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad"— Transkript prezentace:

1 Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad
Poezie Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad

2 POEZIE Slovo poezie pochází z řeckého slova poiésis – tvorba.
Poezie je básnictví a vedle prózy a dramatu je základním druhem literatury. Autor toho druhu umění je označován za básníka. Jedná se o jazykové dílo, které se od běžné mluvy odlišuje používáním uměleckých prostředků (rým, rytmus,obraznost nebo symbolika). Do středověku neexistovalo prakticky dílo psané jinou než veršovanou formou.

3 POEZIE Dělení poezie: 1.epická poezie – má děj,příběh,vystupují zde postavy, je to příběh ve verších(epos) 2.lyrická poezie – nemá děj,žádný příběh, snaží se vystihnout náladu,pocity, dojmy, touhy a přání(milostná,přírodní, historická,satirická) 3.lyricko-epická poezie – děj je potlačen, přesto většinou patrný(balada)

4 POEZIE Ukázka epické poezie: František Hrubín Kuřátko a obilí Jak to bylo, pohádko? Zabloudilo kuřátko za zahradou, mezi poli, pípá, pípá, nožky bolí.

5 POEZIE Ve vysokém obilí, bude večer za chvíli. Povezte mi, bílé ovsy, kudy vede cesta do vsi? Jen se zeptej ječmene, snad si na to vzpomene. Kuře bloudí mezi poli, pípá, pípá, nožky bolí.

6 POEZIE Pověz, milý ječmínku, jak mám najít maminku? Ječmen syčí mezi vousy, ptej se pšenic, vzpomenou si. Kuře pípá u pšenic, nevědí však také nic. Milé kuře, je nám líto, ptej se žita, poví ti to.

7 POEZIE Kuře hledá žitné pole, ale to je dávno holé. A na suchá strniska vítr tiše zapíská. Vždyť jsi doma za chalupou. Slyšíš? V stáji koně dupou, kocour ve stodole vrní - a tvá máma za vraty - zob, zob, zobá bílé zrní s ostatními kuřaty.

8 POEZIE Děkuji ti, žitné pole! Pozdravuj tam ve stodole! Koho, milé políčko? Zrno i to zrníčko! Ať se ke mě z jara hlásí, vychovám z nich nové klasy. A tak mámu za krátko našlo také kuřátko.

9 POEZIE Ukázka lyrické poezie: Emanuel Frynta Óda na lelky Kromě paní učitelky celá třída chytá lelky, tlustý, tenký, malý, velký, sedí jako přišití, hledí něco chytiti.

10 POEZIE Už je lelků plná třída okna, skříně, stůl i křída, nadarmo se nepovídá, že se dílo podaří, když se ruka k ruce přidá. Někdy se to vydaří.

11 POEZIE Jenom paní učitelka, chudák nešťastná, div nelká, nechytila od pondělka ani jediného lelka, jí se totiž nelekne nikdo, ani lelek ne.

12 POEZIE Ukázka lyricko- epické básně –balada: (báseň se smutným dějem,jsou zde nadpřirozené bytosti,které vítězí a balada má smutný konec) Polednice Karel Jaromír Erben Polednice (Kytice) U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo. "Bodejž jsi jen trochu málo, ty cikáně, mlčelo!

13 POEZIE Poledne v tom okamžení, táta přijde z roboty: a mně hasne u vaření pro tebe, ty zlobo, ty! A zas do hrozného křiku - "I bodejž tě sršeň sám - ! Že na tebe, nezvedníku, Polednici zavolám! Mlč! Hle husar a kočárek - hrej si! - tu máš kohouta!" Než kohout, vůz i husárek bouch, bác! letí do kouta.

14 POEZIE Pojď si proň, ty Polednice, pojď, vem si ho, zlostníka!" - A hle, tu kdos u světnice dvéře zlehka odmyká. "Dej sem dítě!" - "Kriste Pane, odpusť hříchy hříšnici!" Divže smrt ji neovane, ejhle tuť - Polednici! Malá, hnědá, tváři divé pod plachetkou osoba; o berličce, hnáty křivé, hlas - vichřice podoba!

15 POEZIE A vinouc je, zpět pohlíží - běda, běda dítěti! Polednice blíž se plíží, blíž - a již je vzápětí. Tu slyš: jedna - druhá - třetí - poledne zvon udeří; klika cvakla, dvéře letí - táta vchází do dveří. Již vztahuje po něm ruku - matka tisknouc ramena: "Pro Kristovu drahou muku!" klesá smyslů zbavena.

16 POEZIE Ve mdlobách tu matka leží, k ňadrám dítě přimknuté; matku vzkřísil ještě stěží, avšak dítě - zalknuté.

17 POEZIE Otázky: 1Jak se nazývá autor poezie? 2.Na jaké druhy rozdělujeme poezii? 3.Co je charakteristické pro epickou poezii? 4.Co je charakteristické pro lyrickou poezii? Otázka pro bystré hlavičky: Odkud pochází slovo poezie?

18 POEZIE Zápis: -poezie je básnictví a je základním druhem literatury - autor toho druhu umění je označován za básníka -dělení poezie: 1.epická poezie – má děj,příběh,vystupují zde postavy, je to příběh ve verších(epos) 2.lyrická poezie – nemá děj,žádný příběh, snaží se vystihnout náladu,pocity, dojmy, touhy a přání(milostná,přírodní, historická,satirická) 3.lyricko-epická poezie – děj je potlačen, přesto většinou patrný(balada)

19 POEZIE Prameny: erben/polednice-kytice.html hrubin/kuratko-a-obili.html

20 POEZIE KONEC


Stáhnout ppt "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad"

Podobné prezentace


Reklamy Google