Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809. Lineární trend – grafické znázornění 4. srpna 2013 VY_32_INOVACE_120315_Linearni_trend_-_graficke_znazorneni_DUM

2 Grafy jsou názorným vyjadřovacím prostředkem výsledků statistického šetření. Umožňují vytvořit rychlý a názorný pohled na výrazné zvláštnosti a jasný výsledný pohled na sledované jevy. Nevýhodou je zjednodušení a menší přesnost, a zároveň i obtížnost zpracování. Grafické vyrovnání časových řad se provádí ve spojnicovém grafu empirických hodnot v pravoúhlé soustavě souřadnic.

3 Vyrovnáním časové řady pomocí rovnice přímky dostaneme lineární trend. Trendem se rozumí hlavní tendence dlouhodobého vývoje hodnot analyzovaného ukazatele v čase. Trend může být rostoucí, klesající nebo mohou hodnoty ukazatele časové řady kolísat kolem určité úrovně, pak se jedná o časovou řadu bez trendu.

4 Graficky vyjádřená časová řada může mít lineární trend jako: a)rostoucí b) klesající y t y t t t c) bez trendu y t t

5 Příklady: Lineární trend, grafické znázornění v Excelu

6 CITACE ZDROJŮ BURDA, Zdeněk. Statistika pro obchodní akademie. Vyd. 5., ve Fortuně 4., upr. Praha: Fortuna, 2006, 94 s. ISBN 80-716-8963-7. Prezentace byla vytvořena v programu MS PowerPoint 2010


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google