Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Richard Bach Lukáš Růžička Open Gate, boarding school Sexta B

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Richard Bach Lukáš Růžička Open Gate, boarding school Sexta B"— Transkript prezentace:

1 Richard Bach Lukáš Růžička Open Gate, boarding school Sexta B
Únor 2008

2 Richard Bach jako můj oblíbený autor
Píše o reálném světě, kterému se ne každý chce přizpůsobit. Poutavá četba s nečekaným koncem. V knihách nevyhrává většina, ale individualita. Věří ve své myšlenky a snaží se podle nich žít. I want to fly where no seagull has flow before. I want to know what there is known about life.

3 Základní informace Americký spisovatel Narozen 1936 ve státě Illinois
Přímý potomek J.S.Bacha Vyzkoušel vše, co se týká letadel: Navigátor Pilot bombardéru Pilot stíhačky Měl na starosti taktiku útoku na nepřítele Role vypravěče a akrobatického pilota ve filmu Nothing by chance (Nic se nestane náhodou), postavený na jeho knize Pilotový instruktor Reportér v různých časopisech

4 Život Již od mládí měl touhu psát.
Talent psaní v něm objevil profesor tělocviku. Zatímco studuje vysokou školu Beach State College v Kalifornii, navštěvuje hodiny létání. Po škole si hledal různá zaměstnání s letadly. Mimo jiné nabízel vyhlídkový let za tři dolary pro osobu.

5 Život První žena Bette Bach Fineman
6 dětí s Richardem. Napsala knihu „Patterns“ (Vzory), která je o tom, jaké to je být svobodnou matkou. Jejich syn Jonathan (žurnalista) napsal knihu o dospívání bez poznání toho, co je to otec. Kniha: „Above the clouds“ -Vzali se roku 1957 -Rozvedli se roku 1971

6 Bachova Rodina v roce 1970

7 Život Druhá žena Leslie Parrish. Potkal ji během natáčení J. L. Racka.
Roku se vzali a roku 1999 se rozvedli. Je hlavní hrdinkou v knihách „Most přes …… navždy“ a „Jediný“. Rozhovor s R. Bachem: Moderátor: Jste s Leslie ještě spolu? R.Bach: Ne. Tak je to, Leslie a já už nejsme manželé. Spřízněná duše se podle mne nedefinuje jako manželství. Je to spojení, které je založeno na vzájemném učení se. Já a Leslie jsme toto spojení měli velmi dlouhou dobu, když jednoho dne přišla a řekla: „Richarde, máme odlišné cíle.“ Já toužil po mých malých dobrodružstvích a po psaní knížek. Leslie celý život pracovala a chtěla klid, chtěla zpomalit tu rychlost, nekomplikovat to, nezrychlovat to. Ani žena, ani peníze, ani jiný muž či jiná žena nás nerozdělili. Chtěli jsme odlišné budoucnosti. Měla svoji pravdu a já měl svoji pravdu. Nakonec přišel čas rozhodnout se. Mohli jsme zachránit manželství a utlačit jeden druhého: „Nemůžeš být ten, kdo chceš být.“ Nebo jsme se mohli rozdělit a zachovat lásku a respekt, který jsme k sobě měli. Rozhodli jsme, že manželství je méně důležité a nyní žijeme odlišné životy. (Volný překlad z anglického originálu)

8 Tvorba Píše o svém životě, jeho myšlení a o učení se.
Celá kniha má většinou jen jednu zprávu. Snaží se poučit lidi podle svého přesvědčení. K doručení zprávy většinou použije nějakého posla (viz Racek). Je známý pro ohromné množství citací. Tyto citace používá pro své knížky (kniha „Příručka pro mesiáše“).

9 Citace Nikdy ti není dáno přání, aniž by ti současně nebyla
Máte svobodu být sebou samými, těmi, jimiž jste tady a teď, a nic vám v tom nemůže zabránit. Učit se znamená objevovat to, co už víš. Konat znamená demonstrovat, že to víš. Učit druhé znamená připomínat jim, že to vědí stejně dobře jako ty. Všichni jste zároveň žáci, praktikanti a učitelé. Nikdy ti není dáno přání, aniž by ti současně nebyla dána síla jej splnit. Možná však proto budeš muset těžce pracovat.

10 Díla Jonathan Livingston Racek Iluze Příručka mesiáše
Nikdo není daleko Most přes navždy Jediný Mimo sebe Dvouplošník Dar křídel Útěk z bezpečí Nic se nestane náhodou

11 Jonathan Livingston Racek
I want to fly where no seagull has flow before. I want to know what there is known about life. Více než 40 mil. výtisků Alegorie Kniha o přesvědčení, věření si. Halvní hrdina – racek, který nechce brát létání jen jako prostředek k získání potravy, ale i jako svůj koníček. Hledá nový smysl života a po dosažení svého cíle si nastavuje další, těžší cíl. Věnování od R. Bacha: Skutečnému Jonathanovi Rackovi, jenž žije v každém z nás. I am a perfect expression of freedom, here and now.

12 Iluze Kniha o dvou potulných pilotech, přičemž jeden z nich je Mesiáš.
Richard se učí mnoho nových věcí. Děj: Zatímco Richard prodává vyhlídkové lety, přiletí za ním pilot, který ví, jak se Richard jmenuje, aniž by se představili. Richard postupem času zjišťuje, že jeho nový kamarád se jmenuje Donald a že je Mesiáš, který ho přišel naučit spoustu nových věcí. To se Richardovi velice líbí a začíná se učit. Zjišťuje, že může dokázat vše, co chce a čemu doopravdy věří. Na konci knihy je Donald zastřelen brokovnicí neznámým člověkem. Umírá jako Richardův nejlepší přítel. Poselství knihy: Ve skutečném světě se stane cokoliv, jen když tomu doopravdy věříš. To, čemu nevěříš a co si nepřipustíš k srdci je nemožné.

13 Most přes navždy Autobiografie
Kniha je o učení se milovat a ctít zásady druhého. Úvod – Richard (hlavní hrdina) je sám se sebou nespokojen. Má sice peníze, ale nemá životní družku, kterou už tak dlouho hledá. Děj – Richard se učí milovat, poznávat smysl života, ctít zásady druhého - Potýká se s různými problémy, jako jsou finance, omezení své svobody, boj s úřadem pro hospodaření půdy. Nakonec však zjišťuje, že se nebudou měnit věci okolo něj, ale že by se měl pokusit změnit on sám. Závěr – Zakončení knihy je velice zajímavé. Jak celý příběh skončí se můžete dozvědět v této velmi zajímavé knize.

14 Nikdo není daleko Před dvaadvaceti lety pozvala malá holčička Rae Hansen Richarda Bacha, aby s ní oslavil její páté narozeniny. Byla pevně přesvědčená, že svého přítele brzy uvidí, přestože mezi nimi leželo tisíce kilometrů pouště a hor. -převzaté z knihy Spojení „vydal jsem se“ „Mohou nás míle opravdu dělit od přátel? Chceš-li být s malou Rae, nejsi už vlastně s ní?“ „Malá Rae roste a já jsem se s dárkem vydal na oslavu jejích narozenin.“ Tuto větu říkal Richard svým přátelům, které na své cestě za Rae potkal. Ani jeden této větě neporozuměl, jelikož se jim nelíbila slova, která Richard zvolil. Použili argumenty, které budou nyní následovat. Slovo „malá“ „Neříkej jí malá, protože už vyrostla a těší se z radosti jako my všichni.“ Slovo „narozeniny“ „Existuje snad hodina, ve které její život začal? Nemyslíš, že tady Rae byla dřív, než veškerý čas?“ Slovo „roste“ „Ovšem že roste. Každým rokem se vzdaluje dětství a přibližuje dospělosti. „Vzdaluje se dětství? Ale to ještě neznamená, že roste.“


Stáhnout ppt "Richard Bach Lukáš Růžička Open Gate, boarding school Sexta B"

Podobné prezentace


Reklamy Google