Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AMERIKA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AMERIKA."— Transkript prezentace:

1 AMERIKA

2 Otázky ? Kdo byli původní obyvatele Ameriky? Jak přišli ke svému jménu? Kdo objevil Ameriku? Po kom se tento kontinent jmenuje Amerika?

3 2. největší kontinent složený: Severní, Střední a Jižní Amerika

4 Úkoly Které souostroví patří do Střední Ameriky?
Na které polokouli leží celý kontinent? Kterým světadílům je Amerika nejblíže? Které oceány oddělují Ameriku od ostatních světadílů? Která okrajová moře Atlantského oceánu omývají břehy Ameriky? Vyhledejte největší zálivy, poloostrovy a ostrovy Ameriky Najděte největší ostrov Ameriky, je to současně největší ostrov světa. Najděte Velikonoční ostrovy a Galapágy. Ve kterém oceánu leží? Co je na nich zajímavého?

5 POVRCH

6 pobřeží Severní Ameriky je velmi členité
největší ostrov je: největší poloostrovy jsou: povrch Ameriky tvoří pásma Kordiller a And na západním pobřeží a nížiny a roviny směrem na východ na západním pobřeží je aktivní sopečná činnost a dochází zde k častým zemětřesením

7 Úkoly Najdi nejvyšší bod Severní a Jižní Ameriky
Vyhledejte na mapě názvy amerických nížin

8 PŘÍRODNÍ POMĚRY

9 Podnebí Amerika zasahuje do všech podnebných pásů
podnebí závisí na zeměpisné poloze a reliéfu vliv mořských proudů

10 Přírodní krajiny na kontinentu jsou zastoupeny všechny typy vegetace
nejvíce druhů rostlin a živočichů najdeme v Amazonii

11 Úkoly Které oblasti Ameriky spadají do polárního pásu? Které zvířata zde najdeme? Co je to tundra? Jaké vegetační oblasti najdeme v mírném pásu Ameriky? Co jsou to sekvoje? Do kterého podnebného pásu spadají tropické lesy a savany? Co je to Amazonie? Jaký je rozdíl mezi pampou a prérií? Jak se nazývá nejjižnější část kontinentu? Co hrozí při bezohledném kácení amazonského pralesa?

12 Vodstvo nejmohutnější tok světa: další veletoky:
Velká jezera – největší zásobárna sladké vody na světě největší jihoamerické jezero:

13 Úkoly Která řeka tvoří hranici mezi Mexikem a Spojenými státy?
Najdi 5 kanadsko-amerických velkých jezer Mezi kterými jezery se nacházejí Niagárské vodopády? Jak se jmenuje řeka, která teče z jezera Ontario do moře? Co je to Grand Canyon? Najdi, kde ústí: Amazonka, Rio Grande, Paraná, Orinoko, Colorado, Yukon, Mississippi, Mackenzie

14 Obyvatelstvo potomci původních indiánů, Evropanů a černochů z Afriky
míšenci přistěhovalci jazyky: angličtina, francouzština, španělština, portugalština

15 ÚKOLY Zkuste vysvětlit pojem rasismus
Zjistěte, kdo jsou mestic, mulat, zambo Kde dnes najdeme potomky původních indiánů? Kolik má Amerika celkově počet obyvatel? Jaké je rozložení jazyků v Americe? Jaké naboženství vyznávají lidé v Americe? V kterých částech Ameriky mají největší zastoupení? Kdo to byli Vikingové?

16 AMERICKÉ REGIONY

17 SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ
USA vznikly dne 4. července 1776 čtvrtá největší země světa obrovské zásoby surovin X zároveň největší dovozce surovin největší výrobce elektrické energie nejvýkonnější hospodářství na světě obrovská vojenská a politická moc ve světě kvalitní dopravní síť

18 ÚKOLY Znáš nějaké symboly USA? Co znamená zkratka USA?
Jaké suroviny mají na svém území USA k dispozici? Jaký typ elektráren převažují na území USA? Jaká je měna v USA? Kolik časových pásem zahrnuje území USA? Proč je na území USA důležitá rozvinutá dálniční a železniční síť?

19 Domácí úkol Jaké národy obývají USA?
Vyhledej nějaké typicky americké produkty (jídlo, filmy…) - 5 Vyhledej alespoň 3 americké svátky Kdo jsou to Hispánci? Co znamená zkratka FBI a CIA?

20 VÝCHOD A JIH – STŘED - ZÁPAD
nejhustěji osídlený region : velké zastoupení průmyslu (hutnictví, strojírenství), těžba ropy, chemický průmysl střed: zemědělství

21 ÚKOLY Vymez, jaké území zahrnují tyto 3 regiony
Vyhledej v regionu východ a jih velkoměsta (6) Jak se jmenuje hlavní město USA? Po kom nese název? Kde sídlí prezident USA? Jak se jmenuje současný prezident USA? Jak se jmenuje největší město USA? Ve kterém městě se nachází nejstarší univerzita v Americe? Ve které oblasti se nejvíce rozvíjí hutnictví železa a oceli? Které město je centrem zpracování ropy? Co je typické pro prérijní státy středu? Co se těží v oblasti velkých jezer? Co převážně vyvážejí státy středu? Je západ USA hustě osídlen? Vysvětli, proč ano nebo ne Vyhledej alespoň 3 národní parky na západě USA Najdi nějaká významná města západního regionu USA Proč je Kalifornie sužována častým zemětřesením? Jak se nazývá největší stát USA? Proč je tolik významný? Vyhledej stát ležící v subtropickém podnebném pásu, který má velký turistický význam. Tento stát se vžil do paměti také díky útoku na Pearl Harbor. Kdy se tak stalo?

22 KANADA 2. největší země světa obrovské zásoby nerostných surovin
největší osídlení je při jižní hranici s USA rozděleno na 10 provincií a 3 teritoria

23 ÚKOLY Jaké státní zřízení má Kanada?
jak se jmenuje hlavní město Kanady? Vyhledej největší kanadská města – 5 Jakými jazyky se mluví v Kanadě? Kdo jsou to Inuité? jaké nerostné suroviny najdeme na území Kanady? Co nejvíce Kanada vyváží? Kde se v Kanadě nejvíce pěstuje pšenice a kukuřice? Má Kanada rozvinou dopravu?

24 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY
největší stát: hospodářsky závisí na USA těžba ropy a zemního plynu ostatní pevninské státy jsou chudé země (mimo Kostariky a Panamy)= vývoz banánů a kávy karibská oblast – ostrovní státy zaměřené na cestovní ruch

25 ÚKOLY Čemu říkáme Latinská Amerika?
Jak se jmenuje hlavní město Mexika? Co je to tortilla? Jaké znáš staré indiánské kultury v oblasti Mexika? Jak tyto kultury zanikly? Jakými jazyky se mluví v Mexiku? Které státy Střední Ameriky patří k chudým rozvojovým zemím? Proč je Kostarika jeden z nejbohatších států Střední Ameriky? Jak se nazývá největší ostrov Velkých Antil? Vyhledej v atlase, které ostrovy a souostroví patří do Střední Ameriky.

26 JIHOAMERICKÉ REGIONY 3 regiony: andské státy, Brazílie, země Jižního rohu andské státy – chudé rozvojové země (jaké tam patří státy?) největší stát JA: Brazílie a Venezuela patří k nejbohatším státům Latinské Ameriky obrovské přírodní bohatství problémy: kácení deštných lesů a zadluženost státy Jižního rohu mají velké přírodní i nerostné bohatství X velmi chudé

27 ÚKOLY Co se těží v Kolumbii?
Co nelegálního pěstují a vyváží Kolumbijci? Ve které zemi se dříve těžilo velké množství stříbra, dnes cín a ropa? Která země má 2 hlavní města a jak se jmenují? Co k nám dováží firma Chiquita? Která mohutná řeka protéká Brazílií? Co se nejvíce pěstuje v Brazílii? Jak se jmenuje hlavní město Brazílie? Díky čemu je Venezuela bohatá země? Jak se jmenuje největší venezuelská řeka? Které státy spadají pod státy Jižního rohu? Na území kterého státu se rozprostírá poušť Atacama? Co je to guano a který stát je jeho největším vývozcem? Jak se nazývá hlavní město Argentiny a co to znamená v překladu? Kdo je to Eva Peronová? Ve kterém muzikálu se můžeš s její postavou setkat?


Stáhnout ppt "AMERIKA."

Podobné prezentace


Reklamy Google