Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz."— Transkript prezentace:

1 Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0292 Číslo materiálu: VY_32_INOVACE_EKO-05 Tematický celek (sada): EKONOMIE Téma (název) materiálu: NÁRODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ Předmět: EKONOMIE Ročník / Obor studia: 1. – 4. / všechny obory studia Autor / datum vytvoření: Bc. Jitka Maršálková / 20.9.2013 Anotace: Žáci pochopí základní principy vývoje národního hospodářství Metodický pokyn: Prezentace je určena k výuce a samostudiu.

2 NÁRODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ

3 můžeme ho definovat jako soubor činností hospodářského charakteru, který je uskutečňován na území státu a jeho základní funkcí je uspokojení potřeb spotřebitelů nejdůležitější makroekonomickou veličinou NH je hrubý domácí produkt (HDP) Hrubý národní produkt (HNP) to je celkové množství všech statků a služeb vytvořených za určité období na území státu i v zahraničí pouze občany ČR Hrubý domácí produkt (HDP) je to celkové množství všech statků a služeb, které byli vytvořeny občany ČR i cizinci za určité období

4 HDP A HNP SOUVISÍ nezaměstnanost (čím více bude nezaměstnanost stoupat tím bude HDP klesat) inflace (pokud bude klesat bude HDP a HNP stoupat a naopak) hospodářský růst – čím vyšší bude populace tím více bude statků a služeb a tím pádem bude růst hosp. export – čím větší vývoz, tím vyšší HDP [1]

5 OTÁZKY Vyjmenujte sektory NH? Co je nejdůležitější veličinou v NH? V čem vyjadřujeme HDP?

6 Odpovědi na otázky 1)Primární, sekundární, terciální, kvartární. 2)Hrubý domácí produkt. 3)V procentech.

7 Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoli další využití podléhá autorskému zákonu. Použité zdroje [1] KILIAN, Vojtěch. wikipedia.org [online]. [cit. 17.9.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Coins.jpg ŠVARCOVÁ, Jena a kol. Ekonomie Stručný přehled teorie praxe aktuálně a v souvislostech. Zlín: CEED, 2007, ISBN 80-903433-4-1.


Stáhnout ppt "Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google