Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NAJZNÁMĚJŠÍ NAHOSEMENNÉ RASTLINY JEHLIČNATÉ STROMY A KEŘE

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NAJZNÁMĚJŠÍ NAHOSEMENNÉ RASTLINY JEHLIČNATÉ STROMY A KEŘE"— Transkript prezentace:

1 NAJZNÁMĚJŠÍ NAHOSEMENNÉ RASTLINY JEHLIČNATÉ STROMY A KEŘE

2 Jehličnaté stromy patří k hospodářsky najvýznamnějšímí dřevinám
Jehličnaté stromy patří k hospodářsky najvýznamnějšímí dřevinám. Vytváří rozsáhlé lesy v chladnejších oblastech mírného pásma.

3 Borovice lesní

4 Borovice lesní (Pinus sylvestris)
Je známa jako borovice sosna. Dosahuje výšku do 40 m. Jehlice jsou dlouhé 3 – 8 cm. Kůra stromu se odlupuje. Dřevo je měkké, trvanlivé, odolné vůči vlhkosti.

5 Borovice černá

6 Borovice černá (Pinus nigra)
Má tmavější jehlice, vyrůstají po Dvou ve svazečcích, jsou dlouhé do 15 cm. Jsou pevné, pichavé, na hranách drsné. Je to nenáročná a častá parková dřevina.

7 Borovice horská - kosodřevina

8 Borovice horská (Pinus mugo)
Je známá jako kosodřevina. Má 1 – 4 m. Jehlice jsou tupé, šišky vejčité. Kosodřevina je světlomilná dřevina, roste ve vysokých polohách.

9 Smrk ztepilý

10 Smrk ztepilý (Picea abies)
Raste do výšky 60 m. Jehlice jsou tmavozelené, dlouhé do 2 cm. Šiška je valcovitá, visí dolů. Je dlhá do 15 cm. Nenáročná dřevina. Vysazovná jako monokultura.

11 Jedle bělokorá

12 Jedle bělokorá (Abies alba)
Dosahuje výšky 40 m. Jehlice jsou poměrně krátké, do 3 cm, na spodní straně se dvěma světlými pásky, vyrůstají ve dvou řadách. Šiška sedí na větvi. Jedle jsou citlivé na průmyslové zplodiny a kyslé deště.

13 Jalovec

14 Jalovec (Juniperus communis)
Keř nebo strom, dorůstá do výšky 6 m. Jehlice vyrůstají po 3 v přeslenu, dlouhé do 1,2 cm, ostré, pichavé. Modročerné bobule se používají v lékařství a při výrobě destilátů.

15 Tis červený

16 Tis červený (Taxus baccata)
Keř nebo strom, dosahuje Výšky do 20 cm. Jehlice majú do 4 cm, jsou nepichavé. Tis má najtvrdší dřevo, vemi pomalý růst. Celá rastlina je jedovatá, kromě červených plodů. Je chráněný.

17 Modřín opadavý

18 Modřín opadavý (Larix decidua)
Je to náš jediný opadavý jehličnatý strom. Dorůstá do výšky 40 m. Jehlice jsou měkké, světlozelené, vyrůstají ve svazečcích, jsou dlouhé 4 cm. Šišky jsou vejčité. Dřevo je pevné a pružné.

19 Jehličnaté lesy České republiky jsou značně poškozené
Jehličnaté lesy České republiky jsou značně poškozené. Příčinou je znečištěné ovzduší, kyslé deště, přemnožení nežádoucího hmyzu – zejména kůrovce.

20 Původní les, bez zásahu človeka je
prales. Lesy využívají lidé pro svůj prospěch, těží dřevo, proto se musí starat o jeho obnovu. Porosty jehličnatých lesů tvoří najvíce borovice, smrky, jedle. Častou parkovou dřevinou je borovice černá. Najvíce je ohrožená Jedle bělokorá a modřín opadavý.

21 Autor: Jozef Fekula Použitá literatura: Prírodopis pre 5. ročník a obrázky ihličnatých drevín


Stáhnout ppt "NAJZNÁMĚJŠÍ NAHOSEMENNÉ RASTLINY JEHLIČNATÉ STROMY A KEŘE"

Podobné prezentace


Reklamy Google